SAĞLIKLI BİR DALAK İÇİN HANGİ BESİNLER TÜKETİLMELİ

Dalağımız, karnın sol tarafında kaburganın hemen altında ve midenin hemen üstüne yerleşmiştir. Yaklaşık bir yumruk büyüklüğünde olan organ, önemli bir lenfatik organdır – beyaz kan hücreleri adı verilen akyuvarları içermektedir – ve savunma sisteminde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle, dalağımız bizi enfeksiyonlara karşı korur, ayrıca vücuttaki sıvı miktarını ayarlar ve vadesi dolan ve hasarlı olan hücreleri de yok eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Dalağın yaralanması, hasar görmesi yada hastalanması durumunda organ infalamasyon olabilir ve cerrahi olarak alınması gerekebilir. Çeşitli besin elementlerini içeren sağlıklı bir diyet dalağınızı sağlıklı tutabilir ve görevlerini etkili bir şekilde yapmasına katkıda bulunabilir. Şimdi nasıl besleneceğinize bir göz atalım;

1- SU

Yaklaşık olarak 8-10 bardak su içmek dalak sağlığını destekler. Dalağımız etkili bir şekilde fonksiyonunu yürütebilmesi için suya gereksinimi vardır. Yeterli su alınmaması durumunda dalak kendi kendini temizleyemez ve vücutta biriken toksinleri uzaklaştıramaz. Bitkisel çaylar, süt, şeftali, erik, portakal, domates, karpuz, kereviz, salatalık ve marul gibi gıdalar dalağınıza yeterli destek sağlayan önemli besinlerdir.

2- ÇİĞ MEYVE VE SEBZE

Sponsorlu Bağlantılar

Çiğ meyve ve sebze tüketimi de dalağın optimal düzeyde çalışmasında katkıda bulunur. Elma, kiraz, yaban mersini, çilek, portakal, havuç, kereviz, biber, salatalık, yaprak marul ve brokoli gibi çiğ meyve ve sebzeler vitamin, mineral ve enzim bakımından zengindir ve bu nedenle vücudu detoksifiye edebilir, dalağın fonksiyonlarını iyileştirebilir, sindirimi destekleyebilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Bu besinleri doğal halleri ile tüketmek, onlardan maksimum fayda sağlamak açısından önemlidir.

3- ZENCEFİL

İster yemeklerinize isterse de zencefil çayı hazırlayarak dalağınıza bir iyilik yapabilirsiniz. Zencefilin yapısında bol miktarda yer alan “zingibain” enzimi vücutta protein sindirimine yardımcı olur, iltihabı azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve detoksifikasyon sürecine yardımcı olur.

4- YAĞLI BALIK

Haftada 3 defa balık yeme dalağın uygun bir şekilde görevlerini yerine getirmesine yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri içeren bu balıklar vücuttaki iltihabı azaltmak ve dalağın alkol ve tütün gibi toksinlerden kendisini temizlemesine yardımcı olabilmesi açısından önemlidir. Omega-3 yağ asitleri içeren diğer besinler arasında keten tohumu, keten tohumu yağı, kanola yağı, soya fasulyesi, soya yağı, kabak çekirdeği, kabak çekirdeği yağı, ceviz ve ceviz yağı bulunmaktadır.

Dalak Temizleyen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

5- MAİTAKE MANTARI

Yemeklerinize Maitake mantarı ekleme, dalak sağlığını iyileştirebilir. Bu mantar türü beta-glukan açısından zengindir ve bu madde dalaktaki immun hücrelerini artırarak tümör gelişimini yavaşlatır yada küçültür, bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gece Terlemesi
Soğan diyip geçmeyin
En uygun diyet
B12 Vitamininin Yararları
Yüz Ağrısı Neden Olur
Bağırsak Tembelliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.