Dengeli ve Sağlıklı Beslenme

Sağlığımızı ve formumuzu korumak için veya var olan fazla kilolardan kurtulmak için dengeli beslenme uygulamamız gereken ilk adımlardan bir tanesidir. Dengeli bir şekilde beslenmek için her besin grubundan yeteri kadar faydalanmamız gerekmektedir. Karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerden oluşan temel besin öğelerinin yanı sıra vücudumuza yardımcı olabilecek tüm vitamin ve minerallerin de eksiksiz bir şekilde alınması önemlidir. Sağlıklı bir şekilde beslendiğimiz taktirde ileri ki dönemlerde meydana gelebilecek kalp damar rahatsızlıkları veya çeşitli organlarda görülebilecek toksinlerden ötürü oluşan sorunlara ya da aşırı kilo problemlerine maruz kalmayız. Tüketilen besinler bu konuda oldukça belirleyici bir yol göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlıklı bir şekilde beslenme programı uygulanması ve bunun bir yaşam standardı haline getirilmesi hem zihinsel açıdan hem de psikolojik bakımdan kişilere olumlu yönde etkisi olan bir durumdur. Her kişiye göre sağlıklı olan beslenme programı, kişinin gün içerisindeki aktivite durumuna, harcadığı enerjiye, cinsiyetine ve kilo vermek isteyip istemediğine göre değişiklik göstermektedir. Yapılan bir takım araştırmalarda gelişen hazır yiyecek sektörü sayesinde kişilerin gün geçtikçe dengeli ve sağlıklı besinlerden uzak bir şekilde beslendiğini ve bu sebepten ötürü her sene 3 milyona yakın kişinin bu yüzden yaşamını kaybetmediği bilinmektedir. Bununla beraber dengeli bir şekilde beslenilmediği taktirde ileri ki dönemlerde başta kalp hastalıkları olmak üzere diyabet, tansiyon veya kansere kadar varabilecek sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmek sadece diyet yapan kişileri değil bütün insanları ilgilendiren bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl Dengeli Beslenilir? Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

– Gün içerisinde alınan enerji miktarının harcanan enerji miktarından daha az olması hem kilo alınmaması için hem de sağlık için oldukça önemlidir.

– Hayvansal yağlar yerine bitkisel ağırlıklı yiyeceklerle beslenmek ve günlük olarak bu tür bir beslenme programı uygulamak.

– Gün içerisinde yağ tüketimini minumum seviyede tutmak ve mümkün olduğunca trans yağlar yerine bitkisel yağlardan faydalanmak.

– Şeker ihtiyacını mümkün olduğunca meyvelerden doğal şeker şeklinde karşılamak, işlenmiş şekerden uzak durmak veya sadece gerektiğinde kullanmak.

– Günlük tuz tüketiminin 6 gramı geçmemesini sağlamak.

Yukarıda belirttiğimiz kurallar sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin mutlaka uygulaması gereken temel kurallardır. Fakat bu kurallara bünyenize göre ilave bir takım maddelerde uygulanabilir. Örneğin çeşitli rahatsızlıklara sahip olan kişilerin bazı besin gruplarını hayatlarından tamamen çıkarması gerekebilir. Bunun en belirgin örneği diyabet yani şeker hastalarıdır. Diyabet rahatsızlığı olan kişiler yaşamları boyunca şekeri çok dikkatli bir şekilde tüketmek zorundadır.

Kişinin günlük olarak yaptığı fiziksel aktivite beslenme programını hazırlarken atlanmaması gereken bir ayrıntıdır. Günlük olarak düzenli bir şekilde egzersizini yapan kişinin alması gereken kalori miktarı masa başında çalışan ve yeteri kadar fiziksel hareket etme şansı olmayan bir kişiye göre daha fazladır. Bunun dışında vücut geliştirme gibi çeşitli ağır sporlarla ilgilenen kişilerin alması gereken protein veya amino asit miktarlarıda normal kişilere göre oldukça fazladır.

Sağlıklı bir şekilde beslenme ve bunu bir yaşam felsefesi haline getirmek kişinin formunu kaybetmemesi açısından da oldukça faydalıdır. Günlük tükettiği besinlerin hesaplamasını tutan bir kişi hem formunu koruyacak hem de ihtiyacı olduğunda beslenme programında ufak değişiklikler yaparak daha kolay bir şekilde zayıflayabilecektir. Düzenli bir beslenme programı sayesinde zayıflayan kişiler verdikleri kiloları tekrardan geri almazlar. Bu yüzden şok diyetlerden sağlıklı beslenmeyi ayıran temel etken budur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Süt Alerjisi Testleri ve Tedavi
Vücudunuzu Zehirlerden Arındırmanın 10 Yolu
Metabolizmayı Hızlandırmanın 6 Yolu
zayıflatan besinler
kanlıca mantarının faydaları
Yer elmasının faydaları nelerdir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.