Çocuklarla Göz Kayması
Göz küresi, hareketini sağlayan altı adet kas sayesinde farklı yönlere dönebilmektedir. Normal görüşe sahip insanlarda her iki göz aynı noktaya bakar ve aynı noktaya odaklanır, gözler birbirine paraleldir. Göz kayması görülen kişilerde ise gözler birbirinden farklı yöne bakar, dolayısıyla her iki göz aynı noktaya odaklanamaz. Aynı noktaya odaklanamama sorunu nedeniyle, görmedeki derinlik hissi ve 3 boyutlu görüntü algısını zayıflatır. Verdiğim bu genel bilgiler ardından “çocuklarda göz kayması” üzerine odaklanalım.

Sponsorlu Bağlantılar

Göz Kaymasının Nedeni Nedir?
Göz küresinin hareketinden sorumlu kaslardaki bir sorundan ziyade çoğu zaman bu kaslar arsındaki koordinasyonun bozulmasıyla bağlantılıdır. Yani, göz küresini hareket erten kaslar sağlıklı çalışmakta fakat kasların ortak çalışmasında, koordinasyonunda bir problem vardır.

Göz Kayması En Çok Hangi Çocuklarda Görülür?
Halk arasında “şaşılık” olarak bilinen göz kayması ile çocuğun cinsiyeti arasında bir bağlantı yoktur fakat aile bireylerinde şaşılık olanlarda görülme olasılığı daha yüksektir.
Bir şeylere sürekli yakından bakan çocuklarda şaşılık riski artar. Yine, bebeklik dönemlerinde ateşli hastalık geçiren çocuklarda göz kayması riski daha yüksektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Göz Kayması Çoğunlukla Ne Zaman Ortaya Çıkar?
Her 100 çocuktan 4 ila 5’inde görülen göz kayması, bebeklerin ilk 3-4 aylık dönemlerinde doğal karşılanmaktadır. Göz kayması, çoğunlukla 4 yaşına kadarki dönemde görülmekle birlikte nadiren 4 yaşından sonra ortaya çıkabilir. Özelikle 5-6 yaşından sonra ortaya çıkan göz kaymalarında uzman bir hekime gitmekte vakit kaybetmemelidir.

Çocuklardaki Göz Kaymasının Tedavisi Var mıdır?
Erken fark edilip gerekli tedaviye başlanan çocuklarda tedavide başarı oranı oldukça yüksektir. Şaşılık nedeniyle bir hekime başvurduğunuzda, hekiminiz öncelikle şaşılığın nedenini, şaşılığın cinsini (içe kayma- dışa kayma- dikey kayma) ve derecesini tespit edip gerekli tedavi hakkında size bilgi verecektir.
Tedavi için izlenecek yöntem öncelikli olarak şaşılığın nedenine bağlı olacaktır.

  • Şaşılığın kaynağı, gözdeki kırma problemi (miyopi, hipermetropi, astigmati) ise gözlük kullanımı ilk tercih olurken,
  • göz kaslarındaki bir bozukluktan kaynaklanıyor ise ameliyat zorunlu olabilmektedir.
  • Bunun yanı sıra şaşılığın nedeni göz tembelliği olarak teşhis edilmiş ise bu durumda “göz kapama” dediğimiz, sağlam gözün kapatılarak tembelleşen gözün açık bırakılması tekniği kullanılmaktadır.

Bütün bu uygulanacak tedavilerde amaç, çocuğun görme kaybı yaşamaması, görme derinliğini tekrardan kazanması, etrafını 3 boyutlu ve doğru bir şekilde algılayabilmesidir…

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
El Bileği Çıkığı Tedavisi
Kıkırdak İyileşmesine İyi Gelen Besinler
Uyluk Ağrısı Nasıl Geçer
Göz Kapağında Ağrı ve Acı
İyi Bir Kırışıklık Kremi Nasıl Seçilir
Parmak Boğumlarım Ağrıyor
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.