Sponsorlu Bağlantılar

DALAK ŞİŞMESİ
Dalak nedir?
Dalak, vücutta karaciğerin görevlerinde destek olan bir organdır. Ölen alyuvarları parçalar, kullanılabilir duruma getirir. Şeker, yağ ve protein metabolizmasına yardımcı olur. Bunlara ilaveten bağışıklık sistemi elemanlarının ve bağışıklık maddelerinin üretilmesinde de görevlidir. Bu sayede vücut direnci artırır. Kandaki mikropları temizler. Dalak, aynı zamanda kan üretiminde de görev alır. Vücudun sol tarafında midenin arkasında bulunmaktadır.

Dalak neden şişer?
Dalağın görevleri arasında bağışıklık sistemini desteklemek de bulunmaktadır. Vücutta meydana gelen bazı hastalık durumlarında, mikroplarla savaşılır. Bu sayede kan ve lenf sistemi etkilendiğinden dalak şişebilmektedir. Dalak şişmesinin daha birçok hastalık nedeni bulunmaktadır. Bu hastalıklara örnek olarak sıtma, frengi, tifo, enfeksiyon, tümör, karaciğer hastalıkları, parazitler, tümör ve zehirlenme verilebilir. Yanı sıra kapı toplardamarındaki yüksek tansiyon da dalağın şişmesine neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir de halk arasında “dalaklanma” adı verilen bir durum bulunmaktadır. Bu tip vaka ise şöyle gelişmektedir. Aşırı fiziksel aktivite sonucu vücudun oksijen ihtiyacı artmaktadır. Oksijenin vücuda daha fazla taşınması için, oksijeni taşıyan alyuvar miktarının artması gerekmektedir. Dalak, alyuvar üretim ve depo merkezi olduğundan, bünyesindeki alyuvarları kana iletir. Bu arada dalak kapsülleri kasılarak şişer. Şişme sonucu kişide sancılanma meydana gelir.

TEDAVİSİ NASILDIR?
Yukarıda da izah edildiği gibi dalak şişmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Yapılan doğru teşhise göre tedavi yöntemi belirlenir. Dalak şişmesinde kullanılan alternatif bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Elektronik siğara
ASTIM TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
DİZDE TAKILMA HİSSİ KİREÇLENME HABERCİSİ
Sık Görülen 8 Cinsel Korku
Crohn Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Kıl dönmesi nedir? Kimlerde, nerede ve nasıl oluşur?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.