ÇÖREK OTU NEYE İYİ GELİRçörek otu neye iyi gelir

Çörek otu latince ismi nigella olan ve düğün çiçeğigiller familyasına ait olan bir bitki türüdür. Bitki otsu olmakla birlikte tohumları sayesinde ürer ve genellikle kumlu olan yumuşak topraklarda yetişir. Çiçeklenme zamanına kadar su gerektiren çörek otunun daha sonraki dönemlerinde suya ihtiyacı yoktur. Tohumları bir kozalak içerisinde olgunlaşır. İçerisinde yaklaşık olarak %18 yağ oranına sahip olan tohumlar siyah renge sahiptir. Yabani, fırıldak, şam, ispanya, sarı ve adi çörek otları en yaygın olarak bilinen türleridir.

Sponsorlu Bağlantılar

ÇÖREK OTU NE İŞE YARAR?

Vücudumuzda yaratılış itibariyle kendiliğinden doymamış yağ asidi üretebilme özelliği bulunmadığı için bu maddeleri haricen almak zorundadır. Bu yüzden çörek otu bize inanılmaz fayda sağlayan bir bitki türüdür. Yaklaşık olarak günlük ihtiyacımız olan doymamış yağ asidini bir gram çörek otundan rahatlıkla alabiliriz.

Çörek otunun içerisinde yer alan nigellon ve alfa-pinen adındaki yağlar, içerisinde eter bulunduğu için solunum sisteminin rahatlamasını ve oluşabilecek olan krampların, ağrıların önüne geçmesini sağlar. Kişide öksürük rahatsızlığı varsa bunun hafiflemesine yardımcı olur. Çörek otu hayatımızın bir parçası haline geldiğinde düzenli kullanımla birlikte kan şekeri seviyesini azaltıcı etkiye sahip olmasıyla birlikte iltihap giderici, ağrı sızı azaltıcı ve idrar söktürücü faydaları da bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Çörek otunda bol miktarda bulunan B1, B2 ve B6 vitaminleri vücudumuzda bulunan bir çok enzimin üretilmesine ve varolan enzimlerin daha rahat bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Kişinin savunma mekanizmasını tehtid edebilecek her türlü etkiyi yok etme özelliği bulunan çörek otu bu yüzden savunma sistemini kuvvetlendirici bir özelliğe de sahiptir. İçerisinde bulunan B grubu vitaminlerin dışında folasidi vitamini sayesinde de özellikle ilerleyen yaşlarda sık görülen kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon gibi problemlerin önüne geçer, hücre yenilenmesini hızlandırır. İçerdiği A, E ve C vitaminleriyle birlikte beta karotin gibi antioksidan özelliğine sahip maddeler bulunduğu için vücudun savunma sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Tüm bunların dışında idrar söktürücü özelliği olduğu için vücutta bulunan zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına da yardımcı olmaktadır.

Hamilelikte Çörek Otu : Gebelik döneminde yağ ve ezilmiş bal içeren çörek otu ürünlerinin kullanılması bu dönemde meydana gelebilecek şikayetlerin en aza inmesini sağlar. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan çörek otu hamilelik döneminde gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Ayrıca doğumdan sonra bebeğin anne sütüne ihtiyaç duyduğu dönemde tüketildiğinde ise anne sütünün kalitesini ve hacmini arttırdığı da bilinmektedir.

Egzama Rahatsızlığında Çörek Otu : Egzama bulunan cilt yüzeyine aktarlardan temin edebileceğiniz çörek otu yağı harici şekilde sürüldüğü taktirde bu bölgedeki deri daha hızlı bir şekilde kendisini yenileyecektir. Mikrop öldürücü etkisi bulunduğu için derinin kendini yenileme döneminde herhangi bir enfeksiyon yaşanma riskini de minumum seviyeye indirdiği için egzama rahatsızlığına karşı çörek otu yağı oldukça faydalıdır.

Hazımsızlık problemi ve mide şişkinliğini giderici özelliği olan çörek otunun yemekler üzerine günde bir gram tüketilecek şekilde serpiştirilmesinin çok faydalı olduğu uzun senelerden beri alternatif tıp literatüründe bilinmektedir. Basur problemi yaşayan kişilerin yine uzun dönem boyunca çörek otu kullanması damarları güçlendirerek kan dolaşımının daha hızlı gerçekleşmesini sağlayacağı için hemoroit problemine karşıda oldukça faydalıdır. Çörek otu romatizmal rahatsızlıklara, diyabete ve kolestrol hastalıklarına da iyi geldiği için metabolizmayı kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır.

Çörek Otu Ne İşe YararÇörek Otu Nasıl Kullanılır?

Çörek otu, çoğunlukla kurutulmuş tohumların baharat olarak yemeklerin üzerine serpiştirme şeklinde tüketilir. Bu yöntemin dışında kaynamış suyun içerisine atılarak veya çörek otu yağı şeklinde tüketim şekilleri de mevcuttur. Çörek otu yağı özellikle saç dökülmesine ve kepeklenme problemine karşı etkilidir. Saçlı deriye sürüldüğü zaman etkisini düzenli kullanım sonrasında göstermeye başlayacaktır. Sirke ile çörek otu kaynatıldıktan sonra oda sıcaklığına geldiğinde bu karışımla gargara yapıldığı taktirde tüm diş eti rahatsızlıklarına iyi gelecektir. Çörek otu kaynamış su ile birleştirildiğinde özellikle deri üzerinde sivilce veya kızarıklık gibi durumlar varsa bu oluşumların üzerine sürüldüğünde de kısa sürede tedavi edici ve kurutucu özelliği olduğuda bilinmektedir.

Çörek Otu Macunu Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Çörek otunun mucize iksiri olarak geçmesinin en önemli nedeni bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek özellikle kanser gibi ölümcül hastalıklara karşı vücudun direncini en üst seviye çıkarmasından dolayıdır. Çörek otu macunu bu yüzden oldukça faydalıdır.

Gerekli Malzemeler : Bir kilogram bal ve iki yüz gram çörek otu

Nasıl Yapılır? : İki yüz gram çörek otunu iyice ezerek toz haline getirin ve bir kilogram bal ile karıştırarak bir kaseye koyun, üzerini tülbent ile örterek üç gece güneş görmeyecek şekilde açık havada bekletin. Daha sonra macun kıvamına gelmiş olan karışımı günde üç defa ana öğünlerden önce bir tatlı kaşığı olmak üzere tüketin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kulakta Dolgunluk Hissi
Bebeklerde Sarı Kulak Akıntısı
Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer
adetim çok geliyor ve karnım ağrıyor
Elektrokardiyogram (EKG)
Uykum Geldiği Halde Uyuyamıyorum
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.