D VİTAMİNİD vitamini

D vitamini, vitamin gurubu içinde önemli yere sahiptir. Ringa, uskumru, sardalye ve ton balığı gibi yağlı balıklar dahil olmak üzere birkaç besinde az miktarda bulunur. İnsanların günlük D vitamini alımlarını arttırmak için süt ürünleri, meyveli içecekler ve tahıl ürünlerinin içine katılmaktadır. Vücudun aldığı D vitaminin yaklaşık % 80 – % 90’ ı vücudun güneşi görmesi ile elde edilmektedir. D vitamini ayrıca ilaç şeklinde laboratuvar ortamında da üretilir.

Sponsorlu Bağlantılar

D vitamini raşitizm adı verilen ve D vitamini eksikliğinden kaynaklanan hastalığın tedavisi için kullanılır. olmamasından kaynaklanan bir hastalığın tedavisi için kullanılır. D vitamini aynı zamanda kemik erimesi (osteoporoz), kemik ağrısı (osteomalazi), kemik kaybı (hiperparatiroidili) ve kemiklerin daha kırılgan olduğu kalıtsal bir hastalık olan “osteogenezis imperfekta” sorunlarının tedavilerinde kullanılır. Aynı zamanda osteoporoz açısından risk altında olan kişilerde düşme ve kırıklara karşı önlem olarak ve böbrek yetmezliği olan kişilerde kalsiyum düşüklüğüne bağlı kemik kayıplarını (renal osteodistrofi) önlemek için kullanılır.

D vitamini aynı zamanda yüksek tansiyon ve yüksek kolestrol gibi kalp ve damar sistemi ile ilişkili koşulların tedavisinde de kullanılır. Ayrıca diyabet, obezite, kas zayıflığı, çoklu skleroz, römatoit artrit, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (COPD), astım, bronşit, adet öncesi sendromu (PMS) ve diş ve diş eti hastalıkları için de kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı insanlar ise Vitiligo, skleroderma, sedef hastalığı, aktinik keratoz ve lupus vulgaris gibi cilt hastalıkları için D vitamini kullanır. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirerek otoimmün hastalıkların ve kanserlerin önlenmesine yardımcı olur.

D vitamini Neye Yarar,D vitamini fosfor ve kalsiyum gibi mineral seviyelerinin düzenlenmesinde rol aldığı için, fosfor düşüklüğünde görülen “ailesel hipofosfatemi” ve “Fanconi sendromu” ile kalsiyum düşüklüğünde görülen “hipoparatiroidizm” ve “psödohipoparatiroidizm” gibi durumların tedavisi için de kullanılır. düşük seviyelerinin sebep olduğu durumlar için kullanılır.

D vitamini “Kalsitriol” ve “kalsipotrien” olarak bilinen şekillerde sedef gibi belirli bazı cilt hastalıkları için doğrudan cilde de sürülmektedir.

Bazı ülkeler osteoporozun (kemik erimesi) önlenmesinde D vitamininin öneminin farkına yeterince varmışlardır. Yeterli ve dengeli bir diyet ile beraber yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini alınması ve bununla beraber düzenli olarak fiziksel aktivite yapılması güçlü kemikler elde edilmesine ve dolayısıyla kemik erimesinin önüne geçilmesine önemli fayda sağlar.

D VİTAMİNİ NASIL ETKİ EDER?

D vitamini vücutta bulunan kalsiyum ve fosfor minerallerinin düzenlenmesi için gereklidir. Aynı zamanda, uygun bir kemik yapısının muhafaza edilmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Ne var ki gün içerisinde yeterli bir süre güneşe maruz kalmak vücudun ihtiyacı olan D vitaminin çoğunun edinilmesini sağlar. Eller, yüz, kollar ve ayakların haftada en az iki üç defa günün yaklaşık dörtte birini güneş ışığında geçirmek hem cildinizi fazla yakmaz hem de gerekli D vitaminin üretilmesi için yeterli bir süredir. Güneşte D vitamini Neye İyi Gelir,kalma süresi kişinin yaşı, cilt tipi, mevsim, günün saati, vb. etkenlere göre değişkenlik gösterebilir.

Güneşi gören vücudun hızlı bir şekilde D vitamini üretmeye başlaması gerçekten muhteşem ve inanılmaz bir durumdur. Sadece 6 gün güneş kremi olmadan güneşe maruz kalınması, hiç güneş ışığı görmeyen 49 günü telafi edebilir. Vücut yağları D vitamini için bir nevi pil görevi görürler. Güneş ışığının olduğu vakitlerde yağ olarak depolanan D vitamini güneş ışığının olmadığı zamanlarda serbest bırakılır.

Bununla birlikte, D vitamini eksikliği beklendiğinden daha yaygındır. Yeterince güneş alamayan, özellikle bazı nedenlerle dışarıya çıkamayan veya güneşin az olduğu yerlerde yaşayan insanlarda bu risk daha fazladır. Yukarıda da ifade edildiği gibi güneşi bol olan iklimlerde de dışarı yeterince çıkılmadığı zaman D vitamini eksikliği görülebilir. Bazen de güneş kremi kullanılması buna engele olabilmektedir.

Bazı faktörler açısından yaşlı insanlarda D vitamini eksikliği görülme riski daha yüksektir. Güneşte daha az kalırlar, güneş ışınlarını D vitaminine çeviren reseptörleri daha az olabilir, diyetlerinde daha az D vitamini alıyor olabilirler, diyetlerinde yeterince alıyor olsalar bile emilimde sorun yaşanabilir. Bu nedenle özellikle 65 yaş üstü yaşlılarda D vitamin eksikliği daha sık görülmektedir. Şaşırtıcı bir şekilde, bazı güneşli iklimlerde yaşlıların yaklaşık yarısının vücudunda yeterli miktarda D vitamini yoktur.

Yaşlı insanlar, kuzey enlemlerde yaşayan insanlar ve koyu tenli insanlar için D vitamini takviyeleri gerekli görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  58 yasında bir spor yapan, guneslenebilen, haraketli bir hanımın kemik erimesi 2,5 dolayındaysa gunluk D VİTAMİNİ ne
  olmalıdır. Doz asamında saglık acısından ne gibi problemlerle karsılasılır. yuksek doz bir sene kullanıldıgında riskler ve yan tesirler nelerdir.
  tesekkurler

  Sağlık

  merhabalar ben 16 yaşındatım ve bende d vitamini eksikliği var dizimde kemik kaymış hastaneye gittik ve bana bir alet verdiler bu çok kaymasını engelliyormuş ve boyumu ölçtüler 1.35 miş evde metreyle ölçtüm 1,45 çıktı bu sene ameliyat olucam bana ne önerirsiniz nasıl boyum uzar ve bundan nasıl kurtulabilirim şimdi ameliyat olsaydım boyum kısa kalıcakmış bir sene sonra uzar dediler ama lütfen bana yardımcı olun :((

  Sağlık

  merhaba 32 yaşında bir bayanım hiç doğum yapmadım belimde kuyruk sokumunun üst kısmında sağ kalça üzerinde biraz bacağa yayılan ve sağ boşlugumda altı aydır süren ağrılar vardı bi sürü araştırmadan sonra bir ay kadar önce d vitamini eksikliği teşhisi kondu haftada bi defa devit-3 ampul içiyorum fakat ağrılarım henüz geçmedi ağrılar özellikle geceleri şiddetleniyo ben bu ağrılardan ne zaman kurtulacam bu tedavi ne zaman cevap verecek,teşekkürler.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çikolata'nın İçerisinde Yer Alan Antioksidanlar
Demir Minerali
Açık Yaralarda Hangi Besinler Yenmemeli
İştah Kesen Besinler
Dışarıdan Yemek Söylerken Dikkatli Olun
Ton Balığındaki Civanın Yan Etkileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.