ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE OBEZİTE

Obezite yetişkinleri olduğu gibi çocuklar ve ergenleri de etkileyen ciddi ve yaygın bir sorundur. Çocukluk obezitesi bir çocuğun boyuna göre normal kilosunun üzerine çıktığı zaman ortaya çıkar. Fazla kilolar çocuklarda tedirgin edici sorunlara yol açabilir. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi hastalıkların başlamasına ortam hazırlayarak ileriki yaşlarda da devam etmesine neden olur. Ayrıca benlik saygısında azalmaya ve depresyonda kötüleşmeye de yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çocukluk obezitesini azaltmanın en iyi yollarından biri, tüm ailenin beslenme ve egzersiz alışkanlıklarında olumlu değişiklikler yapmaktır. Çoğunlukla çocukken aşırı kilolu olan kişiler büyüdüklerinde de yine kilolu olmaktadırlar. Bu yüzden çocukluk döneminde oluşacak obezitenin önlenmesi, ileriki yaşlarda da kişinin sağlığını korumaya yardımcı olacaktır. 

BELİRTİLER

Fazla kilosu olan çocukların hepsi aşırı kilolu ya da obez değildir. Bazı çocukların vücut ölçüleri daha geniştir. Bu nedenle çocuğun normal gelişiminin çeşitli aşamalarında vücutta farklı miktarlarda yağ bulunur. Yani sadece çocuğun kilosuna bakarak obez olup olmadığı hakkında kesin bir şey söylenemez.

Fazla kilolarından endişe ettiğiniz çocuğunuzu göstereceğiniz doktor, gerekirse büyüme çizelgelerini ve diğer testleri kullanarak fazla kiloların sağlık sorunları için risk teşkil edip etmediğini öğrenmenize yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Ne zaman doktora görünmeli
Çocuğunuzun fazla kiloları sizi kaygılandırıyorsa, çocuğu bir doktora göstermeniz önerilir. Çocuğun büyüme ve gelişmesi, bireysel geçmişi, ailedeki obezite öyküsü ve çocuğun ağırlık çizelgesindeki yeri gibi faktörler değerlendirilerek çocuğun kilosunun sağlıksız bir aralıkta olup olmadığı belirlenecektir.

NEDENLERİ

Çocukluk döneminde görülen obezite bazı genetik ve hormonal nedenlerle ilişkili olmasına rağmen,  çoğunlukla çocukların çok fazla yemek yemesi ve çok az egzersiz yapması temel neden olmaktadır.

Hormonal bozukluklar ve genetik hastalıkların çocuklarda obeziteye neden olma oranı yanlış yaşam tarzı alışkanlıklarına göre çok daha düşüktür.

HANGİ ÇOCUKLAR RİSK ALTINDADIR?

Çocukların aşırı kiloya ulaşmasında etkili olan birçok risk faktörü vardır ve genellikle bunların birkaç tanesi kombine olarak etkili olmaktadır. Yaygın risk faktörleri şunlardır:

Diyet: Düzenli olarak yüksek kalori içeren fast-food ve atıştırmalık yiyecekler ile kızartılmış besinlerin tüketilmesi çocukta kilo alınmasına neden olabilir. Şeker, şeker içeren tatlı ve alkolsüz içecekler de bir diğer kilo alma nedenidir. Sıralanan bu tür yiyecek ve içeceklerde şeker, yağ ve kalori oranları yüksektir.

Yeterli miktarda egzersiz yapılmaması: Yeteri kadar egzersiz yapmayan çocuklarda alınan fazla kaloriler yakılmadığı için kilo yapma olasılığı daha yüksektir. Televizyon izleme ve bilgisayarda fazla vakit geçirme gibi teknolojik alışkanlıklar da soruna katkıda bulunmaktadır.

Aile öyküsü: Çocuğun obez kişilerin olduğu, yüksek kalorili besinlerin tüketildiği ve yeterince fiziksel aktivite yapılmayan bir ailede bulunması aşırı kilolara ulaşmasına zemin hazırlar.

Psikolojik faktörler: Bazı çocuklar sorunları ile başa çıkmak, stres gibi duyguları bastırmak ya da can sıkıntısını atlatmak için fazla yemek yerler. Aynı eğilim ebeveynlerde de görülebilir.
Ailevi faktörler: Ebeveynlerin eve gelirken çerez, cips ve diğer yüksek kalorili hazır ürünlerden alması çocuğun kilo alınmasının bir diğer nedeni olabilir. Çocuğun yüksek kalorili gıdalardan uzak tutulması obeziteyi önlemeye katkı sağlayacaktır.

Sosyoekonomik faktörler: Bozulma ihtimali az olan dondurulmuş besinler, kraker ve kurabiye gibi ürünler genellikle fazla miktarda tuz ve yağ içerir. Bu besinler ayrıca taze gıdalara göre daha ucuz olduğu için tercih edilmektedir ancak daha sağlıksızdır.

TESTLER VE TEŞHİS
Doktora götürülen çocuğun öncelikle vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplanır ve ulusal büyüme grafiğine göre hangi aralıkta yer aldığına bakılır. VKİ, çocuğunuz yaşına göre ve boyuna göre uygun kiloda olup olmadığı belirlenir.

Büyüme grafiği kullanılarak çocuğun aynı cinsiyet ve yaştaki diğer çocuklarla karşılaştırması yapılır ve bir yüzde belirlenir. Örneğin çocuğun VKİ yüzdesi 80 çıkarsa, çocuğun yüzde 80lik dilimde olduğu anlaşılır ve aynı yaş ve cinsiyetteki yüzde 80 kadar çocuğun bu çocuktan daha düşük VKİ değerine sahip olduğu anlamına gelir.

Büyüme eğrilerine göre kesim noktaları, fazla kilolu ve obez çocukların belirlenmesine yardımcı olur:

• VKİ’ nin yüzde 85 ile 94 arasında olması aşırı kilolu,
• VKİ’ nin yüzde 95 ve daha yüksek olması obezite varlığını gösterir.

Büyüme şekillerinin çocuklar arasında büyük farklılıklar göstermesi nedeniyle VKİ çocuğun kaslı olması, ortalamadan daha büyük yapılı olması gibi etkenleri dikkate almaz. Bu nedenle çocuk doktorunuz çocuğunuzun büyüme ve gelişme faktörlerini de dikkate alacaktır. Bu faktörlerin de dikkate alınmasıyla çocuğun kilosunun bir sağlık sorunu olup olmadığı daha kolay belirlenir.

VKİ ile büyüme ve kilo grafiğinin yanı sıra, aşağıdaki durumlar da değerlendirmeye katılır:

• Ailenin obezite ve obezite ile ilişkili diyabet gibi hastalıkları içeren öyküsü,
• Çocuğun beslenme alışkanlıkları
• Çocuğunuzun aktivite düzeyi
• Çocukta mevcut diğer sağlık koşulları gibi.

Kan testleri

Çocuğunuzun obez olduğunun tespit edilmesi halinde kan testleri istenebilir. İstenecek testler aşağıdakiler olabilir:

• Kolesterol testi
• Kan şekeri testi (açlık kan şekeri)
• Çocuğun kilo almasını etkileyebilecek hormon dengesizliklerini gösteren diğer kan testleri gibi.

Testlerin bazıları aç karnına olabileceği için, çocuğun kan tahlilinin sekiz saat öncesinden itibaren bir şey yiyip içmemesi istenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kilo verirken dikkat edilmesi gerekenler
YAZ GELİYOR: GÜNLÜK KALÇA EGZERSİZLERİ
SlimLipo Yöntemi ile Yağ Aldırma
Kilo Vermeyi Engelleyen Sebepler
Formunuzu Korumanıza Yardımcı Olacak Öneriler
Dr. Ayça Kaya tok tutan yoğurtlu salata tarifi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.