ÇÖVEN
Kök ve dalları bir sabun gibi köpürdüğü için halk arasında sabun otu veya köpürgen olarak da bilinmektedir. Bilimsel adı Saponaria officinalis olan bitki, karanfilgiller familyasından olup, kullanılan kısmı kökleridir. Köklerinin yanında yapraklarının çayı yapılarak da kullanılmaktadır.

Bitkinin bilinen en iyi özelliği kirleri temizleme yeteneğidir. Bitkinin çiçekleri; pembe, beyaz olup, salkım şeklindedir. Ülkemizde sağlık alanında kullanılmasının yanında helva yapımında ve bitkisel sabun olarak da kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık açısından kullanımı dahilen veya haricen kullanılabilir. Dahili olarak çayı içilebilir. Çayı şu şekilde hazırlanmaktadır. Bunun için 10 gram çöven otu tozu, 1 litre suda kaynatılır. Elde edilen çayı sabah- akşam yarım fincan içilir. Harici olarak ise çöven tozu katkılı suyla muamele edilir.

Bileşiminde saponin, reçine, uçucu ve sabit yağ ile müsilaj barındırmaktadır.

FAYDALARI NELERDİR?

  • Terletici özelliği bulunmaktadır.
  • İdrar ve balgam sökücüdür.
  • Ateş düşürücüdür.
  • Adet sökücü özelliği bulunmaktadır.
  • Vücudun gevşemesini ve rahatlamasını sağlar.
  • Cilt hastalıklarında alternatif tedavi olarak kullanılır. Özellikle egzama ve uyuzda etkilidir.
  • Bronşit için ve göğsü yumuşatmak için kullanılabilir.

Çöven üzerine önemli bir araştırma da İngiliz bilim insanları tarafından yapılmıştır. Araştırmaya göre ‘Bahar Yıldızı’ olarak da adlandırılan bu bitki çoğu lösemi hastasına umut kapısı olacağı tespit edilmiştir.  Araştırmayı oğlunu lösemiden kaybeden Dr. David Flavell ve eşi Bee yürüttü. Çöven şifalı bitkisinin çiçeklerinde lösemi ilaçlarının etkisini artıracak bir öz madde bulunmaktadır. Bu madde sayesinde birçok lösemili hasta tedavi edilebilecektir.  araştırmaların tam olarak netlik kazanması için çalışmalar devam etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
EKİNEZYANIN FAYDALARI VE KULLANIMI
Sarı Kantaron Kapsülü
Bitkisel Koku Tedavisi
Çuha Çiçeği
Soya Fasülyesi
KARPUZ KADAR ÇEKİRDEĞİ DE FAYDALI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.