ÇOCUKLARDA DIŞKI KAÇIRMA

Çocuk tuvalet eğitimini aldıktan sonra yani 5 yaşından sonra 1- 1,5 kadar devam edebilen bir davranış problemidir. Çocuk gün içinde veya uyku esnasında da kakasını tutamayarak altına yapabilir.

Çocuk öncelikle üroloji uzmanı, dahiliye uzmanı yada çocuk doktoru tarafından muayene edilmelidir. Çocuğun dışkı yapmayı sağlayan kasları yada bu refleksleri ile ilgili bir problemi var olup olmadığı bu doktorlar tarafından belirlenebilir. Uykuda dışkı kaçırma ise bazen uyku bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yani çocuğun uykusunun çok derin olması durumunda kakasının geldiğini fark etmeyip yatağa yapabiliyor. Bu durumda çocuğun uykusunun çok derin olmamasını sağlayabilecek ilaçların kullanımı söz konusu olabilir. Ve çocuk dışkısının gelmesi durumunda kalkıp tuvalete gidebiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda dışkı kaçırma bir şeylere tepki olarak da ortaya çıkabilir. Boşanmış aileler yada yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi durumunda da böyle durumlar ile karşılaşılabilir. Yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi durumunda kardeş beslendiği için çocukta gerileme davranışı söz konusu olabiliyor. Gerileme davranışı genelde bebeksi konuşma, parmak emme, dışkı kaçırma, altına yapma ve biberon yada emzik kullanmak isteme şeklinde olabilir.  Kardeş dünyaya geldiğinde herkesin ona hediye getirmesi ve onunla ilgilenmesi çocukta dikkat çekme içgüdülerini harekete geçiriyor.

Sonuç olarak ise çocuk kendince birtakım stratejiler geliştirmeye başlar. Bu çerçevede, özellikle yeni bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde, bebeğiniz daha dünyaya gelmeden çocuğunuz ile konuşmalı ve ona göre ölçülü ve dengeli davranmaya özen göstermelisiniz. Hele hele dayak gibi bir tutuma asla başvurulmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yukarıdaki faktörler göz önünde bulundurularak bu davranışın arkasında biyolojik mi yoksa sosyal yada çevresel bir faktörün olması durumuna göre tedavi metotları geliştirilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarda Kalp Yetmezliği ve Nedenleri
Bademcik İltihaplanması İçin Hangi Antibiyotik Kullanmalıyım
İshalin Hayatı Tehdit Eden Belirtilerine Dikkat
Yenidoğan Sünneti
Bebeklerde Soğuk Algınlığı
Bebeklerde Ateş
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.