DEKOLTE BÖLGESİ SİVİLCELERİNE SON VERİNdekolte-bolgesi-sivilcelerine-son-verin

Göğsünüzde sivilce varsa mayo ya da dekolte elbise giymek size uzak gelebilir ve giymemeye zorlayabilir. Zorlamasa dahi rahatsız edicidir. Sivilce, beyaz başı ve siyah başlı olanlar, akne, kabarcık yada çıban türü şeyler, kist ve hatta lezyonlar vücudunuzun bu bölümünde sebaceous adı verilen yağ bezleri nedeni ile ortaya çıkan yapılardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Neyse ki bunlar çaresiz değildir. Aşağıdaki ipuçlarını takip ederek sadece göğüs değil vücudunuzun diğer bölümlerindeki belirtilerden de kurtulmanız mümkündür. Tedavileri uyguladıktan sonra hala bazı noktalar varsa, o zaman,  hızlı ve hileci bir çift yöntem ile onları gizleyebilirsiniz.

ÖNCELİKLE GÖĞÜS AKNE TEDAVİSİ

A- Sivilce ile savaşan bir temizleyici seçin. Duş alırken bir peeling eldiveni ve % 2 salisilik asit içeren bir temizleyici kullanın. Bu temizleyici bakteri üremesini engelleyecektir. Ayrıca her 3 ayda bir eldiven değiştirin.

 • Bu maddeleri içeren sabunlar sivilceleri frenler ve dökülüp kaybolmalarını sağlar.
 • Eğer çok kabaca fırçalarsanız cildinizin doğal yağları tükenir ve akneleriniz tahriş olur. Her zaman ölü deri hücrelerinden kurtulmak için göğsünüzü nazikçe ovun.
 • Akneye neden olan bakteri ve sebumu gidermek için her gün duş alın.

B- Topikal kremler uygulayın. Alacağınız kremin % 2-5 arasında salisilik asit içerdiğine dikkat edin. Bu oran sivilcelerin çabuk kurumasına ve iyileşmesini sağlayacaktır. Doğrudan sivilce üzerine sürün.  

Sponsorlu Bağlantılar

C- Benzoil peroksit kullanın. Bu madde akneye neden olan bakterilerle savaşır, aynı zamanda epidermis üzerindeki cildin ölü tabakalarını soyar ve kurumasını sağlar.

D- Exfoliate. dekolte-bolgesi-sivilcelerine-ne-iyi-gelirCildin pul pul dökülerek ölü tabakanın giderilmesi anlamına gelir. Bu işlem sivilcelerin göğüs üzerinde görülme sıklığını azaltmaya ve akne izlerini soldurmaya yardımcı olabilir.

 • Göğüsteki akneler genellikle buradaki kıl köklerinin tıkanması sonucu burada yağ birikmesi nedeni ile ortaya çıkar. Erkeklerin göğüslerinin tüylerle kaplı olması ve kadınların sütyen çamaşır giymeleri bu bölgeyi sivilceye meyilli yapar. Egzersiz sonrasında aşırı terlemeden dolayı bu bölgenin temizlenmesi (bir toner yada temizleyici) önemlidir.  

E-Pürüzleştirme. Çamur ya da kömür ile yapılan maskeler yada badem asiti içeren bir maske deneyin.işe yarayacaktır.

 • Çamur ya da kömür maskesini haftada iki kez göğse uygulayın, ovun ve sonra durulayın. Maske gözenekleri açacak ve temizleyecektir.
 • Mandelik asit maskesi genellikle duştan 10-15 dakika önce uygulanır. Sonra, özel olarak formüle edilmiş akne yıkama taniği ile maskeyi durulayın.
 • Ayrıca kil bazlı veya çay ağacı yağı içeren maske deneyebilirsiniz. Çay ağacı yağı çeşitli cilt hastalıklarının tedavisi idealdir. Birçok kişi, çay ağacı yağı için iyi bir olduğunu düşünüyorum.

F- Aspirin hamuru. Aspirin aslında hem akneyi kurutan hem de aknenin oluşturduğu inflamasyonu azaltan salisilik asit içermektedir. Bunun macunu göğüs sivilceleri tedavisi için etkili bir adaydır.

 • 2 aspirini ezin, bir çay kaşığı su ve bir çay kaşığı ile bal ile birleştirin. Göğüse uygulayın 10 dakika boyunca kurumaya bırakın. Soğuk su ile yıkayın. 

İKİNCİ OLARAK GELECEKTE GÖĞÜS SİVİLCELERİNİ ÖNLEME

A- Pamuklu ya da keten üst giyinin. Pamuk ve ketenden yapılmış kıyafetler cildinizin rahat nefes almasını sağlar, ter in buharlaşmasını sağlar ve bakteri gelişimine izin vermez.

B- Diyetinizi değiştirin. Cilt inflamasyonunu azaltmak için her gün bir avuç ceviz, bol sebze ve meyve tüketin.  Kepekli tahıllar ve omega-3 yağ asitleri ile birlikte yağsız protein almayı unutmayın.

 • Meyve ve sebzeyi çok yiyen, daha az süt ve şeker tüketenlerde göğüs sivilcesi daha az görülür. Günlük menünüze yeşilliklerden ekleyin.
 • Omega-3 gibi sağlıklı yağlar, iltihapla mücadelede etkilidir ve hücrelerin sağlıklı olmasına teşvik eder. Omega-3 oksijenle temas ederse zarar görür, bu nedenle bu gıdaları çiğ olarak tüketmek yerinde olacaktır. Kaynaklar: somon, sardalye, ringa balığı, fındık, keten tohumu, ıspanak ve roka.

C- Bolca su içiniz. Cildiniz vücudunuzun en büyük organıdır ve bu nedenle sağlıklı kalabilmek için sulu olmak zorundadır. Erkekler günde 9-12 bardak su içmeleri önerilir.

 • Gazlı içecekler, tatlılar, meyve suları ve diğer şekerli içecekleri kesin. Şekerler insülinde ani bir artış neden olur ve sivilce üreten hormonları uyarır.
 • Yeşil çay (tabi şekersiz) serbest radikallerle savaşan antioksidanlar içerir. Antioksidanlar deride yaşlanma belirtilerinden sorumlu olan hücreleri etkiler. Yanı sıra göğüste sivilce oluşumunu önler.

D- Süt ürünlerini boş verin. Süt ürünleri ineklerden gelen hormonlar içerir ve bu hormonlar ise gözenekleri ve yağ bezlerini uyarır. Eğer ille de süt içecekseniz yağsız süt seçin. Çünkü hormonlar büyük ölçüde sütün yağlı kısmında yoğunlaşmıştır.

E- Komedogenik olmayan “Non-comedogenic”vücut losyonu kullanın. Alacağınız ürünlerine etiketine dekolte-bolgesi-sivilceleribakarak bu ibareyi yada yağsız “oil free” ibaresini arayın. Bu tür olmayan ürünler gözenekleri tıkar.

 • Komedojen maddeler arasında kakao yağı, pigmentler ve boyalar, katran ve izopropil miristat bulunmaktadır.
 • Cildiniz yağlı ise, her zaman komedogenik olmayan losyon ve temizlik ürünlerini tercih edin.

F- Tuvaletten sonra ellerinizi yıkayın. Tuvaletten sonra ellerinizi yıkamaz ve göğsünüze dokunursanız ellerinizdeki buradaki gözenekleri tıkayan mikropları oraya bulaştırırsınız. Bu da sadece sivilceye değil çeşitli hastalıklara da davetiye çıkaracaktır.

G- Mümkün olduğunca hayatınızdan stresi kaldırın. Stres ve akne arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Bir kişinin aşırı stres altında olduğunda hücreler kontrolsüz hale gelir ve daha fazla sebum üreterek sivilcelere neden olur.

 • İyi dinlemek yada az uyumak büyük olasılıkla gün boyunca stresli olmanıza neden olacaktır. Fazla stres ise aknelere yol açacaktır.

H- Egzersiz. Egzersiz neredeyse her derde deva evrensel bir kuraldır. Egzersiz kan dolaşımının sağlıklı olmasını teşvik ederek anksiyete ve stresi azaltmaya yardımcı olur. Spor salonuna yazılmak yada yürümek, bisiklet, koşmak ve yüzme sporlarını yapabilirsiniz.

 • Fakat önemli olan bir durum var. Egzersiz sonrası duş almak çok önemlidir. Egzersiz sonrasında gözenekler ter ile tıkanmış olabilir. Bu basit ihmal akne oluşumuna zemin hazırlayabilir. 

dekolte-bolgesi-sivilceleri-nasil-gecerSON OLARAK: AKNELERİ GİZLEMEK

A- Hidrojen peroksit ile ıslatılmış pamuklu çubukla lekelere dokunun.  

 • Alternatif olarak, pamuklu çubuğu göz damlasına batırabilir ve akneler üzerine hafifçe sürebilirsiniz. Göz damlası iltihap ve kızarıklığın görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olabilir.

B- Salisik asit içeren bir kapatıcı uygulayın. Cildinizin teninden bir koyu kapatıcı seçin ve uygulayın.

C- Her zamanki cilt tonunuzla eşleşen bir fondoten tabakası sürün. Alternatif olarak pudra tozu kullanabilirsiniz.

ÖNEMLİ İPUÇLARI

 • Daha az kızarmış yiyecek, mümkünse daha az şeker ve yağ tüketin.
 • Hiçbir şey göğüs sivilcelerinizi gidermiyorsa bir dermatologla konuşun. Durumunuza göre reçeteli kremler veya ağızdan alınan ilaçlar önerebilir.
 • Eğer losyon uygulayacaksanız egzama losyonu deneyin. Gözenekleri tıkamaz ve nemlendirir.
 • Göğsünüze parfüm sıkmayı bırakın. Bu, gözenekleri tıkayıp akneleri azdırmaktan başka bir işe yaramaz.
 • Akne stresi ağırlaştıracağından stresle başa çıkma yollarını araştırın.

Haftada en az bir kez çarşaf ve yastık kılıfını değiştirin. Yapmazsanız, siz uyuduğunuzda buradaki bakterilerin vücudunuzda akne yapmasına neden olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Maske, Bakım
KURU CİLTLERE EV HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ MASKE
Cilt Kızarıklıkları Nasıl Giderilir
Bronzlaşma
Sivilcelerden Kurtulmak
Meme Büyültme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.