Çocuklarda Diş Çürükleri

Çocuklarda diş çürükleriDiş çürükleri insanlarda en çok rastlanılan süreğen hastalıklardan biridir. Üç yaşındaki çocukların %50 sinde yetişkinlerin hemen hepsinde görülen bir durumdur.
Rafine yiyeceklerin ve tatlıların giderek daha fazla yenilmesi diş çürükleri oranını artırır. Çürük olayında kemiğin kireçlenmesi azalmakta dokudaki organik maddelerin bütünlüğü bozulmaktadır. Diş çürüklerinin gelişmesi için üç önemli etken vardır. Diş bakteri ve diş plakları diş çürüğüne yol açan büyük çoğunluğu ağız içersinde kalan yiyecek ve tatlı artıklarını parçalamasına neden olur. Bu parçalanma sonucunda meydana gelen asit dişlerin bütünlüğünün bozulmasına ve aşınmasına yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

Diş Çürüğüne Tükürüğün Etkisi

Tükürük salgısı bu asidi nötrleştirecek bir özelliktedir. Oluşan bu asit tükürük salgısının nötrleşmesine yetmeyince diş çürüklerinin oluşumu için gerekli ortam sağlanmış olur. Kimi zaman tükürük bileşimindeki farklılıklarda asidin ağızdan nötrleştirilmesi işlevini baskılayabilir. Bu nedenle asidin meydana gelmesini engelleyen önlemleri almaktır. Bir çok sistemik hastalık hatta ruhsal etkilerle tükürük salgısının bileşiminde önemli değişiklikler olabildiği bilinmektedir.
Buda diş çürümelerini kolaylaştırıcı yönde olabilir.

Buda vücut direnci düşürücü bir hastalığa yakalanacak olursa diş çürükleri oranında artma olduğu gözlenir. Dişlerin çene üzerinde ki yerleşimleri yapıları da çürümeleri ile ilişkilidir. Dişlerin diziliş bozuklukları varsa diş çürükleri erken yaşta başlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Saç Dökülmesinin Nedenleri
Atarax Şurup
ameliyat yerimde şişlik var
Cüzzam hastalığı
Kalp Çarpıntısı
Dil Uyuşması Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.