Çocukta Geri Zeklılık
İleri derecede geri zekalıların zeka kat sayıları 25ten aşağı olduğu için ilkokula başlayacak durumda olmadıklarından 1.sınıf öğrencileri arasında görülmezler. zeka kat sayıları 25ten yukarı olan geri zekalılarla zeka kat sayılar 50den yukarı olan geri zekalıların öğrenim zorluğu yüzünden ilkokula geldikleri ve 1.sınıf öğrencileri arasında katıldıkları görülür.

Bunlardan zeka kat sayıları 25–50 olanlar ilkokulu bitirme gücünde değildirler. Ancak zeka kat sayıları 50den yukarı olan geri zekalılar 3–5 yıl sınıfta kalma ile ilkokulu bitirebilirler. Bu bakımdan okullarda üzerinde önemli durulması gerekenler zeka kat sayılar 50–74 ile 75–90 arasında olan ağır öğrenenlerdir.
Geri zekalılarla ağır öğrenenler genel olarak yaşıtlarına göre beden ve hareketlerinde geridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Duyu organlarının duyarlılığı az, dil özürlüleri oldukça fazladır. Okuldaki başarıları soyut düşünme yetenekleri kavram geliştirmeleri, düşünceleri, açıklamaları, başkalarının düşüncelerine karşı ilgileri azdır. Dersteki başarıları geridir. Özellikle çok az konuşurlar. Pek azı ortaokula gelebilir.

Uyumsuzluğu sürükleyecek herhangi bir etmen olmadığı zaman toplumsal ve duygusal bozuklukları pek görülmez. Arkadaş edinebilir, kavgacı olmayabilir, disipline uyabilirler. Geri zekalılar ile ağır öğrenenlerde cesaretsizlik, mutsuzluk ve korku halleri görülür. Suça yönelmeleri ve suç işlemeleri zeklı öğrencilere oranla daha fazladır. Çevreye uyumda güçlük çekerler. Bu yüzden kişilik bozuklukları ve suç işlemeleri daha da artar. Eğitimlerinde başlangıç iyi yapabildiği takdirde bu çocukların kendi yaşamlarını kurtarabilecek sanat ve iş edinebilmeleri kolaylaşır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kış Depresyonu Nasıl Önlenir?
Öfkemizi Nasıl Yenebiliriz
Depresyon Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıldır?
Ametist Taşı
Relaks Kapsülü
Hafıza Kaybı Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.