Çöven, havuca benzeyen bir bitki olup birçok cinsleri vardır. En iyisi beyaz olanı, en kuvvetlisi ise yeşil olanıdır. Topraktan sökülüp kurutulduktan sonra dövülerek toz haline getirilir. Hatmi ve sedir ağacı tozu gibi hem hekimlikte ve hem de temizlikte kullanırı. Arapçada adı “üşnan” olan çöven, Türkçede sabunotu, çamaşırcı sabunu ve helvac

Sponsorlu Bağlantılar

Yaprağı, dalları ve kökünün kurutulup övütülmüş olan tozu temizlikte kullanılmıştır. Bazı hacılar ihrama girerken başını vs. bu bitki ile yıkamışlardır.

Çöven parlatıcı, temizleyici ve tıkanıkları açıcı özelliğe sahiptir uyuz ve kaşıntı hastalıklarına yakalanan kimselerin çöven tozu ile yıkanmaları faydalı olur.

İdrarı söktürür ve adet kanamasını çoğaltır, idrarın zor yapılmasına karşı gayet faydalıdır. Eğer ağız yoluyla çokça alınırsa hamile kadınların çocuğunun düşürülmesine neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ahududunun Yararları
ELMA ÇAYI İLE KİLO VEREBİLİRSİNİZ
İğdenin Faydaları
Sarımsak
Cinsel isteği artıran yiyecek
Ayva ve Özellikleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.