ÇOCUK SAĞLIĞI VE GELİŞİMİ
Çocuk sağlığı ve gelişimi, her ne kadar toplumumuzda tam olarak önemi anlaşılıp benimsenememiş olmasına rağmen; sağlık hizmetlerinin yaygınlaşması, uzmanların topluma bilinçli ebeveynler kazandırma çabası ve devlet desteği ile birleşince, günümüz toplumunda yavaş yavaş çocuk sağlığı ve gelişimine verilen önem artmaktadır.

Son yapılan TÜİK araştırmalarında, istatistikler senelik ve altı aylık dönemlerle yapılan çocuk sağlığı kontrollerinin arttığı görülmektedir. Bir diğer resmi olmayan araştırma verilerine göre ise, Türkiye’de 2-8 yaş arası süt tüketiminin son 5 yılda %32,4 artığını göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Uzmanlar, çocuk sağlığı için iyi ve düzenli beslenmenin şart olduğunu işaret etmişlerdir. 3 Öğün yenilen yemek ve özellikle sabah kahvaltısı alışkanlığının çocuklara empoze edilmesi gerektiğini savunmaktadırlar. Uzmanlar ayrıca, sabah kahvaltısında özellikle çay, yapay aroma içeren meyve suyu, sütlü gevrekler gibi besinler yerine protein, vitamin ve kalsiyum oranı yüksek süt, yoğurt, sıkma meyve suyu gibi ürünler tüketilmelerini önermektedir. En önemli faktör ise özellikle de çocuk gelişiminde büyük rol oynayan çocuk psikolojisidir. Ebeveynler çocuklarının yanlış olan davranışını ya da hareketlerini engellememeli, tam aksine bu davranışları yaptığında yanlışı görebilmeleri için onlara yön vermelilerdir.

Çocuklar psikolojik anlamda çok çabuk yıpranırlar ve herhangi bir olayın etkisinde uzun süre kalırlar. Dolayısıyla bilinçaltları çok güçlüdür. Ebeveynler çocukları kıstıramamalı, oyun oynarken küçük bir yaralanma ya da herhangi bir elbise lekesi karşısında çocuklarına bağırmamalı ya da kızmamalılar. Eğer bu şekilde kısıtlayıcı ve sert müdahaleler yapılırsa, çocuk size bir anlık üzülmüş ve unutmuş gibi görünebilir. Fakat tüm bu olayları bilinçaltına atarlar. Eğer çocuk baskı ortamında büyümüş ise, ilerde toplum içinde özgüveni olmayan, pasif, herhangi bir grup çalışmasına katılmayan, liderlik vasfı olmayan, toplumdan kendini soyutlayan bir kişilik olarak çıkacaktır. Geçmişte yaşanan ve çocuğun bilinçaltına attığı bu olaylar, ilerde daha büyük sorunlara da sebebiyet verebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yapılan araştırmalar, çocuk psikolojisinin çok hassas olduğunu ve kolay yıpranacağını belirtmektedir. İlerde çekingenlik ve konuşma sırasında, korku ve telaştan dolayı isim unutma, numara hatırlayamama, adres unutma gibi, geriye ket vurma adı verilen psikolojik sorun yaşarlar. Kısacası her ne kadar teknoloji ve sağlık hizmetlerindeki gelişmeler yüzümüzü güldürse de, toplum olarak çocuk sağlığı ve gelişimi konusunda biraz hassas ve dikkatli olmamız gerekiyor.

Sağlık hizmetlerindeki görülebilir iyileşme, bu açıdan ebeveynlere birçok avantaj sunuyor. Aile ve çocuk sağlığı yardımları tüm sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak veriliyor. Bunun için en iyi yol, en yakın bir sağlık kuruluşuna giderek, uzman kişilerden yardım talebinde bulunmaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Havale Nedir? Belirtileri nelerdir?
Çocuklarda Havale
İshalin Hayatı Tehdit Eden Belirtilerine Dikkat
Bebeklerde Soğuk Algınlığı
Yenidoğan Sünneti
Çocuklarda Kabızlık
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.