ÇOCUKLARDA GECE TERLEMESİ NEDENLERİÇocuklarda Gece Terlemesi Nedenleri

Çocuklardaki gece terlemelerinde çocukların kıyafetleri sırılsıklam olur ve bir dizi faktör buna neden olabilir. Bazı nedenler hafif olabileceği gibi bazıları ise ilaç tedavisi gerektirebilir. Çocuklarda gece terlemeleri yaygın olarak çocuğun üzerinin çok sayıda battaniye ile örtülmesi, kalın pijamalar giydirilmesi veya çocuğun ateşinin var olması gece terlemelerine yol açabilir. Nadir olarak ise bazı kanser türleri, HIV / AIDS, tiroid bozuklukları ya da otoimmün sorunlar çocuklarda gece terlemelerine neden olabilir. Çocuğun gece terlemeleri devam ederse yada aldığınız önlemlere rağmen sorunu önleyemiyorsa, belirgin bir neden göremiyorsanız çocuğunuzu doktora götürünüz.

Sponsorlu Bağlantılar

Ebeveynlerin geceleri çocuğun ateşinin olup olmadığını anlaması bazen zordur. Küçük çocuklar çok ateşli olduklarında ailelerine bunu söylemesi zor olabilir. Bebekler ise soğuğa karşı ağlayarak tepki verirken,  bazıları ise sıcakta uykudan uyanmayabilirler. Bu bağlamda olası bir istenmeyen sonucu ekarte edebilmek için annelerin bebeklerinin ateşleri olduğu durumlarda bunu kontrol altından tutabilmeleri için sık sık çocuklarını denetlemelidirler. Basit bir çözüm olarak yatağın sıcaklığını düşürmek için çocuğun üzerinden battaniye kaldırılabilir yada hafif bir pijama giydirilebilir.

Daha az olası olarak çocuklarda terlemeye ciddi bir durum neden olabilir. Gece terlemeleri bazı kanser türlerinin ilk işaretleri olabilir. Özellikle Hodgkin ve non-Hodgkin lenfoma, malign melanom ya da karaciğer tümörlerinin erken göstergesi olabilir. Uzun süren gece terlemeleri kanser potansiyeli taşıyabileceğinden vakit kaybedilmeden bir doktora çocuğunuzu götürmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda Gece Terlemesi SebepleriÇocuklarda gece terlemeleri de HIV / AIDS nedeni ile de ortaya çıkabilir. Nadir olmasına rağmen, bir çocuğa sterilize edilmeyen iğne veya kontamine olmuş diğer tıbbi ekipmanların çocuğa teması ile çocuğun enfekte olması mümkündür. AIDS’ in birkaç uyarı işaretlerinden bir yanesi gece terlemesidir ve hem yetişkin ve hem de çocuklarda sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Tüberküloz çocuklarda gece terlemelerinin nedenlerinden biridir. Her ne kadar aşısı geliştirilmiş olsa da yine de dünyanın çoğu bölgelerinde halen varlığını sürdürmektedir. Bazen, vücut, tüberküloz ile kendi kendine mücadele edebilir fakat meydana gelen gece terlemeleri vücuttaki bir infeksiyonun ilerlediğinin bir işareti olabilir. Bazı durumlarda, çocuklarda troid bezinin aşırı derecede aktif olması (hipertiroidi) veya serebral palsi gibi otoimmün bozukluklar da çocuklarda gece terlemesine yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarda Konjenital Kalp Defektleri
Çocuklukta Obezite Nelere Yol Açar?
Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar
Çocuk Sağlığı ve Gelişimi
Lazerle Siğil Tedavisi
Çocuklarda Kalp Yetmezliği Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.