CRESTOR  Kolesterol ilacı

CRESTOR etken madde olarak rosuvastatin içerir. Çentikli tablettir, ağız yoluyla alınır.

Crestor nedir, ne için kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Crestor (rosuvastatin), HMG CoA redüktaz inhibitörleri veya “statinler” olarak adlandırılan bir ilaç grubuna aittir.

Rosuvastatin kandaki “kötü” kolesterol düzeyini yani; düşük yoğunluklu lipoprotein veya LDL ve trigliserid düzeylerini düşürürken, “iyi” kolesterol düzeyini  yani; yüksek yoğunluklu lipoprotein veya HDL  artırır.

Kolesterol ve trigliseridleri (yağ çeşitlerini) düşürmek ve kan damarlarındaki plak oluşumunu yavaşlatmak için yetişkinlerde ve en az 8 yaşında olan çocuklarda Crestor kullanılır .

CRESTOR Ayrıca, diyabet, koroner kalp hastalığı veya diğer risk faktörlerine sahip bazı insanlarda inme, kalp krizi ve diğer kalp komplikasyonları riskini azaltmak için kullanılır.

CRESTOR  heterozigot tip (tek ebeveynden geçen) ve homozigot tip (her iki ebeveynden geçen) de dahil olmak üzere, yüksek kolestrolün kalıtsal formlarının tedavisinde kullanılır. Heterozigot tip için, Crestor en az 8 yaşında olan çocuklarda kullanılabilir. Homozigot tip için, Crestor 7 yaş altındaki çocuklarda kullanılabilir.

CRESTOR Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler;

Crestor doğmamış bir bebeğe zarar verebilir veya doğum kusurlarına neden olabilir. Hamileyseniz bu crestor kullanmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Eğer Asya kökenliyseniz
 • Günlük olarak 2’den fazla alkollü içki içiyorsanız,
 • Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa,
 • Diyabet veya tiroid rahatsızlığı geçirmiş iseniz,
 • 65 yaş ve üstü iseniz,

Crestor’u almadan önce doktorunuza bildirin.

Nadir durumlarda, Crestor iskelet kas dokusunun bozulmasına ve böbrek yetmezliğine neden olan bir duruma neden olabilir. Özellikle ateş, alışılmadık bir yorgunluk ve koyu renkli idrarınız varsa, açıklanamayan kas ağrısı, hassasiyet veya zayıflığınız varsa hemen doktorunuzu arayın.

Karaciğer hastalığınız varsa veya bebeğinizi emziriyorsanız CRESTOR (rozuvastatin) kullanmamalısınız.

Yağ veya kolestrol oranı yüksek yiyecekleri tüketmeyin. Bir kolesterol düşürücü diyet planına uymazsanız, Crestor kolesterolünüzü düşürmede o kadar etkili olmayacaktır.

Kullandığınız tüm reçeteli, reçetesiz ve bitkisel ilaçları doktorunuza bildirin. Doktorunuza haber vermeden yeni bir ilaç kullanmayın. Tüm ilaçlarınızın bir listesini tutun ve sizi tedavi eden herhangi bir doktora gösterin.

Crestor, aynı zamanda diyet, egzersiz ve kilo kontrolü içeren komple bir tedavi programının bir parçasıdır. Diyetinizi, ilaçlarınızı ve egzersiz rutinlerini çok yakından izleyin.

Crestor nasıl kullanılır?

Crestor’u doktorunuzun tam olarak önerdiği gibi alınız. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları uygulayınız. Doktorunuz bazen en iyi sonucu elde ettiğinizden emin olmak için doz ayarlaması yapabilir. CRETOR’u daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Crestor genellikle yiyecekle veya gıdasız olarak günde bir kez alınır. CRESTOR’u her gün aynı saatte için.

Bu ilacı kullanırken, sık kan testlerine ihtiyacınız olabilir.

Kendinizi iyi hissetseniz bile, bu ilacı doktorunuzun önerdiği gibi kullanmaya devam edin. Yüksek kolesterol genellikle belirtilere sahip değildir. Uzun vadede, Crestor’u almanız gerekebilir.

Aşağıdaki özelliklere sahipseniz, kısa bir süre için Crestor ürününü kullanmayı bırakmanız gerekebilir:

 • Kontrolsüz nöbetler;
 • Elektrolit dengesizliği (kanınızdaki yüksek veya düşük potasyum seviyeleri gibi);
 • Ciddi düşük kan basıncı;
 • Ciddi bir enfeksiyon veya hastalık;
 • Dehidratasyon;
 • Ameliyat veya tıbbi acil durum.

 

Crestor olası yan etkileri nelerdir?

Crestor’a alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: ürtiker; solunum güçlüğü; yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Nadir durumlarda, Crestor iskelet kas dokusunun bozulmasına ve böbrek yetmezliğine neden olan bir duruma neden olabilir. Özellikle ateş, alışılmadık bir yorgunluk ve koyu renkli idrarınız varsa, açıklanamayan kas ağrısı, hassasiyet veya zayıflığınız varsa hemen doktorunuzu bilgilendirin.

Aşağıdaki durumlar sizde varsa hemen doktorunuzu arayın:

Zihin karışıklığı, hafıza sorunları,

Karaciğer sorunları; mide bulantısı, üst karın ağrısı, kaşıntı, yorgunluk hissi, iştahsızlık, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (cildin veya gözlerin sararması),

Böbrek problemi belirtileri; çok az veya hiç idrar yapamama, ağrılı veya zor idrara çıkma,ayak veya ayak bileklerinde şişme, yorgunluk veya nefes darlığı hissi.

Ortak Crestor yan etkileri şunları içerir:

 • Karaciğer rahatsızlığı belirtileri (mide ağrısı, koyu renkli idrar, sarılık),
 • Alışılmadık zayıflık veya yorgunluk hissi;
 • Baş ağrısı, kas ağrıları
 • Mide bulantısı, ishal

Bunar, yan etkilerin tam bir listesi değildir, bazıları da ortaya çıkabilir.

CRESTOR Saklama koşulları Nelerdir?

Nem, ısı ve ışıktan uzakta oda sıcaklığında saklayın. Çocukların erişemeyeceği yerde bulundurun. Tarihi geçmiş ilaçları kullanmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Antidepresan Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
AUGMENTİN BID 400 57 100 ML ŞURUP ORAL SÜSPANSİYON
A VİTAMİNİ
Yasmin Doğum Kontrol Hapı
Metpamid Şurup Hakkında Her Şey
APRANAX FORT 550 Mg
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.