Çocuklarda Atopik Dermatit (Alerjik Egzama)
Bebeklik veya erken çocukluk çağlarındaki her 100 çocuktan 15-30’unda görülen bir rahatsızlık olan atopik dermatit bu çağlarda en sık görülen cilt rahatsızlıkları arasındadır. Halk tabiriyle “alerjik bir bünyesi var” denmesinin haklı bir gerekçesi vardır çünkü atopik dermatit alerjik bir hastalıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

       Atopik Dermatit Neden Olur?
Alerjik egzamanın genel olarak genetik yatkınlık ve çevresel etkenler olarak iki ana nedeni vardır. Ailesinde saman nezlesi, astım vb. alerjik rahatsızlık görülenlerde atopik dermatit görülme sıklığı daha fazladır. Bunun yanı sıra alerjik egzamanın bir de deterjanlar, bakteriler, alerjenler, kalitesiz hava gibi çevresel faktörlere bağlı olabileceği unutulmamalıdır.
      Atopik Dermatit Belirtileri Nelerdir?
Atopik dermatit; vücutta ilk savunma bariyeri olan derinin kurumasına bağlı olarak görülen çatlama, dökülme, pullanma, kızarma vb belirtileriyle kendini gösterir. Zaman zaman şiddetlenen kaşıntılar dönemsel olarak artacağı gibi belirli periyotlar halin ataklarla da kendini gösterebilir.
Bebeklik dönemlerinde genellikle yanaklarda görülen kızarıklıklar ve derideki pütürlenme yaş ilerledikçe vücudun diğer uzuvlarında ve daha geniş alanlarda görülmektedir. Sürekli kuruyan ve çatlayan deri, karşı konulmaz bir kaşıntı oluşturur, sürekli kaşınan bölgelerde deride kalınlaşma ve kanamalar başlar.
      Atopik Dermatit’ten Korunmak İçin Ne Yapmalı?
Atopik dermatit karşı tam olarak etkili bir tedavi yöntemi yoktur bu nedenle egzama ile mücadelede en etkili yol egzamayı tetikleyen etkenleri en aza indirmek olacaktır.
Alerjik egzama ile mücadele, oldukça sabır isteyen uzun soluklu bir süreçtir. Özellikle anne adaylarının veya yeni annelerin bu konuda yapmaları gerekenlerden başlayalım.
   • Anne adayları gebelik döneminde sigara ve alkol kullanımından uzak durmalı. Uzun süreli stresten kaçınmalı ve hazır gıdaları tüketmekten kaçınarak beslenmelerine dikkat etmelidir.
   • Sezaryen ile doğum ve doğum sonrası anne sütü alamama bebeklerde egzama görülme sıklığını arttırır. Bunun yanı sıra hamilelik döneminde bilinçsizce yapılan diyetler yine egzama riskini arttırmaktadır.
   • Hamilelik dönemlerinde anne adaylarının magnezyum, kalsiyum ve demir gibi mineralleri almaları bebeklerinde alerjik egzama görülme riskini azaltacaktır.
   • Bebek emziren annelerin alerjiye neden olacak gıdalardan uzak durmaları çok önemlidir çünkü alerjiye neden olan maddeler süt vasıtasıyla bebeğe geçmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yukarıdaki önemli uyarıları yaptıktan sonra atopik dermatit ile mücadele için yapılması ve dikkat edilmesi gereken şeyleri sıralamaya devam edelim.
   • Alerjik egzama tanısı konulan çocukların yıkandıkları suyun sıcaklı ılık olmalı. Banyo süreleri münkün olduğunca kısa tutulmalı(10-15 dk geçmemeli). Çocuğun yıkandığı su ılık olmalı. Banyoda kullanılan sabun, şampuan gibi temizlik ürünleri dikkatli seçilmeli. Banyodan hemen sonra, çocuğun cildini tahriş etmeyecek bir havlu ile fazla bastırmadan kurulanmalı.
   • Çocuğun cildinde görülen kuruluğun derecesine göre uygun bir nemlendirici kullanılmalı. Özellikle seçilecek nemlendiriciler konusunda doktorlardan yardım alınmalı.
   • Cilt kuruluğu nedeniyle deri yeterince esneyemez bu nedenle kilolu çocukların derileri daha fazla çatlama yapar. Atopik dermatit görülen çocukların fazla kilolu olmaları şikayetleri artıracaktır.
   • İnek sütü, portakal, mandalina, çilek, fındık-fıstık vb kuruyemişler, deniz mahsülleri gibi alerji yapma potansiyeli yüksek gıdalardan uzak durmak gerekir. Çocuğunuzun kaşıntılarının hangi yiyecekleri tükettikten sonra arttığını gözlemleyerek bu yiyecekleri kesmeniz çok önemli.
   • Çocuğunuzun uzun süre güneş altında kalmasını engelleyin. Güneşe çıkmadan önce mutlaka koruyucu kremler sürün. Eğer denizden çıkmışsa deniz suyu kurumadan tuzlu suyu yıkayıp nemlendirici krem sürün.
   • Çocuğunuza alacağınız kıyafetlerin pamuklu veya cildi tahriş etmeyecek cinsten olmasına özen gösterin. Çocuğunuzun kaşıntılarını tetikleyecek şeylerin önüne geçin; kıyafetlerdeki etiketleri sökün, kıyafetlerindeki dikiş yerleri belirgin ise bu kıyafetleri iç-dış yapıp ters giydirin, dar ve hava aldırmayan kıyafetleri giydirmeyin.
   • Evin içindeki havanın kurumasını engelleyin. Özellikle kış aylarında kaloriferler nedeniyle evin havası daha fazla kuruyacağı için peteklerin üzerine ufak su kapları koyun.

      Atopik Dermatit’in Tedavisi Nasıldır?
Alerjik egzamanın kesin sonuç veren bir tedavisi henüz yoktur. Egzama görülen bazı çocuklarda yaşın ilerlemesiyle egzamanın ortadan kalktığı görülmektedir. atopik dermatit ile mücadelede amaç genellikle hastanın rahatlatılmasına yönelik olmaktadır. Egzamanın genellikle bölgesel görülmesi nedeniyle kullanılan ilaçlar da çoğunlukla bölgesel uygulanan ilaçlar olur. Koruyucu önlemlerle rahatlatılamayan hastalar için genellikle kortizon içeren ilaçlar kullanılır. fakat bu ilaçların ne olacağı, nasıl kullanılacağı ve ne kadar süre kullanılacağı tamamen doktorunuzun kontrolünde olmalıdır.
Bazı ileri düzey vakalarda doktorunuz kortizon ile birlikte antibiyotik veya kortizonla birlikte kaşıntı giderici ilacı birlikte kullandıracaktır, bu noktada doktorunuza güvenmenizi ve sürekli irtibat halinde olmanızı tavsiye edeceğim.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dil Karıncalanması Nedenleri
Sürekli Başım Ağrıyor
Parmak Boğumlarım Ağrıyor
Fetişizm Fetisizm Fetisistler
Çocuklarda Atopik Dermatit (Alerjik Egzama)
Dirseğim Çıktı Ne Yapmalıyım?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.