ÇOCUKLARDA KİLO VERMENİN YOLLARIÇocuklarda Kilo Vermenin Yolları

Çocuklarda kilo vermek zor olabilir.Onlar için çok az diyet programı vardır ve yetişkinlerde kullanılan diyet programları çocuklar için genellikle sağlıksızdır.Çünkü bu diyet programları daha çok yetişkin metabolizmalarına hitap etmektedir.Bununla birlikte,çocuklar için sağlıklı bir şekilde kilo vermeğe yardımcı birçok yol vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

BÖLÜM 1: Hedef Koyun

1. Hedef belirleyin. Neden kilo vermek istediğinizi kendinize sorun.Tatilde daha aktif olmak veya son moda bir kıyafeti giyebilmek için mi? Kilo verme sebebinizi bilmek hedefinize ulaşmak için size iyi bir fırsat olacaktır.

2.Bir çizelge yapın. Sağlıklı yiyecekler yediğinizde kendinize bir yıldız verin. Sağlıksız yiyecekler yediğinizde ise kendinize bir çarpı verin.Örneğin,ne kadar harçlığınızın olacağı yıldız sayısına bağlı olsun.Sabit bir sayıda yıldıza ulaşmak için kendinize bir hedef belirleyin. Ve belirlediğiniz sayıda yıldıza ulaşırsanız bowlinge veya parka gitmek gibi eğlenceli bir şeyler yapın.

3. Belirlediğiniz miktardaki kiloyu vermeniz için bir tarih koyun. Bu miktar makul olsun (örneğin haftada 1-2 kilo sağlıklı bir orandır). Unutmayın ki gelişme çağındasınız ve bir haftada bu kiloyu veriyorsanız iyi yoldasınızdır.Eğer haftada 5 kilo verirseniz çok ilerleme kat etmişsiniz demektir.Bu gelişiminiz için riskli olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

BÖLÜM 2: Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Oluşturun

1.Sağlıklı bir kahvaltı yapın.Kahvaltı sizin gün boyunca ihtiyacınız olan besinin düzenlenmesine yardım eder ve sabahları ihtiyacınız olan enerjiyi size sağlar. Diyet yapmak için kahvaltıyı atlarsanız, bu sizin gün boyu gerekenden daha fazla yemek yeme ihtimalinizi artırır.

2. Her şeyi ölçülü tüketin. Kilo vermek sizin hiç tatlı veya şekerleme yemeyeceğiniz anlamına gelmez. Yemekten zevk aldığınız şeyleri ara sıra ve küçük porsiyonlarla yiyebilirsiniz.

3. Sağlıksız besinlerle sağlıklı atıştırmalıkların yerini değiştirin. Öğünler arasında atıştırmak isterseniz yoğurt, meyve gibi düşük kalorili yiyecekleri seçin.

4. Bir günlük tutun ve öğünlerinizi programlayın. Günlükte o gün içerisinde yiyeceğiniz yiyecekler ve öğün sayınız olsun. Bu program, gereğinden fazla yeme isteğinizin önüne geçmenize yardım eder.Yediğiniz her şeyi tek tek yazın çünkü bu sizin kilo almanıza neden olan şeyleri bilmenizi sağlar.Ve nerede değişiklik yapabileceğinizi gözden geçirme fırsatı verir.

5. Kalorilerinizi hesaplayın. Öğle yemeğinde bir soda içmek bile fazladan kalori almanıza sebep olur. Doktorunuzla veya Beden Eğitimi öğretmeninizle ile bir günde kaç kalori almanız gerektiği konusunu konuşabilirsiniz.

6. Yatmadan önce hiçbir şey yemeyin. Vücut akşamları daha yavaş kalori yakar bu nedenle yatmadan birkaç saat önce yemek yemeyi bırakın.

BÖLÜM 3: Sağlıklı İçecekler TüketinÇocuklarda Kilo Verme Yöntemleri

1. Bol su için. Bol su içmek sizin kilo vermenizi hızlandırır ve iştahınızı azaltır. Suyu tatlandırmak için suya limon ekleyebilirsiniz. Fakat yüksek kalorili olan meyve suları ve diğer şekerli içecekleri tüketmeyin.Onun yerine su için.Lezzetli tat ve kokular için ise limon veya limon suyu ekleyebilirsiniz.

2. Uzun süreli egzersiz yaparken bol su için.

BÖLÜM 4: Egzersiz Yapın

1. Yapmayı sevdiğiniz bir spor dalı bulun. Futbol, yüzme, basketbol, atletizm, koşu veya dans hangisini seversiniz? Hareket ederek vereceğiniz kiloya ve ne kadar fit olacağınıza şaşıracaksınız.

2. Koşu yapın. Koşuya kendi temponuzla başlayın veher geçen gün hızınızı biraz daha arttırın. Günde en az 20-30 dakika koşmak ideal olacaktır.

3. Şınav veya mekik çekmeyi deneyin. Her gün 25 veya daha fazla mekik ve şınav çekin. Bu karın kaslarınızın sıkılaşmasını ve kollarınızın güçlenmesini sağlayacaktır.

4. Spor salonuna gidin. Halka açık spor salonları daha düşük ücretlidir ve çocuklar için de özel sınıfları vardır.

5. Eğer dışarıda egzersiz yapmayı istemezseniz evde ailenizle dans partisi yapabilirsiniz. Hareketli müzik açın ve dans edin.Partiye arkadaşlarınızı da davet edin.

6. Terlemeye çalışın. Terlemek size iyi gelecektir ve terlemeyi kalori yakmanın işareti olarak düşünün. Temiz kalmak istiyorsanız spordan sonra alnınızı ve boynunuzu silmek için buzlu suyla ıslatılmış havlu kullanın.

7. Egzersiz yaparken ipod veya mp3 çalar kullanın. Müzik dinlerken zaman daha çabuk geçecektir.

BÖLÜM 5: Sağlığınızı Koruyun

1. Odaklanın. Kötü bir günün ve problemlerin beslenme alışkanlığınızı ve egzersiz planınızı etkilemesine izin vermeyin.Çocuklarda Kilo Verme Metotları

2. Sabırlı olun. Kilo vermek kısa sürede olacak bir şey değildir. Bazı haftalar hedeflediğinizden daha az miktarda kilo verebilirsiniz. Hatta hiç kilo vermeyeceğiniz bazı haftalar da olabilir. Bu doğaldır ve başarısız olduğunuz anlamına gelmez.Siz planınıza bağlı kalın ve eninde sonunda ulaşmak istediğiniz kiloya ulaşacağınızdan emin olun.

3. Kilo aldıracak sağlıksız yiyecek ve içecekleri aklınızdan çıkarmak için bir şeyler yapmaya çalışın.

4. Uykunuzu iyice alın. Bu sizin dışarı çıkıp eğlenmek için ihtiyacınız olan enerjiyi size sağlayacaktır. Yeterli uyku aynı zamanda kilo vermenizi sağlar.

5. Sıkılmayın ve her zaman meşgul olacak bir şeyler bulun. Canınız sıkıldığında yapacak bir şey olmadığı için yemek yemeye başlarsınız. Bu da size fazladan kalori ve kilo olarak geri döner. Sıkılmadığınızı ve meşgul olduğunuzu düşünün.

BÖLÜM 6: Yardım Alın

1. Ailenizden size yardım etmesini isteyin. Canınızın çekmemesi için onlardan yedikleri abur cuburları gizlemelerini rica edin. Ailenizden sağlıklı yiyecekler yapmasını ve bunları akşam yemeğinde birlikte yemeği isteyin. Ailenizle birlikte uzun yürüyüşlere gitmeyi deneyin. 

2. Arkadaşlarından sizi desteklemelerini isteyin. Onlarla konuşarak 1 km koşabilir veya bisiklet yarışı yapabilirsiniz. Emin olun ki bunları yapmak eğlenceli olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarda Dışkı Kaçırma
Bebekler Ne Zaman Görmeye başlar
Çocuklarda Nefes Darlığı Ve Aşırı Terleme Nedenleri
Büyüme Ağrıları
Çocuklarda Havale
Çocuklarda Kızamık Nasıl Önlenebilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.