DALAK BÜYÜMESİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Dalak büyümeleri çoğu zaman fiziki muayene sırasında tespit edilmektedir. Doktorunuz göğüs kafesinizin hemen altında, karnın üst kısmında eliyle hafifçe yapacağı muayenesinde büyüme varsa fark edecektir. Ancak, zayıf yapılı bazı insanlarda da normal boyutlarda olan dalak elle hissedilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Elle hissedilen büyüme teşhisini doğrulamak için bazı testler yaptırmanız istenebilir:

• Kan testleri ile kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositlerin sayılarına bakılır.
• Ultrason ve tomografi taramaları ile dalağın boyutuna bakılır.
• Manyetik rezonans ( MR ) ile de dalaktaki kan akımı izlenir.

Görüntüleme testleri dalak büyümesi teşhis için her zaman gerekli değildir. Ancak MR ve ultrason herhangi bir ön hazırlık gerektirmediği için çoğunlukla doktorlar tarafından önerilmektedir. Ancak BT çekimi için öncesinde yemek yememeniz gerekebilir.

Nedenin bulunması İçin Neler Yapılabilir?

Bazen dalak büyümesinin kesin nedenini bulmak için karaciğer fonksiyon testleri, kemik iliği testi ve kan değerleri ile ilgili detaylı sonuçlar gibi ayrıntılı testler yapılması gerekebilir.
Bazı durumlarda, katı bir kemik iliği örneği alınarak kemik iliği biyopsisi adı verilen işlem yapılmaktadır. Ya da iliğin sıvı kısmından almak için kemik iliği aspirasyonu yapılabilir. Birçok durumda, her iki prosedür aynı anda yapılmaktadır.
Katı ve sıvı, her iki kemik iliği örneği de kalçanın arka kısmından aynı yerden alınır. İşlem sırasında özel bir iğne bir kesi yapılarak kemik içine sokulur. Kemik iliği testleri rahatsızlığa neden olduğundan, test öncesi genel ya da lokal anestezi yapılır.
Kanama riskinden dolayı, dalak üzerinde iğne biyopsisi neredeyse hiç yapılmaz.
Bazen yapılan tüm muayene ve testlere rağmen dalak büyümesinin kesin nedeni bulunamadığında ameliyat seçeneği önerilir. Ameliyattan sonra, alınan dalak dalak lenfoması için mikroskop altında incelenir.

Sponsorlu Bağlantılar

TEDAVİ VE İLAÇLAR NELERDİR?

Büyümenin nedeni belirlenebildiyse, tedavi o nedene yönelik yapılacaktır. Örneğin eğer bir bakteriyel enfeksiyon varsa, antibiyotik tedavisi önerilecektir.

Eğer dalakta büyüme var fakat herhangi bir belirti ortaya koymuyorsa, beklenip belli zamanlarda kontrol edilmesi istenebilir. Herhangi bir belirti ortaya çıkması durumunda daha erken, şikayet olmaması durumunda ise altı ile 12 ay içerisinde tekrar doktora görünmeniz gerekir.

Büyüyen dalak ciddi komplikasyonlara neden oluyor ve altta yatan neden tespit edilemiyorsa dalağın ameliyat ile çıkarılması (splenektomi) seçeneği gündeme gelecektir. Aslına bakılırsa, kronik veya kritik durumlarda cerrahi müdahale tedavi için en iyi umut olmaktadır.

Ancak dalak ameliyatına girmeden önce, ameliyat sonrası riskler için dikkatli bir değerlendirme yapılması gerekir. Çünkü dalak olmadan aktif bir hayat sürebilirsiniz fakat ciddi veya yaşamı tehdit eden enfeksiyonlarla karşılaşma ihtimaliniz de doğacaktır. Bazen radyasyon ile dalak küçültülerek ameliyattan kurtulabilirsiniz.

Ameliyat sonrası enfeksiyon riskinin azaltılması

Dalak kaldırılması durumunda enfeksiyon riskini azaltmak için atılacak bazı adımlar şunlardır:

• Splenektomi öncesi ve sonrası için aşılar yapılması: Pnömokok (Pneumovax 23), meningokok ve hemofilus influenza tip b (Hib) aşıları ile pnömoni (zatürre), menenjit ve kan, kemik ve eklem enfeksiyonlarına karşı koruma sağlanır. Ayrıca, ameliyat sonrası her beş yılda bir “pnömokok aşısı” yapmak gerekir.
• Ameliyattan sonra ve doktorunuzun enfeksiyondan şüphelendiği durumlarda penisilin veya diğer antibiyotiklerin alınması etkili olacaktır.
• Vücut ısısının yükselmesi enfeksiyon belirtisi olabileceğinden dolayı doktora görünmeniz gerekir.
• Sıtma hastalığının yoğun görüldüğü bölgeler seyahat etmekten kaçınmanız önerilir.

YAŞAM TARZI VE EV DEĞİŞİKLİKLERİ

• Dalak büyümesi şikayetiniz varsa, futbol ve hokey gibi temas sporlarından kaçının ve doktorunuzun belirttiği diğer aktiviteleri sınırlandırın. Yaptığınız sporları değiştirerek dalakta yırtılma riskini azaltabilirsiniz.
• Araç kullanırken emniyet kemeri takmanız bir kaza durumunda dalağın zarar görmesini önleyecektir.
• Son olarak, aşılarınızı zamanında olmaya çalışın. Aksi taktirde enfeksiyon kapma riski artar. Grip, tetanoz ve difteri aşılarınızı yıllık, boğmaca aşısını da en az 10 yılda bir yapmanız gerekir. 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  hatice

  Mereaba 36 yasindayim bnde dalak buyumesi 130 mm olculmustur var basak hastanesine giitim ilac yazdilar ama hic bir ise faydaya yaramiyorr kur var midir ? Lutfen yarddimcı olun tesekurleer

  Tayfun b.

  Cerrahpaşaya basvur dahiliye bolumene basvur hiç baska hastaneye gitme hatice

  ilçin ÇELİK

  Acillll lütfen bugün 2 aylık olan Bebeğimi boyun ve pipi kısmında oluşan pisik ler için doktora muayene göturdum muayene sırasında DOKTORUM dalak buyumesi olduğunu söyledi ve geçici dedi çünkü daha öncesinde bebeğimin kırkı daha çıkmamış ken 32 Günlükken hastanede yattı tam 10 gün yattı önce enfeksiyon dendi fakat ciğer de iltihaplanma olmus 2 tane antibiyotik ateş düşürücü çok küçükken o acıları çekti yavrum doktorumuz bu durumu bildiği için ilaç kullanımından dolayi dalak ta büyüme olmuştur dedi sadece el ile kontrol ederek söyledi ayin 7 sinde tekrar kontrole gideceğiz inş kötü bi sonuç almayız bu durum geçicimidir internette baktım hicde olumlu bi cevap göremedim bu konuda yardımcı olurmusun acil cevabınızı bekliyorum iyi çalışmalar…

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sinüzit ve tedavisi
Alerji Hastalıkları Polimiyozit
Böbrek Taşı Olanlar Dikkat !
Guatra Neden Olan Hastalıklar
Kortizon İğnesi
Boyun Egzersizleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.