DELİNME YARALARI İLK YARDIMDelinme Yaraları İlk Yardım

Vücudun herhangi bir yerinde batma ya da delinme sonucu gerçekleşen yaralar aşırı kanamaya neden olmaz. Çoğunlukla kısa sürede kendiliğinden kapanma eğilimi gösterir. Ancak bazen tedavi edilmesi gerekli olur.

Bir çiviye basılması sonucu oluşan yaralarda enfeksiyon kapma riski bulunur. Bunun dışında insan veya hayvan ısırmasından kaynaklanan yaralar da benzer şekilde enfeksiyona yatkın olabilir. Eğer ısırık kanama oluşturacak kadar derinse tıbbi yardım isteyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Aksi taktirde şu adımları izleyiniz:

  1. Kanamayı durdurun. Temiz bir bez ya da bandaj ile ilgili bölgeye hafifçe basınç uygulayın. Eğer birkaç dakika basınç uyguladığınız halde kanama devam ederse acil servise gidiniz.
  2. Yarayı temizleyin. Temiz su ile yarayı durulayın. Küçük, yüzeysel parçacıkları almak için alkol ile temizlenmiş bir cımbız kullanınız. Yaranın içinde derinlerde nesne veya artıklar kalırsa bir doktora görünün. Yaranın çevresini sabun ve temiz bir bezle temizleyiniz.
  3. Antibiyotik uygulayınız. Yarayı temizledikten sonra antibiyotik içeren bir krem veya merhem ile ince bir tabaka uygulayınız.
  4. Yarayı örtün. Bandaj sarılması yarayı temiz tutmak ve zararlı bakterileri uzak tutmak için faydalı olacaktır.
  5. Bandajı düzenli olarak değiştirin. En azından günlük olarak ya da ıslak veya kirli hale geldiği zaman değiştiriniz.
  6. Enfeksiyon belirtileri için yarayı kontrol altında tutunuz. Yara iyileşmiyorsa ya da herhangi bir kızarıklık, drenaj, sıcaklık ya da şişlik fark ederseniz doktorunuza görünün.

Delinme şeklindeki yaralar;delinmelerde ilk yardım

Sponsorlu Bağlantılar

  • Derinse
  • Ayakta olmuşsa
  • Toprak veya tükürük ile kirlenmişse
  • Bir hayvan ya da insan ısırığı sonucu oluşmuşsa bir doktora görünmeniz önerilir.

Eğer beş yıl içinde bir tetanos aşısı olmadıysanız, doktorunuz yaralanma sonrası 48 saat içinde bir tetanos iğnesi önerebilir.

Bir hayvan özellikle sokak köpeği ya da vahşi bir hayvan tarafından ısırılmışsanız kuduz riski olabilir. Bu durumda doktorunuz size antibiyotik tedavisi ve kuduz aşısı gerekli görebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
SERİNLEYEYİM DERKEN BOĞULMAYIN
Kramplarda İlk Yardım
İkinci Derece El Yanıkları İçin Müdahale
Vücuda Yabancı Cisim Batması
Ayak Çıkması Belirtileri, Bakım ve İlaçlar
Donma / Donuk
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.