ÇOK FAZLA KARPUZ YEMENİN ZARARLARI

Karpuz, yağsız, A, B6 ve C vitamini içeren ve ayrıca potasyum minerali, likopen ve sitrülin gibi faydalı bileşikleri bulunduran iyi bir kaynaktır. Bunlar sağlık için elbette yararlıdır ama fazla oranda tüketimi sindirim, kalp-damar ve sinir sisteminde çeşitli yan etkilere neden olabilir. Karpuz bileşenleri iktidarsızlıkta olduğu gibi olumlu yan etkilere neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KARPUZUN BİLEŞİMİNDE NELER VAR?

Karpuz, domateste de yer alan bir fitokimyasal olan likopen bakımından zengindir ve domatesten dahi daha fazla içermektedir. Karpuza kırmızı rengini veren bu pigment kanser ve diğer hastalıklar riskini azaltan güçlü bir antioksidandır. Karpuzda yer alan ve fazla olmayan potasyum organ ve dokulardaki hücrelerin uygun şekilde fonksiyonlarını yürütebilmeleri için önemlidir. Sağlıklı bir yetişkinin günlük olarak yaklaşık 2000 mg potasyum alması önerilmektedir. Karpuzdaki bir diğer önemli fitokimyasal ise sitrülindir. Sitrülin vücutta arginine dönüştürülür ve bu amino asit anlamlı bir şekilde kalp ve dolaşım sistemi için yararlıdır.

Karpuz Kadar Çekirdeği de Faydalı

Sponsorlu Bağlantılar

Mide-Bağırsak İle İlgili Yan Etkiler

Karpuz faydalı bir besindir fakat başta karpuz ve domates gibi likopen bakından zengin olan kaynaklardan 30 mg’ dan fazla likopen alınması sindirim sisteminde düzensizliklere neden olabilir. yapılan bir araştırmaya göre günde iki kez 15 mg likopen verilen bir hastada bulantı, kusma, ishal, hazımsızlık ve şişkinlik gibi barsak problemleri yaşadığı görülmüştür.

Hiperkalemi

Karpuz gibi potasyum içeren gıdaların büyük miktarlarda tüketilmesi kanda potasyumun çok fazla bulunması anlamına gelen hiperkalemiye neden olabilir. Kandaki fazla potasyum düzensiz kalp atımı (artimi), zayıf nabız, sinir ve kas kontrolünün etkilenmesi ve kalp durmasına neden olabilir. Böbrekler fazla potasyumu vücuttan atabilir ve fakat hiperkalemi böbrek yetersizliği sonucu ortaya çıkar.

Düşük Libidoya Son

İktidarsızlık

Bol miktarda karpuz tüketen kişilerde sildenafil ilacı ile karşılaştırıldığında benzer sertleşme sorunları görülebilir. Karpuz tükettikten sonra sitrülin tarafından üretilen arginin, sildenafil adlı ilaca benzer şekilde kan damarlarını gevşeten niktik oksiti uyardığı rapor edilmiştir. Elbette iktidarsızlığın birçok nedeni vardır fakat fazladan nitrik asit alınmasını ereksiyona için ihtiyaç duyulan kan akışını artırmak isteyen erkeklere yardımcı olabilir ve aynı zamanda kalp sağlığını iyileştirebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kas Yapmak İçin Nasıl Beslenmelidir
K vitamini
Kan Yapan Besinler
Fast Food Yiyeceklerin Zararları
Kanser Olmamak İçin Nasıl Beslenmeli
Arı Poleni Neye İyi Gelir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.