Çocuklarda Baş Ağrısı

Çocuklarda baş ağrısı yaygın olarak görülmekle birlikte genellikle bu ağrı altında ciddi bir neden yatmaz. Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da migren, strese bağlı gerginlik, aşırı gürültüye maruz kalma, uykusuzluk vb nedenlere baş ağrısı görülebilir.

Çocuklarda daha çok ciddiye alınması gereken baş ağrıları, enfeksiyona, anksiyeteye,  baş travmalarına bağlı gelişen baş ağrıları olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda Baş Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Özellikle 5 yaş altı çocuklar genellikle baş ağrılarını tarif edemezler. Anne babalar, çocuklarındaki tavır değişikliklerini gözlemleyerek veya çocuklarına onları yönlendirici sorular sorarak baş ağrılarının belirtilerini anlamaya çalışırlar.

Baş ağrısı nedenlerine göre çocuklarda görülmesi muhtemel belirtileri inceleyelim.

Migrenden kaynaklı baş ağrısı:

 • Ağrının göz arkasında, alında ve her iki taraflı olması
 • Başta zonklama
 • Aktivite ile artan ve kötüleşen ağrı
 • Mide bulantısı
 • Kusma ve karın ağrısı
 • Işık ve sese karşı aşırı duyarlılık

Gibi belirtiler varsa çocuğunuzda migrene bağlı bir baş ağrısı olabilir. Migrene bağlı baş ağrısı, çocuklarda baş ağrısı nedenleri arsında en fazla rastlanan nedenler arasında olup son yıllarda giderek daha fazla görülmeye başlanmıştır.

Strese bağlı gerilim tipi ağrısı:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Baş ve boyun kaslarında gerginlik, baş arkası ve boyunda ağrı
 • Başın her iki yanında orta şiddette ağrı
 • Aktivite ve hareketlilikle birlikte ağrı şiddetinin değişmemesi
 • Yarım saat ile bir haftayı bulan ağrılar
 • Kafada basınç ve sıkışma hissi
 • Ağrının hafif ve orta şiddette olup çok şiddetlenmemesi

Gibi belirtiler varsa çocuğunuzda gerilim tipi baş ağrısı olabilir.

Baş Zonklaması, Küme tipi baş ağrısı:

 • Tek yönlü ağrı
 • Ağrının göz diplerinde olması
 • Ağrıyla birlikte gözlerde yaşarma ve kızarma olması
 • Burun akıntısı

Gibi belirtiler varsa çocuğunuzda küme tipi baş ağrısı olabilir. 10 yaş altı çocuklara çok nadiren görülür

Kronik, günlük baş ağrısı:

Bir ay içerisinde 15 gün ve 15 günden fazla baş ağrısı şikayeti akla kronik baş ağrısını getirir. Bu tip baş ağrıları genellikle strese bağlı olmakla birlikte özellikle ergenlik dönemi çocuklarında veya sınav hazırlığı yapan çocuklarda sıklıkla görülmektedir.

Hangi Durumlarda Çocuklardaki Baş Ağrılarını Ciddiye Alıp Doktora Başvurmalı?

 • Aniden bastıran ve çok şiddetli gelen ağrılarda
 • Çocuğu uykusundan uyandıran ağrılarda
 • Anormal göz hareketlerine neden olan ağrılarda
 • Ağrıların başlamasıyla birlikte denge kayıpları yaratan ağrılarda
 • Kafaya alınan şiddetli darbeler sonrasındaki ağrılarda( Darbenin olduğu yerden başka yere kayan ağrılar ciddi olabilir)
 • Başladıktan sonra giderek artan veya ağrı ataklarının daha sık olduğu ağrılarda
 • Ağrıyla birlikte kusma ve görmede bozukluk yapan ağrılarda
 • Boyun ve ensede sertlik ve ateş yükselten ağrılarda

Vakit kaybetmeden bir hekime başvurup, hekime ağrıyla birlikte görülen belirtiler hakkında bilgi vermeniz faydalı olacaktır.

Genel Olarak Çocuklarda Baş Ağrısı Yapan Sebepler Nelerdir?

Hastalık ve enfeksiyonlar: Soğuk algınlığı, grip, kulak ve sinüs enfeksiyonları gibi yaygın hastalıklar çocuklarda baş ağrılarının en sık görülen nedenlerinden bazılarıdır. Menenjit veya ensefalit gibi daha ciddi enfeksiyonlar da baş ağrısına neden olabilir, ancak genellikle ateş ve boyun sertliği gibi başka bulgu ve belirtiler bu nedenlere eşlik eder.

Kafa travması: Çarpmalar ve çürükler baş ağrılarına neden olabilir. Çoğu kafa travması önemsiz olmasına rağmen, çocuğunuzun kafası üzerine sert düşmesinde ya da kafasına sert bir darbe almasında vakit geçirmeksizin tıbbi yardım alınız. Ayrıca, bir kafa travması sonrasında çocuğunuzun baş ağrısı sürekli olarak kötüye gidiyorsa bir doktora başvurun.

Duygusal faktörler: Gerilim ve kaygı, akranlarıyla sorun yaşama, okul başarısı, sınav sitresi, yetersizlik duygusu, ebeveynlerle yaşanan çatışmalar gibi sorunlar nedeniyle çocuklarda baş ağrıları görülmektedir. Depresyon içersinde olan çocuklar, özellikle de üzüntü ve yalnızlık duygularını tanımada zorluk çektikleri için baş ağrısı şikâyetinde bulunabilirler.

Belli yiyecek ve içecekler: Sucuk, pastırma, sosis, cips, dondurulmuş gıdalar… gibi ürünlerde bulunan katkı maddeleri veya gıda koruyucular nedeniyle çocuklarda baş ağrıları görülebilir. Ayrıca, çikolata, kahve ve çaylarda bulunan kafein de çok fazla alındığında çocuklarda baş ağrısı yapabilmektedir.

Beyindeki sorunlar: Nadiren, bir beyin tümörü veya apse, beyindeki kanamalar beyne baskı yapabilir, bu da kronik ve kötüleşen bir baş ağrısına neden olabilir. Ancak beyin kaynaklı baş ağrılarında ek olarak görme sorunları, baş dönmesi ve koordinasyon eksikliği gibi diğer belirtiler de vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  benim başım sık sık agrıyor ne yapsam gecer

  Sağlık

  ben 11 yaşında ilk öğretim 6 sınıfta okuyorum.haftada en az iki üç kez şiddetli baş ağrısı çekiyorum ve beraberindede kusuyorum.bu esnada kendimi sürekli huzrsuz hissediyorum. halsizlikle birlikte sürekli uyumak istiyorum. ailem beni doktora götürdü.tomagrafi,emar ve sinüs filimleri çekildi,hiç bir şey çıkmadı.göz muayenesi tavsiye edildi, ondada bişey çıkmadı,şimdi ise çocuk noroloji tavsiye edildi.Bu şikayetim konusunda yardımcı olursanız çok mutlu olurum.Başarılar diliyorum.

  Sağlık

  dddd

  Sağlık

  4. sınıf öğrencisiyim ve çok sık başım ağırıyor. Bu bende 2. sınıfta başladı. noroloji uzmanına gittim temografi çektirdim her şey normal çıktı ama başım çok sık ağırıyor yardımcı olursanız sevinirim başarılar diliyorum

  Sağlık

  benim başım çok arıyo yataktan kalkarken oturu 5 dakka sonra kalkınca da gözlerim kararıyo sanki yere düşcek gibi oluyorum bişeler söyleyin yoksa intihar edeceğim dayanamıyorum artık:(((

  Sağlık

  benim kizim 4.5yasinda bazen kafam agriyor diyor.kafasi agrirken 3sefer kustu normalmi atesine baktim 37.8normami lutven yazin

  Sağlık

  benim hep başı ağrıyor sabah kalkıncada gözlerim ve başım zonkluyo bunun sebebbi ne olabilir

  Sağlık

  bnmde basım ağrıyor ama biraz saçımı çektikten sonra geçiyor ama sonra yeniden başlıyor ayrıca limonla ovunca biraz rahatlatıyor denemenizi isterim:D

  Sağlık

  Ben 11 yaşındayım nerdeyse her gün şiddetli baş ağrım oluyo gözlerime de vuruyo ağrı sürekli uyuyasım geliyo bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

  Sağlık

  canım benim çocuğumla aynı yaştasınız onunda sürekli başı ağrıyor tüm doktorlara gittik çözüm olmadı çok deneyimli bir doktor boş yere gezmişsiniz bukadar çocukta kurt var dedi sende böyle sorun olabilir belki geçmiş olsun.

  Sağlık

  Ben 11 yaşındayım 6.sınıf öğrencisiyim nerdeyse her gün şiddetli baş ağrım oluyo gözlerime de vuruyo ağrı sürekli uyuyasım geliyo bana derslerde çok uykum geliyo başım her gün ağrıyo bazen öğretmenlerimin dediklerini algılıyamıyorum Ne yapabilirim?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bulantıya Hangi Belirtiler Eşlik Edebilir?
Yeşil Dışkı İle Oluşan Belirtiler Nelerdir?
Helicobacter pylori Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?
Dizde Ödem Oluşması
ASTIM TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Lazer Epilasyon Hazırlıkları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.