DARBEYE BAĞLI MORLUKLAR NASIL GEÇERDarbeye Bağlı Morluklar Nasıl Geçer

Bir darbe sonucu cilt yüzeyine yakın kan damarlarından sızan kanın çevreleyen dokularda meydana getirdiği morluklara BERE adı verilir. O bölgede akamayıp kalan bu kan siyah ve mavi renklerde görünebilir. Bir süre sonra bu renk değişimi kendiliğinde geçmeye ve düzelmeye başar ancak bu süreyi hızlandırmak için yapabileceğiniz birkaç ipucu vardır. Aşağıdaki tedavi adımları ile berelerin daha kolay ve daha çabuk iyileşmesini teşvik edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

ÖNERDİĞİMİZ TEDAVİ

Buz uygulaması: İlgili alanın üzerine buz kompresi uygulamanız şişliği azaltacak ve berenin daha çabuk iyileşmesine yardımcı olacaktır. Bunu mümkün olduğunca erken yaparsanız, şişliğin ve morluğun yayılmasını da önleyebilirsiniz.

 • Buz uygulaması yapmak için, bir miktar buz parçasını veya dondurucudan çıkardığınız mısır ve bezelye torbalarını bir havlu veya başka bir bez parçasına sarıp berenin üzerine uygulayabilirsiniz.
 • Ayrıca özellikle yaralanmalar için tasarlanmış esnek jel dolu buz paketlerini de spor mağazalarından temin edebilirsiniz. Sporcular genellikle yaralanma ve berelere karşı yanlarında birkaç tane bulundururlar.
 • Buz uygulamasını her saatte 15 dakika boyunca ilgili alanda devam ettirin. Süreyi uzun tutmanız ve aşırı soğutma yapmanız, çevre dokuların çürümesine neden olabilir.

İlgili bölgeyi yükseltin. Yerçekiminin yardımıyla bölgeye kan akışını azaltın. Zedelenmiş alanı kalbinizden daha yükseğe kaldırmanız, kan akışını azaltarak yaralanmış bölgede kan birikmesi ve morarma gibi değişiklikleri azaltacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Örneğin eğer yaralanma bacaklarınızda ise bir kanepeye uzanarak bacağınızın altına birkaç yastık üst üste atarak bekletin. Bacağınızın kalbinizden birkaç santim bile yukarıda olması daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
 • Eğer kolunuz bereli ise bir yere dayayabilir, birkaç yastıkla destekleyebilir veya bir atel ile tutturabilirsiniz. Bu şekilde kalbinizden daha yüksekte kalmanın avantajına kavuşur.
 • Ancak bere gövdenizde meydana gelmişse, yükseltme şansınız olmadığı için sadece buz uygulaması ile yetineceksiniz.

Asetaminofen veya ibuprofen alabilirsiniz. Eğer yaralanma çok ağrılı ise ağrıyı dindirmek için ağrı kesici ilaç alabilirsiniz. Hangi dozda kullanmanız gerektiği prospektüslerinde yazar.

Aspirinden kaçının çünkü kan inceltici özelliği olduğundan kanamayı kötüleştirebilir.

Dinlenin. Egzersiz veya başka aktiviteler yapmanız, bölgeye kan akışını arttırır. Bu da ilgili yaralanma bölgesinde Darbeye Bağlı Morluklar Nasıl Giderilirdaha fazla kan istemediğimiz için durumu olumsuz etkileyecektir. Daha fazla yaralanma olmaması ve berenin iyileşmesine şans tanımak için en azından bir gün dinlenmesini sağlayın.

 • Dinlenme gününüzü kanepede geçirmeye çalışın. TV izleyin, kitap okuyun, bilgisayarda takılın. Kısacası dinlenme gününüzde fiziksel aktivite içermeyen şeylerle uğraşın.
 • Erken yatın. Vücudunuz iyileşmek ve kendini toparlamak için uyumaya ihtiyaç duyar.

Ne zaman doktora gitmeniz gerektiğini bilin. Çoğu bere ciddi tıbbi bir durumun göstergesi değildir ve evde uygulayacağınız tedavi seçenekleri ile düzelir. Ancak bazen de durum bir doktora görünmenizi gerektirecek şekilde ciddi olabilir:

 • Herhangi bir düşme, darbe ve yaralanma olmaksızın morarma oluyorsa,
 • Yüksek ateşiniz varsa, bere etrafında kızarıklık, irin veya drenaj gibi diğer enfeksiyon belirtileri mevcutsa doktora görünün.
 • Bere etrafında aşırı basınç hissederseniz vakit kaybetmeden bir doktora görünün. Vücudun bir bölgesinde önemli şekilde kan ve oksijen miktarında düşme olursa “kompartman sendromu” olarak bilinen ve yaşamı tehdit edici boyutlara varan durum ortaya çıkabilir.

BAŞKA NELER YAPABİLİRSİNİZ  

Bere olan alanı ve çevresindeki dokulara yavaşça masaj yapın. Buna yaralanmadan sonraki gün başlayıp günde birkaç defa tekrarlayınız. Bu yaklaşım vücudun normal lenfatik sürecine yardımcı olacaktır.

Basıncın ağrılı olmaması gerektiğini unutmayın. Eğer bereye dokunmanız ağrı veriyorsa devam ettirmeyin.

Güneş ışınlarından faydalanabilirsiniz. Ultraviyole ışınları bilirubin’in yıkılmasını sağlar. Bilirubin, hemoglobinin yıkılması sonucu oluşur ve bereye sarımsı renk verir. Eğer mümkünse, bu süreci hızlandırmak için bereli bölgenin güneş ışınlarını görmesini sağlayın.

Günlük olarak cildin en az 10-15 dakika boyunca doğrudan güneşe maruz kalmasını sağlayın. Bu kadarlık süre ciltte güneş yanığı oluşmadan berenin iyileşmesini sağlamaya yeterlidir.

EVDE YAPABİLECEĞİNİZ UYGULAMALAR

İlgili alanı sirke ile ovuşturunuz. Sirkeyi ılık su ile karıştırıp yaralanmış alan sürünüz. Sirke, cildin yüzeyine yakın dokulara kan akışını arttırır, bu yüzden zedelenmiş bölgede toplanmış olan kanı dağıtmaya yardımcı olabilir. Hamamelis bitkisi de faydalı olacaktır.

Ananas tüketin. Ananasta bulunan bir sindirim enzimi olan “Bromelain”, yaralanma sonrası ilgili alanda sıvıların birikmesine yol açan proteinleri parçalar.Darbeye Bağlı Morluklardan nasıl kurtulurum

Maydanoz uygulayın. Bir tutam maydanoz alıp ezin ve berenin üzerine sürün. Sonrasında elastik bir bandaj ile bölgeyi sarın. Bazı uzmanlar maydanozun iltihabı ve ağrıyı azalttığını ve morluklarda daha hızlı renk açılmasına yardımcı olduğunu iddia etmektedirler.

Günlük olarak arnika merhemi veya jelini kullanabilirsiniz. Arnika, uzun süreden beridir morluklar için tavsiye edilen bir bitkidir. İnflamasyon ve şişliği azaltan bir bileşik içerir. Arnika içeren bir merhem temin edin ve günde bir veya iki kez berelerin üzerine sürün.

Canlı sülük uygulayabilirsiniz. Yaralanmalarda özellikle Çin tıbbında sıklıkla başvurulan bir tedavi seçeneğidir. Sülük birkaç saniye içinde yüzeydeki kanı alacaktır. Sülüğün tükürüğü de aynı zamanda hafif bir ağrı kesici görevi gördüğünden, ısırığını hissetmeyeceksiniz. Sülüğü üzerinden almak için alkol veya vazelini ovuşturarak uygulayın.

Sülükleri kullanmanız eğer hastalıklı olmadıklarından eminseniz tavsiye edilir.

Sıcak uygulama yapabilirsiniz. Yaralanan bölgeyi bir yastığın üzerine yükselterek alın. Yeniden kullanılabilir bir ısı paketini kullanın. Elektrikli battaniye kullanmamaya çalışın. Yaralanmalar için ıslak ısılar kuru ısılara göre daha iyidir.

Sıcak uygulamayı bir defada sadece birkaç dakika boyunca ve buz paketi kullandıktan sonra uygulayın. Sıcak uygulamayı, buzlu uygulama cildinizi çok acıttığında ve ağrıya neden olduğunda kullanmayı deneyin. Bazı insanlar için, buzlu uygulama tam bir sorundur ve ciltlerinde ciddi tepkiler meydana gelmektedir.

ÇEŞİTLİ İPUÇLARI

 • K vitamini içeren kremler ​​berelerdeki morarmaların renginin açılmasına yardımcı olur.
 • Bereye baskı uygulamayın ve çizmeyin ve tırmalamayın. Daha fazla yayılmasına ya da daha fazla zarar görmesine neden olabilirsiniz.
 • Yaralanmış bölgeyi her zaman yukarıda tutmalısınız. İyileşinceye kadar egzersiz veya diğer aktivitelerden uzak durun.
 • Eğer çok kolay yaralandığınızı ve cildinizde bereler oluştuğunu hissediyorsanız, pıhtılaşma faktörlerinin sentezinde bir ko-faktör olarak kullanılan K vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Herhangi bir kan sulandırıcı ilaç alıyorsanız, K vitamini düzeylerini aniden arttırmayın ve önce doktorunuza danışın.
 • Buz uyguladığınızda uzun süre üzerinde tutmayın, kızarmalar meydana gelecektir.
 • Yaralanma sonrası birkaç saat boyunca ilgili bölgeyi yüksekte tutmaya çalışın.
 • Aloe Vera jeli iyi bir yatıştırıcıdır.Darbeye Bağlı Morluklara ne iyi gelir
 • Morluğun üzerine 10-15 dakika boyunca muz kabuğu yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu, renk değişikliğini normale çekecektir.
 • Berenin doğrudan üzerine değil de bir iki santim etrafına masaj yapınız. Aksi halde bölgenin daha çok tahriş olmasına, büyümesine ve kötüleşmesine neden olabilirsiniz.
 • Acıtmak istemiyorsanız, yaralı bölgenin üzerine bir bant çekin ve fazlaca uğraşmadan dinlenmeye bırakın.
 • Eğer bere çok fazla ağrıyorsa masaj yapmayınız ve doktor tavsiyesi için danışınız.

Uyarılar

 • Listelenen yöntemlerden herhangi birini denemeden önce herhangi bir şey için alerjik olmadığınızdan emin olun.
 • Arnika kremini kesi veya açık yaralara sürmeyin.
 • Yara bölgesinin yayılması ve daha ağrılı hale gelmesi durumunda, ciddi bir durum olma riskinden dolayı bir doktora görünmeniz gerekebilir.
 • Morlukların belirgin herhangi bir sebep olmadan kendiliğinden oluşması durumunda da vakit kaybetmeden doktora görünmeniz önemlidir.
 • Herhangi yeni bir ilaca başlamadan ya da kullandığınız herhangi bir ilacı kesmeden önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.
 • Bereleri ve morarmaları önlemek için başvurulan ev ilaçlarının etkinlikleri tıbbi açıdan kanıtlanmadığı için bilinmeyen yan etkiler ve riskler taşıyabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İyi Bir Kırışıklık Kremi Nasıl Seçilir
Dil Karıncalanması Nedenleri
Kulakta Yanma Hissi Neden Olur
Diyet Değişikliği İle Jet Lag Nasıl Engellenir
Yaz Kış Ellerin Soğuk Olması
Kemik İyileşmesine İyi Gelen Gıdalar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.