ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ
Çocuklarda en sık rastlanan problemlerden bir taneside kuşkusuz dikkat eksikliğidir. Genellikle bu sorun bebeklik veya erken çocukluk dönemlerinde kendisini belli etmez. Bu yüzden teşhis edilmeside oldukça zordur.

Çocuk ilkokula başladığı zaman dikkatli gözlem neticesinde anlaşılabilir ve ancak tanı o zaman konulabilir. Çocuğun dikkat eksikliği kendini altı yaşından sonra gösterse bile buna neden olan sebepleri daha önceki dönemlerde araştırmak gerekir. Temel olarak dikkat eksikliğine neden olan olaylar bebeklik ve erken çocukluk dönemlerinde meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

PEKİ, NASIL TEŞHİS KONUR?
Bir çocuğa dikkat eksikliği teşhisi koyabilmek için en az altı ay süreyle gözlem yapılması gerekmektedir. Yapılan çeşitli araştırmalara göre dünya üzerindeki her 100 çocuğun 5inde dikkat eksikliği sorunuyla karşılaşılmaktadır. Çocuklarda dikkat eksikliğinin temel belirtileri ise genellikle aşırı sakarlık, akranlarıyla meydana gelen sorunlar, düzensiz ve dağınık bir yaşam biçimini arzu etme, uyku problemleri, beslenme problemleri gibi sağlık sorunları, yaptığı olumsuz bir davranışı arka arkaya tekrar etme ve bir işe kendisini tam olarak verememe durumu gibi belirtilerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

DİKKAT EKSİKLİĞİNİN NEDENLERİ
Çocuklarda meydana gelen dikkat eksikliği rahatsızlığı genellikle bilinenin aksine psikolojik nedenlere bağlı olarak değil tıbbi nedenlere bağlı olarak meydana gelmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta bu hastalığın teşhisi için mutlaka bir psikiyatrik destek alınması gerektiğidir.

Dikkat eksikliği her çocukta aynı derecede olmayabilir, kimi durumlarda çocuğun günlük hayatını etkilemezken kimi durumlarda ise oldukça sorunlar doğurabilmektedir. Genellikle bu problemi yaşayan çocuklar tedavi olmadıkları taktirde bütün yaşamları boyunca bu problemle baş etmek zorunda kalabilirler. Bu problemlerin en olumsuz olanı ise bir insanın hayatının neredeyse 10da 1ini kapsayan eğitim alanında yaşamaktadırlar. Dikkat eksikliği yaşayan çocuklar bir takım öğrenme zorluklarıyla karşılaşabilmektedir. Fakat buradan dikkat eksikliğinin zekayla ilgili olduğu kanısına varmak son derece yanlıştır. Tarihte bir çok örneği olduğu gibi bir çok bilim adamı eğitim hayatları boyunca çok parlak olmamalarına rağmen önemli buluşlara imza atmıştırlar.

DİKKAT EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Genellikle dikkat eksikliği çeken çocukların yapmış olduğu hareketlerden bu sorunun varlığını anlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekicek olursak, dikkat eksikliği bulunan çocukların büyük bir bölümü hiperaktif olmakta ve yerlerinde duramamaktadır. Bundan ötürü bazı işleri yaparken sıkıntılar çekebilirler ve başarısızlık gösterebilirler. Başladıkları bir işi yarım bırakmakta veya tamamlamaya çalışırken kendilerini olması gerekenden çok daha fazla sıkmaktadırlar.

ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ TEDAVİSİ
Dikkat eksikliğinin tedavisi için mümkün olunabildiğince erken davranmakta fayda vardır. Çünkü çocuk büyümeye devam ettikçe ve gecikmeler arttıkça tedavinin başarı oranı düşmekte ve uygulaması daha zor bir hal almaktadır. Bu sebepten ötürü eğer çocuğunuzun dikkat eksikliği rahatsızlığı olabileceğinden şüpheleniyorsanız erken yaştan itibaren düzgün gözlem çok önemlidir. Anne ve babalar bu konuda çok dikkat etmelidirler. Eğer böyle bir rahatsızlıktan şüpheleniyorsanız mutlaka uzman bir psikologtan yardım almayı kesinlikle ihmal etmeyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuk Sağlığı ve Gelişimi
Çocuklarda Karın Ağrıları
Kekemelik Tedavisi
İsilik
Çocuklarda Gece Terlemesi Nedenleri
Çocuklarda Kalp Yetmezliği Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.