ÇOCUK VE BEBEKLERİN DEMİR İHTİYACI NE KADARDIR?

Vücudumuzdaki tüm hücrelerin kan yoluyla oksijen alabilmesi için hemoglobin adı verilen moleküle ihtiyaç vardır. Hemoglobin kana kırmızı rengini verir, alyuvarlar içinde bulunur ve yapısında olmazsa olmaz mineral ise demirdir. Eğer vücudunuzda yeteri kadar demir yoksa kırmızı kan hücreleri küçük ve soluk kalacak ve anemi adı verilen durum ortaya çıkacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu durumda tüm vücut organlarına ve kaslara yeteri kadar oksijen taşınamayacak ve çeşitli şikayetler ortaya çıkacaktır. Bebekler ve çocukların da beyinlerinin normal gelişimini sağlaması için mutlaka demir gerekmektedir.

BEBEKLERDE DEMİR EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bebeklerin yeterince demir alamadığı durumlarda aşağıdaki belirtiler görülür;

  • • Yavaş kilo alma
  • • Soluk cilt
  • • İştahsızlık
  • • Sinirlilik (huysuzluk ve telaş)
  • • Demir eksikliği olan bebekler fiziksel olarak daha az aktiftirler ve daha yavaş gelişebilir.
  • • Yeterli demir alamayan çocuklarda konsantre sorunları, dikkat süresinin kısalması ve derslerin iyi olmaması görülebilir. Çocuğunuz kendini yorgun ve zayıf hissedebilir.

BEBEKLER VE ÇOCUKLAR İÇİN NE KADAR DEMİR GEREKİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Tüm bebekler anne karnında iken doğumdan sonra bir süre yetecek kadar demir deposu ile birlikte doğarlar. Doğumun ilk 6 ayında, bebekler demir gereksinimlerini anne sütünden karşılarlar. Eğer bebek emmiyorsa, ilk 9-12 ay için bebekler için özel tasarlanmış demir bakımından zengin mamalar kullanılmalıdır. Mamalar inek sütü temel alınarak hazırlanmış olmalıdır. Bebeğiniz katı besinler yemeye başladığında, demire olan gereksinimi yaşına bağlı olarak değişecektir.

YAŞ                                        ALINMASI ÖNERİLEN DEMİR MİKTARI

7-12 aylık                                             11 mg

1-3 yaş                                                 7 mg

4-8 yaş                                                10 mg

9-13 yaş                                              8mg

14-18 yaş                                           11 mg (erkek), 15 mg (kız)

DEMİR KAYNAKLARI NELERDİR?

Demirin iki farklı tipi vardır:

Etlerde bulunan hem gruplu demir, vücut tarafından daha kolay emilir. Hem grubu olmayan demir ise baklagiller, sebze ve tahıl gibi bitkisel kaynaklardan sağlanabilir. Demir açısından zengin olan bazı gıdalar şunlardır:

Etler: Sığır eti, kuzu eti, domuz eti, dana eti, karaciğer, tavuk, hindi.

Balık: 1 yaşın altındaki bebekler gibi ıstakoz, karides veya tarak gibi kabuklu deniz ürünlerini yememesi gerekir.

Yumurta: 1 yaşın altındaki bebekler için yumurta akı verilmemesi gerekir.

Tahıl: Demir-zenginleştirilmiş tahıllar, tam tahıllı ekmek, zenginleştirilmiş ekmek, makarna ve pirinç.

Demirin Diğer Kaynakları:

Baklagiller: Nohut, mercimek, kuru bezelye ve fasulye.

Sebzeler: Ispanak, brokoli, Brüksel lahanası, yeşil bezelye ve fasulye.

DİKKAT: Vücuda demir alınmasının önemli olduğu kadar emiliminin yapılabilir olması da önemlidir. Portakal, domates ve kırmızı biber gibi C vitamini bakımından zengin gıdalar daha fazla demir emilmesine yardımcı olabilir.

İNEK SÜTÜ İYİ BİR DEMİR KAYNAĞI MIDIR?

İnek sütü iyi bir demir kaynağı değildir. İnek sütü, insan sütü kadar demir içerse de bu demir vücut tarafından iyi emilemez.

Bebeğinize tam olarak inek sütü vermeden önce 9-12 aylık olana kadar bekleyin. Bebeğinize inek sütü içirmeye başlamadan önce demir ve C vitaminini diğer kaynaklarını kullanın.

Çok fazla inek sütü içirmek demir eksikliğine yol açabilir. Bebekler 12 aylık veya daha büyükken her gün 500-750 mL kadar süt içmeliler.

BEBEĞİME DEMİR TAKVİYESİ VERMEM GEREKİR Mİ?

Tam zamanında doğmuş anne sütüyle beslenen veya demir açısından zenginleştirilmiş besinler ile beslenen bebeklere demir takviyesi gerekmez. Prematüre bebeklere doğumun 8. Haftasından itibaren doktorunuza danışılarak demir takviyeleri kullanılması gerekir. Demir eksikliği olduğunu düşündüğünüz çocuğunuz için bir doktora götürmeniz yeterlidir.

Yeterince demir açısından zengin gıdalar yemek değil sürece yaşındaki çocuk üzerinde bir demir takviyesi gerekmez. Bu durumda düşünüyorsanız çocuğunuzun doktorunuzla konuşun.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boğmaca Hastalığı
Reflü-Bebeklerde Kusma
Bademcik İltihaplanması
Raşitizm Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Lazerle Siğil Tedavisi
Çocuklarda Kabızlık Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.