Cüzam hastalığı siyah salgının bütün vücuda yayılmasıyla ortaya çıkan bulaşıcı ve kötü kokulu bir cilt hastalığıdır. Organların mizacını, görüntüsün ve şeklini bozar. Hastalığın ileri dereceye ulaşmasında organlar parça parça dökülür ve düşer. Buna halk dilinde Arslan hastalığı da denir.

Cüzam bulaşıcı ve irsi bir hastalıktır, bu sebeple cüzzamlı kişiye ve veremliye yaklaşan kimse, bu hastalıklara hava ve teneffüs yoluyla yakalanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazen vücut bu hastalığı yakalanabilmeğe elverişli olduğundan; yakınında ve düşüp kalktığı kişilerde mevcut olan hastalığı kendisine taşımaya elverişli olur. Cüzamlının kötü kokusu o derece fazladır ki, onun yakınında uzun süre oturan ve konuşana bulaşıp hasta eder. Cüzamlı kişi eşi ile birlikte bir yorgan altında yatacak olursa, hastalık ona da bulaşabilir, çoğu kez o da hasta olur. Cüzamlı kimsenin çocukları yaşlansa bile cüzzam irsi olarak onlarda da görülebilir.

Tedavi:

Zeytinyağı tüketmek ve onunla vücudu yağlamak faydalıdır. Balı şerbet yapıp her gün üç defa düzenli bir şekilde içmek yararlı olur. Nergis, cüzzam ve abraş hastalıkları için faydalıdır. Hanzalın yaprağı cüzamlı kimsenin yaraların üzerine sürüldüğünde gayet iyi gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Türkan saylan cüzzam hastalarıyla ilgilendi ilgilendikten sonrada onlara iş imkanı ve yaşama döndürdü. bü ülkede türkan saylan gibi insanlar olduğu sürece bu hastalıklı insanlara destek veririz.

  Sağlık

  çok kötü ve kalıcı bir hastalık bence

  Sağlık

  benim üvey ananem cüzam hastası dedem bunla evlenınce birşeyi yoktu sonra dan cıktı ve bosanmak zorunda kaldı.rahmetli dedem sonrabaska biri ile evlendı acaba dedemde cuzam olmusmuydu ve onu gercek ananeme bulastırmıs mıdır ve ananenmden dogan cocuklarda annemde dayılarımda teyzelerımde var mıdır.. ve bende de olabilirmi.. lutfen yardımcı olursanız sevınırım sımdıden tesekkurler

  Sağlık

  iyi hoşta türkan saylan yaşamıyo artık hem onun gibi insanlar olsaydı türkiyede din denen bişey kalmazdı dinimizi kötüleyen biri ırkçı bi insan teöristleri destekleyen bi insan böyle biriydi işte türkan saylan

  Sağlık

  bence bu hayatta en iyi doktor TÜRKAN SAYLAN’dır.ÇÜNKÜ;lepra yani cüzzam hastası olan hastalara bir o sahip çıkmıştır onları hayata taşıdı.Ve onun şimdi yayınlanan ”TÜRKAN!!!”adlı dizisinide izliyorum.

  Sağlık

  Türkan Saylanı eleştirmek için hayatta ondan daha büyük işler başarmış olmak gerek.

  sadece yerinde oturup üç tane bilgisayar tuşuna basmayı öğrenebilmmiş olanlar gerçekte Türkan saylanın tedavi ettiği hastalara yaklaşmazlardı bile….

  yazdıklarımız kapasitemizi gösterir…

  Sağlık

  Bu hastalik hakda biliyordum,ama dun yine oyrendim.Ben bakude yawiyorum bizde de yani bakuden bir az aralida wehirde bu hastaliga yakalanmiw insanlar var.ben cox uzuluyorum onlarin haline.inwallah hepsi bir gun iylewir (((

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın



.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
El Titremesi
Demans Nedir?
Kıl dönmesi nedir? Kimlerde, nerede ve nasıl oluşur?
Ayak Uyuşması
HIV yada AIDS Nasıl Tedavi Edilir?
Karın Zarı İltihabı Peritonit
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.