ÇOK TERLEME NEYİN GÖSTERGESİDİR?

Terleme insan vücudunun doğal işlevidir. Vücut için faydalı olan terleme sırasında insan, vücuttaki toksik maddeleri dışarı atar. Terlemenin bir diğer faydası ise vücudun ısının ayarlanması ve belirli bir seviyede tutulmasıdır. Ağır fiziksel çalışmalar sırasında ve sıcak havada insan aktif şekilde terler. Cildin üzerine çıkan ter çabuk buharlaşır ve bunun sonucunda cilt soğutulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Aynı zamanda duygusal sarsılma, stres, heyecanlanma sırasında da terleyebilir.  Bu da vücudun strese karşı olan doğal tepkisidir.

Kısacası terleme doğal ve insan vücudunun normal işleyişi için çok önemli olan bir süreçtir. Fakat bazı durumlarda terleme patolojik olmaya başlayabilir. Bunun şüpheli durumları arasında soğuk havada ve sakin durumda dahi çok güçlü şekilde terleme yer alabilir. Bu durum ” hiperhidroz “ olarak isimlendirilir.

Bu durum, çeşitli hastalıkların ve bozulmaların belirtisi olabilir. Dolayısıyla birdenbire güçlü ve sebepsiz terleme durumu söz konusu ise buna dikkat etmek gerekir.

Hiperhidroz aşağıdaki gibi hastalıkların ve bozulmaların belirtisi olabilir:

**** Pnömoni, çeşitli enfeksiyonlar, romatizma, kanser hastalığı sırasında hasta havanın ısısından bağımsız olarak çok güçlü terler. Akciğer veremi hastaları da hastalar gece saatlerinde daha güçlü terlerler. Tabii ki, bu simptomla birlikte insanda hastalığın diğer belirtileri de ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

**** Tiroid bezi vücuda gerekenden fazla miktarlarda hormon salgıladığında da benzer durum yaşanır. Böyle hastaların cildi sürekli nemli ve sıcak, nabzı ise hızlıdır.

**** Nevroz ve diğer sinir sistemi bozulmaları sırasında da insanların elleri ve ayakları sürekli nemli ve soğuk olur.

**** Kadınlarda hormonal düzenin değişmesine neden olan bazı durumlar ( örneğin, menopoz sırasında ) güçlü terleme tutmaları meydana gelebilir – güçlü terleme aniden başlar ve kadını birkaç dakika içinde ” ter basmaları “ durumuna sokar.

**** Diyabet hastalığı olan kişilerde kanda şekerin keskin bir şekilde düşmesi halsizlik, güçlü terleme, bulantı, nabzın hızlanması gibi simptomlara neden olmaktadır.

Fakat bazen hiçbir ciddi hastalığı olmayan insanlarda da hiperhidroz görülür. Çoğu durumda insanlarda yüz, koltuk altı, eller ve ayaklar güçlü terler. Bu insanın sağlığına hiçbir ciddi hasar vermese de psikolojik kompleksin ortaya çıkmasına neden olabilir, insanlarla iletişimde, işte ve ailede sorunlar oluşturabilir. Böyle durumlarda termeden korkan insan daha güçlü terlemeye başlıyor, utanıyor, kıyafetlerin seçiminde zorlanıyor ve insanlarla görüşmekten çekiniyor ( ellerin sürekli nemli olduğu için ) vb. Birçok durumda hiperhidroz sinir sistemi sağlıklı işleyiş gösteremeyen insanlarda görülür. Dolayısıyla böyle insanlar öncelikle bir nöropatoloğa başvurmalıdırlar.

Modern antiperspirantlar ve deodorantlar güçlü terleme ile mücadelede iyidirler. Fakat bu araçlar, tabii ki, eller ve yüz için uygun değildir. Ayrıca bu tür şeylerin de aşırıya kaçılmaması gerekir. Bazı bilimsel gözlemler bunların içinde bulunan alüminyumun böbrekleri olumsuz etkilediğini göstermektedir. Yanı sıra kadınlarda meme hastalıklarını tetikleyebilir ve hatta onkoloji hastalıklarının riskini artırabilir.

Modern tıp, hiperhidrozla mücadele için çeşitli araçlar sunuyor – cerrahi operasyonlar, botoks preparatının injeksiyonları gibi. Bilindiği üzere botoks preparatları kırışıklıklarla mücadele eder. Fakat bu preparat ayrıca hiperhidrozun tedavisinde dünyada ” altın standart “ olarak kabul edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
El Yumuşatıcı Krem Nasıl Hazırlanır
Karaciğer yağlanmasının belirtileri nelerdir?
Kısaca Down Sendromu
Kızlık Zarı Çeşitleri
Akromegali Büyüme Hormonu ve Orantısız Büyüme
Kalp Hastalarının Yaptığı 8 Hata
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.