ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR
Çölyak Hastalığı sık tekrarlanan karın ağrıları, ishal ve kilo kaybı ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Türkiye’de bir çok insan Çölyak Hastalığından müzdarip durumdadır. Çölyak Hastalığının nedeni, glutein proteinine karşı, vücudumuzun tepki vermesinden dolayıdır. Glutein proteini nedir diye soracak olursanız, glutein proteini, arpa, buğday, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan bir maddedir.  Bu tahılların vücuda alınması ile birlikte Çölyak Hastalığı oluşabilir. Çölyak Hastalığı bir çeşit, ince barsak hastalığıdır ve barsak duvaları düzleşerek besinlerin emilimini yapamaz.Barsak duvarlarının yüzeyleri, pütürlü bir yapıya sahiptir ve bu sayede, ince barsağın emdiği besinleri kana karıştırır. Çölyak Hastalığı meydana geldiği zaman, bu pütürlü yapı, düzleşir ve hastalığın belirtileri oluşmaya başlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Çölyak Hastalığının belirtileri nelerdir?
Çölyak Hastalığında karın ağrıları başta gelir. Çok sık tekrar eden karın ağrılarına ishal eklenir. İshal genelde bu hastalıkta kroniktir. İshale bağlı kilo kaybı yaşanılır. Çölyak Hastalığında dışkının rengi çok açıktır ve kötü kokuludur. Ayrıca, karında gaz sıkışması yaşanır, bu da karın ağrılarının şiddetlenmesine nede olur. Çölyak Hastalığının bir çok belirtisi vardır. Bunlardan diğerleri, kansızlık, kemiklerde ve eklemlerde ağrı, davranış bozuklukları, kaslarda oluşan kramplar ve ağrılar, yorgunluk ve halsizlik hissi, eklem ağrıları, bebeklikte büyüme geriliği, gelişim bozuklukları, felç, bacaklarda uyuşma ve karıncalanma hissi, ağız içinde açık yara oluşumları, diş eti hastalıkları, diş bozuklukları ve mine kaybı, gözle görülür kilo kaybı ve beslenememedir.  Ayrıca Çölyak Hastalığı, adet düzensizliklerine neden olmaktadır. Hastalığın belirtilerinden olan anemi, büyümede ve gelişmede gerilik sağlar bu da beslenmeyi bozar. Yeterli besin öğeleri alınamayınca, kilo kaybı artar. Çölyak Hastalığı, özellikle çocuklar için oldukça ciddi ve önemli bir rahatsızlık olup tedavi şarttır. Çünkü çocukların sağlıklı olabilmeleri için büyümeleri ve gelişimlerini düzgün sağlamaları gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çölyak Hastalığınının etkileri nelerdir?
En başta gelen belirtileri karında şişlik ve gelişimde bozukluktur. Kaslarda güçsüzlük olduğu için eller ve ayaklar titreyebilir. Bu durumun sonucu olarak da, ciltte solma, sarkma ve yağlı görünme oluşabilir. Tüm bu belirtilerin yanında, Çölyak Hastalığında mide bulantısı ile kusma da görülebilir. İştahsızlık ve vücudun şişmesi hastalığın ileri seviyede olduğuna işarettir.

Yukarıda sayılan belirtilerden bir ya da birkaçı sizde var ise, acil olarak doktora başvurup tedavi olmalısınız.İhmale gelmemesi gereken ciddi bir hastalık olup, çocuklarada kalıcı hasarlara dahi yol açabilmektedir.

Çölyak Hastalığının teşhisi nasıl yapılır?
Çölyak Hastalığından şüphe ediliyorsa, ince barsaktan bir parça alınarak araştırma yapılır. Bunun yanında, kan alımı ile de kan değerlerine bakılır. Kandaki değerler de, Çölyak Hastalığıının var olup olmadığının tanısında yardımcı olur. Çölyak Hastalığınını teşhisi konulmuş ise, acil olarak tedaviye başlanılmalı ve tahıllı gıdalardan uzak durulmalıdır.  Hatta yaşam boyunca tahıllı gıda alımına son verilmelidir.

Çölyak Hastalığıının tedavisi nasıl yapılır?
Maalesef bu hastalığa tam bir tedavi bulunamamıştır. Ancak diyet yapılarak, tahıllı gıdalardan uzak durularak ve şifalı gıdalar alınarak tedavi sağlanabilir. Şifalı bitkilerden biri olan kestane, hem enerji sağlar hem de kolay sindirilir. Çölyak hastaları, buğday içermeyen un kullanabilir. Aynı zamanda E vitamini içerdiği için de fayda sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şiddetli Baş Ağrısı
Rahim Sarkması
Diyabet (Gizli Şeker)
ASTIM TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Canlılarda Cinsiyet Nasıl Belirlenir
BOYUN AĞRISINA DİKKAT!!!
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.