DALAK BÜYÜMESİ (SPLENOMEGALİ)

Dalak, vücudun sol tarafında göğüs kafesinin hemen altında yer alan bir organdır. Enfeksiyonlar, bazı karaciğer hastalıkları ve kanser türleri gibi bir dizi koşul “splenomegali” olarak da adlandırılan dalak büyümesine neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu insanda belirtiler gözlenmez. Dalaktaki sorun genellikle rutin fiziki muayeneler veya yapılan testler sırasında ortaya çıkmaktadır. Doktorunuz yetişkinlerde normal boyutlu bir dalağı hissedemez ancak büyüme olması durumunda elle hissedilebilir. Dalakta büyüme teşhisi konması halinde nedenini öğrenmek için bazı testler istenecektir.
Uygulanacak tedavi altta yatan nedene yönelik olmaktadır. Ameliyat ile büyüyen dalağın alınması genellikle ilk tedavi seçeneği olmamaktadır ancak bazen zorunlu olarak yapılmaktadır.

BELİRTİLER

Dalak büyümesinin yaygın belirtileri şunlardır:

• Bazı durumlarda hiç belirti oluşmaz.
• Karnın sol üst bölgesinden sol omuza doğru yayılan bir dolgunluk hissi
• Az miktarda yemek yenmesi veya hiç yenmemesi halinde bile dolgunluk hissi (bu, büyüyen dalağın karın bölgesine basınç yapmasından ileri gelir)
• Anemi (kansızlık)
• Yorgunluk
• Tekrarlayan enfeksiyonlar
• Kolay kanama yaşanması gibi 

Sponsorlu Bağlantılar

Ne zaman doktora görünmelidir?

Eğer karnın sol üst bölgesinde ağrısı varsa ve özellikle nefes alırken şiddetleniyor ve daha da kötüleşiyorsa bir doktora görünmeniz gerekir.

NEDENLERİ

Birçok enfeksiyon ve hastalık türü dalak büyümesine sebebiyet verebilir. Tedavinin seyrine göre dalak üzerindeki etkiler geçici olabilir.

Büyümeye katkıda bulunan faktörler şunlardır:

• Mononükleoz gibi viral enfeksiyonlar
• Frengi gibi bakteriyel enfeksiyonlar veya kalp iç katmanı enfeksiyonu (endokardit)
• Sıtma gibi paraziter enfeksiyonlar
• Siroz ve karaciğeri olumsuz etkileyen diğer hastalıklar
• Kırmızı kan hücrelerinin erken yıkımı ile ilişkili hemolitik anemi çeşitleri
• Lösemi gibi kan kanserleri ve Hodgkin hastalığı gibi lenfomalar
• Gaucher hastalığı ve Niemann-Pick hastalığı gibi metabolik bozukluklar
• Dalak veya karaciğerdeki damarlar üzerinde basınç veya bu damarlarda kan pıhtısı oluşumu gibi.

Dalak nasıl çalışır?

Bilindiği gibi dalak göğüs kafesi altında midenin yanına sıkışmış, karını sol tarafında yer alır. Birkaç kritik görevi olan, kolayca zarar görebilen, yumuşak ve süngerimsi bir organdır. Diğer görevlerinin yanında, dalak;

• Eski ve hasarlı kan hücrelerini filtreler ve yok eder
• Enfeksiyonlara karşı savunma yapan “lenfosit” adındaki beyaz kan hücrelerini üreterek önemli bir rol üstlenir. Aynı zamanda zararlı patojenlere karşı ilk müdahaleyi yapan organdır.
• Kan pıhtılaşmasına yardımcı olan kırmızı kan hücreleri ve trombositlerin depolanmasını sağlar.

Dalakta büyüme yaşanması durumunda yukarıda sayılan hayati fonksiyonların her biri olumsuz etkilenecektir. Örneğin, normal olan kırmızı kan hücrelerini de anormal hücreler gibi filtreleyecek ve kandaki sağlıklı kırmızı kan hücrelerinde azalmaya neden olacaktır.

Ayrıca çok sayıda trombosit de aynı şekilde tuzağa düşecektir. Durumun böyle devam etmesi halinde dalakta aşırı miktarda kırmızı kan hücreleri ve trombositler birikeceğinden dalak normal işleyişini yapamayacaktır. Büyüme aynı zamanda kendi kan akımında da aksamalara neden olarak bazı bölgelerin hasar görmesi ve yok olmasına da yol açabilir.

KİMLER RİSK ALTINDA

Herhangi bir yaşta ve tüm insanlarda dalakta büyüme yaşanabilir. Ancak bazı kişilerde bu durumun gelişme riski daha fazla olmaktadır:

• Mononükleoz gibi enfeksiyonlarla karşılaşan çocuklar ve gençler
• Gaucher hastalığı ve Niemann -Pick hastalığı gibi karaciğer ve dalağın metabolik fonksiyonlarını etkileyen kalıtsal hastalığa sahip kişiler
• Endemik sıtma olan bölgelerde yaşayan veya seyahat eden kişiler daha yüksek risk guruplarını oluşturur.

KOMPLİKASYONLAR

Dalak büyümesi ile ilişkili potansiyel komplikasyonlar şöyle sıralanabilir:

Enfeksiyon: Büyüyen dalak kandaki sağlıklı kırmızı kan hücreleri, trombosit ve beyaz kan hücresi sayısını azalttığından dolayı enfeksiyon gelişebilir. Aynı zamanda anemi ve kanamada da artış mümkündür.
Dalak yırtılması: Dokusu yumuşak ve hassas olduğundan dolayı özellikle trafik kazarında kolay zarar görme ihtimali fazladır. Ayrıca büyümeden dolayı yırtılma olasılığı da yüksektir. Yırtılan dalak karın boşluğunda yaşamı tehdit eden kanamalara neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  fatma

  dalagimda 130mm buyume oldugunu soyledi doktorum fakatt ne illac yazdi nede bi tedavi uyguladi oo kadar buyuk problem yok dedi bu normalmi buyume bilginizi rica ederim

  ufuk

  plt 2 aydır sürekli düşüşte en son 86 idi ne yapmalıyım. korkulacak birşey varmı şeker hastasıyım alkol alıyorum haftada bir ama 2 sene önce daha çok.

  Figen

  Dalağımda 135mm büyüme var dedi ve ilaç gerekmiyor dedi doktor acaba normal mi?

  Doktorunuzun söylediği bizim için esastır. Doktorunuza güvenin.

  Yaren

  Merhaba ben karın ağrısı ile doktor a gittim ve ultrason yapıldı ultrason da böbregimden kum doktugum ve dalagimin 143 mm olduğu söylendi kumu döktüm dalak için kan tahlilleri anemi testi falan yapıldı fakat herşey çok güzel doktorum 1 ay sonra gel dedi 144mm olmuş sonra 3 ay sonra gel dedi gittim ve 147 mm olmuş ilaç falan yazmadı yaşım 17 neden olabilir ne yapmalıyım

  Tacettin

  Yaklaşık 1 ay önce kapalı böbrek taşı operasyonu geçirdim..operasyon sonrası karnımın sol tarafında şişlik oluştu..doktorum normaldir zaman içinde geçer dedi ama çok ağrım olmamasına rağmen üst deride yangı,karıncalanma,batma hissi var..acaba dalakla ilgili bir sorun olabilirmi?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayak Altı (Tabanı) Ağrısı
Kanser Düşmanı Yiyecekler
Sıtma (malarya) Belirtileri ve Nedenleri
Göz Yorgunluğu Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin
D Vitamini Zehirlenmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.