ÇOK ZAYIF OLMA PSİKOLOJİSİÇok Zayıf Olma Psikolojisi

Çok Zayıf Olma Psikolojisi yada Anoreksiya Nervoza çoğunlukla ergenlik döneminde olan kızlarda görülür. Seyrek olarak ortaya çıkan bu hastalığın gerçek belirtilerini net bir şekilde kestirebilmek oldukça zordur. Çünkü hasta olan kişiler belirtilerin farkına varsa bile bunu göz ardı etmekte, kabul etmemekte hatta bazen belirtileri yok etmeye yönelik bir takım operasyonlar bile geçirmektedir. Ergenlik çağında olan kızlar arasında görülme olasılığı yaklaşık olarak %0.5 kadar düşük bir orandır. Bu oran içerisinde hastalık görünen kişilerin ise sadece %5’i ile %10’u erkektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çok Zayıf Olma Psikolojisi Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın temel belirtileri genellikle kişi aç durumdayken ikincil şekilde meydana gelir. Örnek vermek gerekirse; soğuğa karşı aşırı hassasiyet duyulması, mide boşalmasının hafiflemesi, kabızlık sorunu, kan basıncı seviyesinin düşük miktarda olması ve nabzın yavaşlaması kişide görülebilecek en temel belirtilerdir. Hastalık esnasında kullanılan kusmaya yardımcı ve idrar sökücü özelliği bulunan ilaçların bilinçsiz bir şekilde kullanımı kandaki potasyum miktarını azaltarak elektrolit bozukluklara sebep olabilir. Bu durumda ortaya kişinin hayatını riske sokabilecek kalpte ritim bozukluluğu oluşumuna dikkat edilmelidir.

Çok Zayıf Olma Psikolojisi Neye Yol AçarAnoreksiya Nervoza hastalığından şüphe edilen kişide çoğunlukla hafif veya orta şiddette kansızlık görülebilir. Bazı hormon bozuklukları ve bayanlarda özellikle adet kanamalarının durması yemek yememe ve aşırı kilo kaybından dolayı ortaya çıkar. Uzun dönemde ise kişide kemik yoğunluğunda azalma görülebilir. Çok sık rastlanmasa da yeme atakları bulunan kişilerde akut mide büyümesi veya mide yırtılması gibi durumlar neticesinde ölümler gerçekleşebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çok Zayıf Olma Psikolojisi hastası olan kişiler çok zayıf olmalarına rağmen her zaman kendilerini çok şişman şekilde görürler. Bu sebepten ötürü eş veya dost tavsiyesi olarak kilo almaları gerektiğini kabul etmezler. Günlük ortalama 300 ile 1000 kalori arasında alan hastalar mümkün olduğunca şekerli, yağlı ve unlu gıdaları şişmanlatıcı buldukları için tercih etmezler. Bazı hastalarda kilo vermek için tüketilen öğünün ardından kendisini kusturma ve aşırı egzersiz yapma gibi durumlar görülebilir.

Çoğunlukla yiyeceklerin tadının güzel olduğunu fakat kendileri için o yiyeceğin aşırı derece şişmanlatıcı olduğunu düşündükleri için yemezler fakat yakın çevrelerine yemek yapmaktan çok hoşlanırlar. Anoreksiya Nervoza hastalığı daha çok ergenlik döneminde ortaya çıktığı için cinsellik konusunda da bazı sıkıntılar meydana getirebilir. Sürekli cinsel istek oluşturabileceği gibi kişinin tamamen cinsel hayattan soğumasına hatta karşı cinsle hiç konuşmamasına bile neden olabilir.

Hasta olan kişilerin büyük bir bölümü karakter olarak içe dönük, sosyal güvensizlik içerisinde, katı düşünen bir yapı sergilemektedirler. Anokresiya hastalığının teşhisi esnasında kilo kaybına sebebiyet verebilecek altta yatan herhangi bir hastalığın bulunup bulunmadığına çok dikkat edilmelidir. 

Çok Zayıf Olma Psikolojisi Nasıl Tedavi Edilir?anoreksiya nervoza nedir

Hastalığın tedavisinde ilk hedef hastanın ve hastanın ailesiyle katıldığı tedavilerdir. Hastalığın, çoğu zaman hasta tarafından kabul edilmediği düşüncesi bu aşamada kesinlikle unutulmamalıdır. Anoreksiya nervoza olan kişiler genellikle psikiyatri seanslarına katılmak istemeyebilir. Bu yüzden hasta ile mümkün olduğunca dostça bir iletişim kurmak, hastayı iyice dinlemek ve onun anlattıklarının gerçeği yansıtmadığını yüzüne vurmamak önemlidir.

Tedavide istenilen amaç hastanın kilosunun normalde olması gereken seviyeye geri gelmesini sağlamaktır. Kişi hastalığını sürekli inkar ediyor veya bağışıklık sisteminde gözle görülür problemler meydana gelmeye başlamışsa hasta zaman kaybedilmeden hastaneye yatırılmalıdır. Yetersiz beslenme nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıkların tedavisinde uzman bir diyetisyenden veya iç hastalıkları hekiminden yardım istenmelidir.

Hastalığın uzun dönemde tedavi edilebileceği unutulmamalı ve bu süre zarfında kişinin gerek psikiyatrik olarak gerekse fiziksel takibinin çok dikkatli bir şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir. Tedavi başarılı olduktan sonra doktorun belirleyeceği kontrollere mutlaka gidilmelidir. Çünkü anoreksiya nervoza hastalığı dönemsel olarak alevlenebilecek bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mutlu Bir Evlilik İçin 10 Adım
Çok Zayıf Olma Psikolojisi
Otizm Tedavisinde Odaklanma ve Duyu Bütünlemesi
Relaks Kapsülü
Doğum Sonrası (Postpartum) Depresyon
Depresyonu Yenmenin Doğal Yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.