ÇOCUKLARDA KIZAMIK
Kızamık farklı bir döküntü ve ateş ile karakterize viral bir hastalıktır. Nazal sekresyonların hava damlacıkları yoluyla yayıldığından kızamık son derece bulaşıcıdır. Enfekte insanların öksürük veya hapşırma gibi faaliyetleri sonucu havaya püskürtülen damlacıklar iki saat boyunca aktif ve bulaşıcı kalabilir. Yaygın bir çocukluk hastalığı olan kızamık için geliştirilen etkili aşılar nedeni ile günümüzde son derece nadirdir. Çocuklarda genellikle hafif bir hastalık olmasına rağmen, bağışıklık sistemi baskılanmış çocuklar için ciddi komplikasyonlara yol açarak ve ölümcül olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KIZAMIK BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kızamık genellikle grip benzeri belirtiler ile başlar. Ancak, yinede her çocukta bağışıklık sisteminin kuvvetine göre farklı belirtilerle karşılaşılabilir. Belirtileri şunlardır:

 • Ateş
 • Sümük akması
 • Ağrılı göz
 • Öksürük
 • Kendini kötü hissetmek
 • Şişmiş lenf düğümleri
 • Baş ağrısı

Çoğu durumda, hastalığın seyri üç dört gün içinde başlar ve bütün vücudu kaplayan kırmızı bir döküntü görünür. Semptomlar geçtikten üç gün kadar sonra bu döküntüler kaybolur.

Kızamık belirtileri diğer tıbbi koşullara benzeyebilir. Her zaman doğru bir tanı için doktorunuza danışın.

Sponsorlu Bağlantılar

KIZAMIK İLE İLİŞKİLİ YAYGIN KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?
Aşağıda kızamık ile oluşabilecek bazı komplikasyonlar verilmiştir:

 • Kulak ve göğüs enfeksiyonları (pnömoni)
 • İshal, kusma ve karın ağrısı
 • Ensefalit (beyin iltihabı)

KIZAMIK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Kızamık için spesifik tedavi size ve doktorunuza dayalı olarak belirlenecektir:

 • Sizin genel sağlık ve tıbbi öykünüz
 • Hastalığın kapsamı
 • Belirli ilaçlar, prosedürler veya tedaviler için çocuğunuzun toleransı
 • Beklentileriniz, fikriniz veya tercihiniz

Antibiyotikler kızamık hastalığını tedavi etmeyecektir, fakat ikincil enfeksiyonları tedavi etmek için gerekli olabilir. Genellikle bol sıvı alınmalı ve hastanın ateşinin düşürülmesine yardımcı olmak için asetaminofen önerilebilir.

KIZAMIK NASIL ÖNLENEBİLİR?
Kızamık, kabakulak ve kızamıkçık hastalıkları kızamık, kabakulak ve kızamıkçık içeren çocukluk aşısı ile önlenebilmektedir. Kızamık geçirmiş olan kişiler, yaşam boyunca bağışıklık kazanır ve bir daha aynı hastalığa yakalanmazlar.

Genellikle, bir çocuk 12 aylık olduğunda MMR aşısı ilk doz uygulanır ve ikinci bir doz yaşı 4 ile 6 yıllık iken verilir.

Enfekte bireylerin döküntü başlangıcından sonra yaklaşık bir hafta süre ile diğer insanlar ya da umumi yerlerde bulunmaması ve buna özel dikkat etmesi bu salgını önlemeye yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kandida (Candida albicans) Mantar Enfeksiyonu
Giardia Bağırsak Parazit Enfeksiyonu (Giardiazis)
Dikkat Eksikliği
Candida Nasıl Belirti Verir?
Bebeklerde Soğuk Algınlığı
Kekemelik Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.