ÇOCUKLARDA KABIZLIK İÇİN YAPILACAK TESTLER VE TEŞHİS


Çocuğunuzun doktoru sizden aşağıdaki bilgileri isteyecektir:

• Çocuğunuzun geçirmiş olduğu hastalıklar ile ilgili bilgiler istenecektir. Ayrıca çocuğun beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları hakkında da sorular soracaktır.

Fiziki muayene yapılması gerekebilir. Çocuğunuzda muhtemel anormallikler veya gömülü dışkı varlığı için fiziksel muayene yapılabilir. Bunun için doktor eline geçirdiği bir eldiven ile anüs içerisini kontrol edecektir. Rektumda bulunan dışkı kan bulunup bulunmadığının anlaşılması için test edilebilir. Daha kapsamlı testler genellikle kabızlığın en ciddi durumları için ayrılmıştır. Eğer yapmanız gerekirse, bu testler aşağıdakiler gibi olabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

Karın röntgeni. Bu standart X-ray testinde çocuğunuzun karın bölgesinde herhangi bir tıkanma olup olmadığı görülmeye çalışılır.

Anorektal manometri veya motilite testi. Bu testte, kateter adı verilen ince bir tüp çocuğunuz dışkısını yaparken kas koordinasyonunu ölçmek için kullanılır.

Baryum enema grafisi. Bu testte, kontrast boya  (baryum) kullanılarak rektum, kalın bağırsak ve bazen ince bağırsak iç yüzeylerinin açık bir şekilde görülmesi sağlanır.

Rektal biyopsi. Bu testte, rektum astarından küçük bir doku örneği alınarak inceleme yapılır. İnceleme sonucunda doku alınan bölgedeki sinir hücrelerinin normal olup olmadığı anlaşılır.

Transit çalışma ya da marker çalışması. Bu testte, çocuğunuzun birkaç gün boyunca alması gereken kapsüller yutması istenir. Bu kapsüllerde X-ışınlarının görüşünü netleştiren işaretleyici maddeler vardır. Çocuğunuzun doktoru bu işaretçiler yardımıyla çocuğunuzun vücudundaki hareket yolunu analiz edecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kolonoskopi. Bu işlemde, çocuğunuzun doktoru kamera donanımlı esnek bir boru ile tüm kolonun incelenmesine olanak sağlar.

Kolon manometrisi. Kolonoskopi sırasında uygulanan bu testte, kolondaki tüm parçalarda, normal kasılmalar olup olmadığının anlaşılması için bir katater kullanılır.

ÇOCUKLARDA KABIZLIK

TEDAVİ VE İLAÇLAR


Koşullara bağlı olarak, çocuğunuzun doktoru aşağıdaki tedavileri önerebilir:

Reçetesiz alınabilen lif takviyeleri veya dışkı yumuşatıcılar. Eğer çocuğunuz lif bakımından zengin besinler almıyorsa,  “Metamucil” veya “Citrucel” gibi reçetesiz alınabilen lif takviyeleri yardımcı olabilir. Ancak, bu takviyelerin iyi çalışması için çocuğunuzun günde en az 1 litre su içmesi gerekir. Çocuğunuzun yaşı ve ağırlığına göre doğru dozu tutturmak için doktoru ile görüşünüz. Gliserin fitilleri de bebeklerde ve hapları yutamayan çocuklarda dışkıyı yumuşatmak için kullanılabilir. Ancak bu ürünlerin doğru kullanımı için doktora danışmanız şarttır.

Laksatif (müshil) veya lavman. Dışkı maddesinin birikimi bir tıkanıklık oluşturuyorsa, çocuğunuzun doktoru tıkanıklığın kaldırılmasına yardımcı olması için bir müshil veya lavman önerebilir. Örnek olarak “polietilen glikol” ve mineral yağları bulunmaktadır. Ancak mineral yağları bebekler için tavsiye edilmemektedir. Çünkü akciğerlere kaçıp zatürreye neden olma ihtimali vardır. Doktorun onayı olmadan ve doz ayarlaması yapılmadan müshil ve lavman ilaçlarını bebeklere kesinlikle vermeyiniz.

Hastanede lavman. Bazen çocukların kabızlığı o kadar şiddetli olmaktadır ki, bağırsaklarını temizlemek için hastaneye kaldırmak gerekebilir. Burada güçlü bir lavman verilecek bağırsakların temizlenmesi sağlanır. Bu olaya “disimpaction” denir.

Nadiren ameliyat gerekebilir. Genel olarak, cerrahi müdahale çocuklarda kabızlık için gerekli değildir. Ancak “Hirschsprung hastalığı” veya “omurilik anormallikleri” gibi istisnai durumlarda kolon kasılmalarında yetersizlik yaşanabileceğinden ameliyat gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Giardia Bağırsak Parazit Enfeksiyonu (Giardiazis)
Roseola İnfantum
Çocuklarda Alt Islatma Problemi
Çocuk Felci Engellenebilir
Bademcik İltihaplanması
Bebeklerde Şaşılık
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.