yaz ishaliÇOCUK YAZ İSHALİ

Yaz aylarında etkeni belirsiz çocuk ishalleri sık görülür.Bunlara genel olarak çocuk yaz ishalleri denir..Şiddetli etkenin niteliğine ya da enfeksiyonun derecesine göre değişir. Birçok etken ve virüslerin ishallerde katkısı vardır.

 Çocuk yaz ishalleri genellikle birden başlar. Genel bir kırgınlık, sıvı ve yarı sıvı dışkı çıkarma hızlı ilerleme ile belirgin bir hastalık niteliğindedir. Vakaların aşağı yukarı üçte biri oranında dışkıda mukus bulunur. Nadiren kan olur ishalin şiddeti ile orantılıdır. İşeme hissi karın ağrıları sık görülür. Beslenmenin bozulması yaz ishallerinin en önemli nedenini oluşturur. Bu zamanda çocuk çok su kaybeder. Çocuğun yitirdiği sıvının yerine konulmaması ileri derece sıvı kaybına neden olur. Ve hayati tehlikeye sokar.

Sponsorlu Bağlantılar

  Halk arasında ishalli çocuklara su verilmemesi gerektiği şeklinde yaygın bir kanı vardır. Aksine bol miktarda sıvı verilmelidir. Özel sıvı bir litre temiz suyun içersinde bir tatlı kaşığı şeker bir tatlı kaşığı tuz bir çay kaşığı da karbonat konularak hazırlanır. Bu çay ya da evde hazırlanacak başka meyve suları da olabilir. Bütün bunların amacı çocuğun yitirdiği elektrolit ve sıvıların yerine konulmasıdır. Yeterli sıvı verilmediği takdirde çocuğun ağzı, derisi kurur. Deri adeta lastik kıvamı alır. Karın derileri sıkılıp kaldırıldığında gerginliği olmadığı için bir süre hamur kıvamında kalır. Bu çocukta hayati tehlike olduğunu gösterir. Fazla su yitirdi ise, karın derisinin eski halini alması gecikir. Bu durumda çocuk hastaneye götürülerek sıvıların damar yolu ile tamamlanması sağlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

 İSHAL VE İLAÇ

 İshalde tehlike bağırsaklardan yitirilen su nedeni ile susuz kalması bunun sonucu olarak kalp yetmezliğinden çocuğun ölmesidir.

İshalde en önemli tedavi bağırsaklardan yitirilen suyun yerine konulması olur. Mümkün olduğu kadar Kolay emilebilecek miktarda su ve bazı minerallerin içilmesi ile ishalle ilgili sorunlar ortadan kalkar. İshal ilaçlarının içerisinde bol miktarda kil vardır. Kil bağırsaktan salgılanan suyu emerek ishalin durmuş olduğu kanısını uyandırır. Oysa bağırsaklarda su kaybı devam eder. Bu durumda çocukta ani ölümler bile meydana gelebilir. Bazı ilaçlarda bağırsakların hareketini durdurur. Buda bağırsakta biriken mikropların kana karışması sonucu zehirlenme meydana getirir. Bu nedenle çocuk ishalinde eczanelerden gelişi güzel ilaç alarak vermeyin. Çocuğu ölüme götürür.

 Tedavi gerektiren ishallerden biri kolera öteki ise tifodur. Ki ilaçlarla evde tedavi etme imknı yoktur. Bu hastalıklara yakalanmış çocuklar hastanede bir süre tedavi gördükten sonra iyileşirler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuk ve Bebeklerin Demir İhtiyacı
Lazerle Siğil Tedavisi
Kalp Üfürümleri
Bebeklerde Kulak Akıntısı
Ağız Akması
Çocuklarda Siğil ve Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.