ÇOCUKLAR İÇİN DİŞ MUAYENESİ

Diş muayenelerinin düzenli olarak yapılması koruyucu sağlık bakımından önem teşkil etmektedir. Çocuklar için yapılan diş muayenelerinde, diş hekimi çocuğun dişlerinin genel bir durumunu gözden geçirdikten ve riskleri değerlendirdikten sonra, dişlerin temizliği ve çürüklerle ilgili yapılabilecek işlemlere geçer. Çocuk diş muayenesi aynı zamanda dolgu gibi koruyucu işlemler de içerebilir. Ayrıca muayene sırasında dişlerin röntgeni ve diğer tanı işlemleri de uygulanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuğunuz muayene edilirken diş hekiminiz büyük ihtimalle çocuğunuzun beslenme ve ağız içi hijyen alışkanlıklarını sorup çeşitli önerilerde bulunacaktır. Dişleri doğru fırçalama ve diş ipi kullanma tekniklerini gösterecektir. Çocuklar ve ergenler için muayene sırasında değinilmesi gereken diğer konular arasında sigara kullanımının dişlere olumsuz etkisi, ağza pirsing yaptırma ve ağız yaralanmalarından kaçınma gibi konular örnek verilebilir.

ÇOCUK DİŞ MUAYENESİ NİÇİN YAPILIR?

Düzenli diş muayeneleri, çocuğunuzun ağız sağlığını korumaya yardımcı olur. Zamanında yapılan bir diş muayenesi dişler ve ağız ile ilgili bir problemin varlığının erken teşhisini sağlar. Ayrıca dişlerin durumu hakkında bir değerlendirmeye varılarak riskli durumlardan kaçınmaya ve tedavi alınması gerekiyorsa bunun zaman geçmeden yapılması sağlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

ÇOCUKLARI NE ZAMAN DİŞ MUAYENESİNE GÖTÜRMELİ?

Çocuğun diş muayenesinin ne sıklıkta yapılması gerektiğini çocuğun yaşı, sağlığı ve diş çürüklerinin olup olmadığı gibi bir dizi faktör belirler.  Genel olarak aşağıdaki şartları göz önünde bulundurunuz:

 • 6 ay-1 yaş arası çocukluk dönemi. Diş ve ağız sağlığı konusunda sözü geçer otoriteler çocuklarda ilk diş muayenesinin dişleri çıkmaya başladıktan hemen sonra olması gerektiğini belirtmektedirler. Ayrıca bebeklerin diş kontrolleri sırasında diş etlerinin de muayene edilmesi gerekir.

 • Yeni yürümeye başlayan çocuklar, okul çağındaki çocuk ve ergenler. Pediatrik Diş Hekimliği her altı ayda bir diş kontrollerinin yapılmasını önermektedir. Eğer çocuğunuzun diş çürüğü açısından yüksek risk altında olduğunu düşünüyor veya ağız sağlığı ile ilgili endişeleriniz varsa diş hekimini daha sık ziyaret etmelisiniz.

NASIL HAZIRLANMALI?
Çocuğunuzu ilk diş muayenesine götürmeden önce kendi aile diş doktoruna mı yoksa sadece bebeklere ve çocuklara hizmet veren pediatrik diş doktoruna mı götüreceğinizin daha isabetli olacağına karar veriniz. Pediatrik diş hekimlerinde genellikle diş muayenesi sırasında çocukların rahat edebilecekleri şekilde tasarlanmış muayenehaneleri ve ekipmanları bulunmaktadır.
Diş muayenesine çocuğunuzu hazırlamak için:
Çocuğunuzu götüreceğiniz zamanı iyi ayarlayınız. Çocuğun iyi dinlenmiş ve iş paylaşımına açık olduğu bir zaman seçmeye çalışınız.

Pozitif olun. Çocuğunuzla  diş muayenesi hakkında konuşurken, örneğin “acı” ya da “incinme” gibi sözcükleri kullanmaktan kaçınınız. Diş hekiminin çocuğunuzun dişlerinin sağlıklı olduğundan emin olmak için özel bazı araçları kullanacağını anlatın. Daha önce sizin ya da başka birinin yaşadığı kötü dişçi deneyimlerinden bahsetmeyiniz.

 •Çocuğunuzu dinleyin. Çocuğunuzun diş hekimine giderken aklına gelen tüm sorularını cevaplamaya çalışınız. Cevaplar verirken çocuğu cesaretlendirici ifadeler kullanınız.

DİŞ MUAYENESİNDEN NELER BEKLENEBİLİR?

Muayene sırasında nelerin yapılacağı ve hangi tedavilerin uygulanacağı çocuğun yaşı ve tedavi ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir.

6 aylık-1 yaş:
Diş hekiminiz çocuğunuzu bir masa üzerine yatırabilir veya kucağınıza alınmasını isteyebilir. Daha sonra diş hekiminiz büyük olasılıkla aşağıdaki adımları takip edecektir:
•Çocuğunuzun ağız hijyeni, genel sağlık durumu, içme ve yeme alışkanlıkları ve diş çürümeleri ile risklerini değerlendirecektir,
•Islak bir diş fırçası ile çocuğunuzun dişlerini hafifçe ovarak üzerindeki herhangi bir leke veya birikintiyi kaldıracaktır,
•Uygun temizleme tekniklerini gösterecektir,
•Çocuğunuzun diyetinde ne miktarda florüre yer verildiğini soracak ve gerekirse çocuğunuza topikal florür takviyesi reçete edecektir,

• Çocuğunuzun ağız içinde, dilinde ve ağız tavanında yaralar veya darbeler olup olmadığına bakacaktır,
• Emzik kullanımı ve parmak emme gibi alışkanlıkları öğrenmek isteyecektir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar, okul çağındaki çocuk ve ergenler:

Her düzenli sağlık kontrolü sırasında, diş hekiminiz, çocuğunuzun ağız hijyeni ve genel sağlığı, içme ve yeme alışkanlıkları ve diş çürümesi riskini değerlendirmeye devam edecektir. Çocuğunuzun diş temizliğine ek olarak, diş hekiminiz aşağıdaki işlemleri uygulayabilir:
• Ağız röntgeni çektirebilir, diğer tanı prosedürlerini uygulayabilir,  • Çürük diş varsa gerekirse çekebilir,

• Dişler dolgu yapabilir ve kaplama uygulayabilir,
• Çocuğunuzun alt ve üst dişlerin birbirine uygun şekilde sıralı olup olmadığını kontrol edebilir,

• Parmak emme, çene kenetlenmesi veya tırnak yeme gibi faaliyetlerin diş üzerindeki etkilerini açıklar ve istenmeyen ısırıkları engellemek için özel bir ağızlık kullanımını önerebilir.

Çocuğunuz büyüdükçe, diş hekimi muayenesinde diş sağlığı ile ilişkili riskler hakkında da danışmanlık yapılabilir ve diş sağlığı için risk oluşturan aşağıdaki risk faktörleri sıralanabilir:
• Şekerli içecekler içmek,
• Sigara içmek,
• Tütün çiğneme,
• Yeme bozuklukları,
• Ağız piercingi,
• Bazı sporlar sırasında ağız koruyucuları giymeme gibi.

Ağız ve diş röntgeni:

Diş röntgeni diş hekiminin çocuğunuzun ağız ve diş yapılarını ayrıntılı olarak görebilmesini sağlar. Geleneksel röntgen filmi karanlık bir odada yapılmaktadır. Ancak yeni tekniklerle röntgen görüntüleri bir bilgisayara gönderilebilir ve ekranda izlenebilir. Diş röntgenlerin aşağıdaki türleri  mevcuttur:

Bitewing. Küçük bir film içeren bu röntgen çeşidi, dişçinin üst ve alt dişlerdeki taç kısmının görünmesine olanak tanır. İşlem sırasında çocuğunuz bir aparatı ısırır ve x-ışınları ile röntgen çeken cihaz ağız kısmının etrafında hareket ettirilir.
Periapikal. Bu röntgen tüm diş ve dişleri çevreleyen kemiklerin görünmesine olanak sağlar.
Oklüzal. X-ışınlarının bu türünde, çene kapalı iken üst diş ve karşılık gelen alt dişlerin birbirine uygun bir şekilde görünüp görünmediği görülür.
Panoramik. Bu film türünde diş ve tüm ağzın geniş bir görünümü elde edilebilir.

X-ışınları genellikle her diş hekimi ziyareti sırasında gerekli değildir. Diş röntgeni nedeniyle maruz kalınan radyasyon miktarı düşüktür, ancak radyasyona maruz kalma konusunda endişeleriniz varsa diş hekimi ile konuşunuz.

Dental impression (anatomik kopya):
Bazı durumlarda, diş hekimi çocuğunuzun diş ve ağız dokusunun bir kopyasını çıkarmak için bu prosedürü önerebilir. Diş hekiminiz yumuşak jelatine benzer ve at nalı şeklindeki bir malzemeyi çocuğunuzun alt ve üst dişlerinin arasına yerleştirilir ve ısırması istenir. Bir kaç dakika sonra, malzeme kaldırılır ve çıkan anatomik kopya diş dökümü veya çoğaltmasında kullanılır.

SONUÇLAR

Çocuğunuzun diş muayenesinden sonra, diş hekiminiz, çocuğunuzun diş çürüme riskini azaltacak ve ağız sağlığını koruyacak tedbirler önerecektir. Dişlerde bir sorun görünmüyorsa bile genellikle her altı ayda bir diş hekimine kontrol için gelinmesi tavsiye edilir. Ancak çocuğunuzun diş çürüğü açısından yüksek risk altında olduğunu düşünüyorsanız veya ağız sağlığı ile ilgili diğer endişeleriniz varsa, diş hekiminiz daha sık uğramanız gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dil Yaraları Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?
32 Diş Artık Hikaye
DOĞAL YOLLARDAN İNCİ GİBİ DİŞLERE NASIL SAHİP OLABİLİRSİNİZ?
Diş Teli
Dil Üzerinde Sivilce
Ağız Yarası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.