Çocukta Diş Çürükleri Nasıl Önlenir?

Düzenli diş hekimine kontrole gidilir. Taramalar ile diş çürükleri zamanında saptanır. Çocuklara diş korunması ile ilgili bilgi ve becerileri kazandırılır. Eğitilerek öğrenilenlerin uygulanması sağlanmalıdır. Bu konuda en iyi yöntem örnek olmaktır. Diğer düşlerin çürümesine de yol açabilecek diş çürükleri varsa bunlar temizlenmelidir. Ağız ve çene yapısında anormallikler varsa özel ortadontik araçlar ile bunlar normal şekle getirilmelidir. Halk arasında bu uygulamalara ağza araç konulması dişlere tel takılması gibi isimler verilir. Bunlar ileri yaşlarda diş dökülmesini önleyen yararlı uygulamalardır. Çocuklukta bir süre takılan bu araçlar beklide çocuğun takma dişlenme yaşını 10–15 sene ileriye götürecektir. Dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve tatlı yendikten sonra ağız mutlaka çalkalanmalıdır. Yemeklerden yapay şekerlerin kaldırılması hiç olmazsa en az orana indirilmelidir. Karamelalar, şekerlemeler, çikolatalar yerini meyvelere bırakmalı. Elma armut gibi sert meyveler ısırılarak yedirilmelidir. Havuçta bu açıdan çok yararlı bir yiyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tatlandırılmış gazoz gibi içecekler besinler arasında sayılmaz. Bunların oranı çok azaltılmadır. Suların içerisinde bulunan flüorun yeterli olup olmadığı kontrol edilmeli bölgenin suyunda flüor yetersiz ise “bölgede insanların dişleri çok erkenden dökülüyorsa” sağlık kuruluşlarına haber verilerek düzeltilmesi istenmelidir. Sağlık ocağına başvurulacak olursa özel plastik şişelerde flüor eriyikleri sağlanabilir. Bunla bebeğin ve ya çocuğun suyuna hekimin önerdiği miktarda katılmalıdır. Devletin bütün yerleşim bölgesi sularını flüorlaması en uygun yöntemdir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın



.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarda Konjenital Kalp Defektleri
Çocuklarda Nefes Darlığı Ve Aşırı Terleme Nedenleri
Çocuklukta Obezite Nelere Yol Açar?
Taksoplazmozis
Çocuk Felci Engellenebilir
Çocuklarda Kabızlık Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.