Dünyadan sık rastlanan hastalıklardan olan astım, çocuklar arasında hızla yaygınlaşıyor. Yapılan araştırmalara göre, astım Türkiye’deki çocuklarda yüzde 6-8 oranında görülüyor. Yaklaşık on çocuktan birinde,çocukluğun herhangi bir evresinde görülen astım, çocuklardaki en yaygın göğüs sorunlarından biri. En sık gelişmiş ülkelerde rastlanan astımın nedenlerinin başında alerjik bir bünyeye sahip olunması geliyor. Öte yandan solunum yolu enfeksiyonları, düşük doğum ağırlığı, hava kirliliği, sigara dumanı çocuklarda astıma yakalanma riskini arttırıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Okul çağındaki astım hastası çocukların düzenli tedavisi ve astım krizlerine karşı ailelerin tedbirli olması, çocuğun sağlıklı sosyal gelişimi için büyük önem taşıyor.

ÖNLEMİNİ ALINIZ ;

Okul çağındaki astım hastası çocuklar için alınabilecek önlemler;

– Çocuğun öğrencisi olduğu okulun binasının ve çevresinin, anne-baba tarafından tanınarak astımı tetikleyebilecek alerji etkilere karşı çocuğun uyarılması.

– Egzersizle ortaya çıkan astımı olan çocukların eğitmen gözetimi altında oyun oynaması ve spor yapması.

– Çocuk ile ilişki halinde olan tüm öğretmenlerin çocuğun durumu hakkında detaylı olarak bilgilendirilmesi.

– Acil durumlarda ihtiyaç duyulabilecek tüm telefon numaralarının ( doktor, anne-baba, ilgili sağlık kuruluşu vb. ) öğretmenine ve çocuğa bildirilmiş olması.

Sponsorlu Bağlantılar

– Öğretmene çocuğun ilaçlarının ve yardım gerekirse nasıl kullanılacağının anlatılması

– Çocuğun hastalığı ve kriz anları ile ilgili bilinçlendirilmesi..

ALERJİK ASTIM

Astım nedir?

Astım, hava yollarının çeşitli uyaranlara artmış yanıtının söz konusu olduğu, tekrarlayıcı, kendiliğinden veya tedavi ile tamamen veya kısmen geri dönüşümlü öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi belirtilerinin yer aldığı bir hastalıktır.

Neden olur?

Çocukluk çağında % 90 oranında allerjik kökenli olduğu bilinmektedir. Yıl boyu maruz kalınan ev içi allerjenlerin bronşlarda yarattığı allerjik iltihabi durum, soğuk hava, egzersiz, viral solunum yolu enfeksiyonları, kimyasal buharlar, hava kirliliği ve sigara dumanı gibi nonspesifik uyaranlarla temas sonucu astım belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bunun yanında spesifik olarak allerjinin söz konusu olduğu ev dışı allerjenlerle temas sonucu genellikle mevsimsel olarak aynı tablo gözlenmektedir.

Nasıl seyreder?

Astım tanısı alan çocukların çoğunun hayatın ilk 2 yılında belirti verdiği saptanır. İlk yıllarda öksürük ve hırıltının ana uyaranı viral solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bu yaşlarda akciğerlerin gelişiminin henüz tamamlanmamış olması, küçük hava yolu çaplarının dar, kıkırdak dokunun az olması, tekrarlayıcı bronş daralmasına katkıda bulunur. Dört beş yaşlarında akciğerlerin gelişiminin tamamlanması ile erken yaşlarda astım belirtileri gösteren birçok çocukta klinik olarak düzelme gözlenmektedir. Düzelmeyen bir grup hasta ve daha geç astım tanısı almış çocukların bir kısmı da ergenlik çağında klinik bir iyilik dönemine girerler. Genel olarak çocukluk çağında astım tanısı almış hastaların yaklaşık %50-60’ı ergenlik döneminde iyileşirler. İyileşen olguların bir bölümü orta yaş döneminde tekrar hastalık belirtileri göstermeye başlayabilmektedirler.

Nasıl teşhis edilir?

Astım tanısı koymada en değerli tanı aracı öyküdür. Öksürük, hırıltı ve / veya nefes darlığı belirtilerinin gece kötüleşmesi şiddetle astımı düşündürür. Yattıktan sonra veya sabaha karşı yaklaşık 30 dakika süreyle devam eden ve bronş genişletici ilaçlara olumlu yanıt veren öksürük aksi ispat edilene kadar astım kabul edilmelidir.

Akciğer fonksiyonları nasıl değerlendirilir?

Astımda akciğer fonksiyonlarının ölçülmesi gerek tanı gerekse tedaviye yanıtın değerlendirilmesi açısından büyük önem taşır. Spirometre ile ölçülen solunum fonksiyonlarında zorlu nefes verme sırasında yapılan ölçümlerin sağlıklı bireylerle yapılan karşılaştırılması ve tedavi ile bu değerlerin göstermekte olduğu düzelme değerlendirilmektedir.

Allerji nasıl belirlenir?

Astıma neden olması olası allerjinin hangi maddeye karşı geliştiğinin saptanmasında allerji deri testleri kullanılır. Ön kol ön yüzüne veya sırta delme metodu ile uygulanan deri testinde ciltteki kızarma ve kabarmanın şiddetine göre değerlendirme yapılıp, hastanın neye allerjisi olduğu saptanmaktadır.

Allerji deri testi uygulamasının mümkün olmadığı, 3 yaş altı çocuklar, yaygın allerjik egzaması olan hastalar, antihistaminik içeren ilaç kullanmakta olanlar, ciltte dermografismus adı verilen cilde bastırma sonucu kabarma reaksiyonu verenlerde, kanda spesifik immünoglobulin E düzeyi saptanması yöntemiyle allerjen tespiti yapılabilir.

Astım nasıl tedavi edilir?

Tüm allerjik hastalıklarda olduğu gibi astımda da birinci basamak tedavi allerji geliştirilmiş olan maddeden uzak durmaktır. Uygun öneriler doğrultusunda alınacak çevre önlemleri ile hastalık belirtilerinin ve bronşlardaki aşırı duyarlılığın belirgin derecede azalması mümkündür.

Çevre önlemlerinin yeterli olmadığı, ilaç tedavisinin uygun görüldüğü hastalarda havayolu ile akciğerlere çekilip bronşları tedavi eden sprey ilaçlar kullanılmaktadır. Bunlar sadece bronşları gevşetici özelliğe sahip rahatlatıcılar ve allerjik iltihabın yarattığı aşırı bronş duyarlılığını azaltmak yoluyla tedavi edici özelliğe sahip olanlar olarak ikiye ayrılabilir. Son yıllarda bu amaca yönelik kana karışma oranı en aza indirilmiş, kortizonlu ilaçlara özgü yan etkileri ağızdan alınanlara kıyasla çok çok az olan yeni jenerasyon kortizon bazlı sprey ilaçlar geliştirilmiştir. Allerjinin bronşlarda yapabileceği kalıcı hasarı önlemede tek seçenek olarak sunulan bu ilaçlarla astım belirtileri en aza indirilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  slm oglum astım hastası15 yaşında hemen üşüttünde öksürüyor hırıltı başlıyor nefes almakta zorlanıyor çok hastanelere gittim amaçare bulamadım ve köye gitmiştik yazın hastalandı ve istanbula geldim vakuf guraba hastanesine götürdüm ordada artık nedeyım kalbi durdu 5 inci kattan doktor geldi suni yasamla özel çapa hastanesine kaldırıldı aksam 7 de girdi sabah 11 de yogun bakımdan çıktı ve gözleri görmüyor beyinde su toplamış oda görme damarlarını ezmiş şu an görmüyor ve hastalıda devam ediyor bana yardımcı olursanız sevınırım saygılarımla

  Sağlık

  mrb raziye köse hanım bende aynı hastalık var büyük olasılıkla hastalık üşütmeden oluyo %60 tabi bende ev sıcak olmadığı için tabi fakirlikten ben 1 ay önceye kadar astım diye bişey yoktu aslında ben kola y hastalanmazdım ama fakirlik soğuktan üşütüm öyle hastanelere de gidermem sigorta ne arar senin oğlun şanslı bizde yok yere hayatımnız mavf oldu işte oluna tıbda çare yuok unutma bol araştır
  karışımlar yap kendine özel gözü kapanmış bu yaşta hayat bitti allah madem can veriyo adam gibi de alsın dimi çektirmeye gerk yok sana sabır ama işe yaramaz

  Sağlık

  Astıma en iyi gelen Zencefil Macun Hem Ucuz Hemde Heryerde var kesin çözüm kısaca biz daha yeni keşfediyoruz bilineni binlerce yıldır zaten kullanıyormuş biz hep kimyasal şeyler kullanmışız bunda zaman yada kullandırılmış bize

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Allerji Tarama Testi
Kasık Fıtığı
ÜST SIRT AĞRISI İLE OLUŞABİLECEK DİĞER BELİRTİLER
Topuk Ağrısı
Kuyruk Sokumu Ağrısı
fosfor içeren yiyecekler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.