Çocuklarda Karın Ağrıları
Çocuklarda karın ağrıları sık olur. Ailelerin çocuklarını hekime götürüş nedenlerinin başındadır. Karın ağrısı hekimler için değerlendirilmesi sorun olan kimi zaman önemi az, kimi zaman hayati önem taşıyan bir sorundur.

Karın ağrısına gereğinden fazla önem vererek, hemen ilaçlar kullanmak ya da karın ağrılarına gereken önemi vermeyerek geçiştirmeye çalışmak doğru değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı çocuklarda gece ağrıları, ya da üşütünce karın ağrıları olabilir. Genellikle doğumdan sonraki ilk 2 hafta sık görülen bu tip karın ağrıları akşam birkaç saat süre ile bebekte sıkıntı ve huzursuzluk meydana getirir. Karında gurultu vardır.

En önemlisi birden başlayan karın ağrısıdır. Bu karın ağrıları bebeğin dışkı yapmaması ile birlikte olur. Ve buna kusma eklenirse anlam taşır. Bebeğin hemen hekime götürülmesini gerektiren önemli bir durumdur. Karın ağrısı olan çocuklara aile kesinlikle ağrı kesici ilaçları vermemelidir. İlaçlar bilinçsiz olarak kullanıldığında hastalığın belirtisini örter, hekimin burguları atlamasına ve doğru tanı koyamamasına yol açar.

Karın içerisindeki olayların tanısının konulması hekimler için her zaman alıcı bir sorundur. Kişiler kendi başına önlemler alma yoluna gitmemelidir.

Güvensizlik duygusu sırasında çocukta, karın ağrısı yakınmaları artar. Anne baba kavgasının şiddetli olduğu çocuklarda karın ağrısı yakınmaları daha fazladır.
Kusma ve bulantılarla birlikte görülen karın ağrıları, zatürre olması, bağırsaklarda tıkanıklıklar ve iltihaplara bağlı olabilir. Bu arada apandisteki karın ağrısını yine düşünmek gerekir. Apandisteki karın ağrısı yaygın ya da bir yerde sabit olabilir. Hekimler kan ve karın muayeneleri ile tanısını koyarlar. Bazı metabolik hastalıklarda, şeker ve benzeri durumlarda, kurşun zehirlenmelerinde, bazı ilaçların kullanılması sırasında, idrar yolu enfeksiyonlarında, karın ağrısı yakınması olarak görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazen çocuklar, dikkat çekmek için karın ağrısı yakınmasını abarttıkları görülmektedir.

Bağırsaktaki parazitlerin de karın ağrısı yapabileceklerini unutulmamalıdır.

Çocuğunuzda karın ağrısı ile birlikte kusma, bulantı ve dışkı yapamama duygusu varsa hemen bir hekime başvurulması gerekir. Karın ağrısı olan çocuğa hiçbir ilaç verilmez.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebek Sivilceleri İçin Çözüm
İnmemiş Testis
Çocuklukta Obezite Nelere Yol Açar?
Çocuklarda Siğil ve Tedavisi
Çocuklarda Kalp Yetmezliği Tedavisi
Çocuklarda Tırnak Yeme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.