DEPRESYONU YENMENİN DOĞAL YOLLARIDepresyonu Yenmenin Doğal Yolları

Günümüzde birçok kişinin -gizli de olsa- problemi olan depresyon için çeşitli ilaç tedavileri bulunmakta. Fakat depresyon ilaçlarının bilinen belirgin yan etkileri ilaçların alınmak istenmemesinin ve kullanmak istenmemesinin başlıca nedeni. Bu çerçevede bir çok alternatif yada tamamlayıcı tedaviler aramakta ve istenilen çözümlere de ulaşabilmektedir. Bu tedaviler her zaman herkes etkili değildir ve bazıları diğerlerine göre daha fazla risk taşımaktadır. Masaj, yoga ve meditasyon gibi birçok zihin- vücut terapileri güvenli olmasına rağmen balık yağı gibi masum görünen bir alternatif tedavi almadan önce dahi uygun danışmanlık için doktorunuz ile iletişim içerisinde olunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

EGZERSİZ

Düzenli fiziksel aktivite depresyonunuz teşhis edildiğinde reçete edilen ilk şey değildir, ama önemine binaen ilk şeyler arasında yer alması gerekmektedir. Haftada 3 defa, Günlük 30 dakikalık uygun bir şekilde yapılan aerobik egzersizler genel vücut sağlığının yanında özellikle orta dereceli depresyon vakalarında görülen semptomların giderilmesinde antidepresanlar kadar etkilidir.

GEVŞEME TEKNİKLERİ

Depresyon için ilaç ile tedaviden pek hoşlanmayan kişiler için gevşeme egzersizleri idealdir. Yapılan klinik çalışmalarda gevşeme egzersizlerinin (örneğin progresif kas gevşeme , rahatlama görüntüleri ve otojenik eğitim gibi.. bilişsel- davranış terapisi gibi psikolojik tedavi kadar etkili olmadığı, fakat depresyon için hiç tedavi olmayan insanlar için belirlenmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

MEDİTASYON

Meditasyon, insanların nefes veya bir kelimeye odaklanarak kafalarını rahatlatmak yada kirli düşünceleri uzaklaştırmak amacı ile uygulanan rahatlama şeklidir. Bazı çalışmalar, günlük meditasyon uygulamaları sayesinde stres, anksiyete ve depresyon bazı belirtileri hafiflettiğini gösterilmektedir.Depresyonu Yenmenin Doğal Yöntemleri

YOGA

Yoga, Sanskritçe bir kelime olup zihin- beden egzersizlerini tarif etmek için kullanılır. Denge, esneklik, kuvvet ve odaklanmanın geliştirilmesine yardımcı olur. Bu tür uygulamalar ayrıca omurga hizalanmasına, zihinsel berraklığın artırılmasına ve sinir sisteminin gençleştirilmesine olanak sağlar. Bu iki olgu birlikte sağlandığında ise kişinin stresi azaltılabilmekte ve duygusal iyileşmenin yanında rahatlamaya da teşvik etmektedir.

MÜZİK TERAPİSİ

Müzik terapisi depresyonu olan kişilerin ruh halini düzelttiği saptanmıştır. Müzikle tedavi, Kişi, müzik dinlediğinde gevşediği ve pozitif enerji ile dolması sayesinde depresyon ile mücadelede sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri olmuştur.

TAKVİYELER NELERDİR?

Elbette depresyon ile mücadeleniz bunlar ile sınırlı değil. Şifalı bitkiler listesi VE beslenme takviyelerine bir göz atalım.

SARI KANTORON

Sarı Kantaron yada diğer bilinen ismi ile St.John ‘s wort. Popülerliği günden güne artan bitki hafif ve orta dereceli depresyon vakalarında etkili. Tamamlayıcı ve Alternatif İlaçlar Ulusal Merkezi’ ne göre ( NCCAM ), ileri depresyon vakalarında sarı kantoron etkili değildir. Sarı kantoron diğer ilaçlar ile de ciddi etkileşimler içerisinde olabilir. Bu nedenle kullanmadan önce ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hangi ilaçlar ile etkileşimi olduğunu görmek için “sarı kantoron” TIKLAYINIZ!!!

S –ADENOSİL – L-METİONİN

S -adenosil -L- metionin ( SAM- e), vücutta doğal olarak oluşan bir maddedir. 2002 yılındaki çalışmada, depresyon tedavisinde, yapısında NCAAM bulunan SAM – e’ nin plasebodan daha etkili olduğu fakat standart formlara karşı test edildiğinde ise daha az etkili olabileceği belirlenmiştir. bu maddeyi bipolar bozukluk ya da manik depresyonu olan kimseler almamalıdır, çünkü ruh hali ve taşkınlık gibi durumlara neden olabilir. Maddenin diğer yan etkileri arasında bulantı, baş ağrısı, anksiyete ve ishal görülebilir. S – adenosil – L -metionin kullanmadan önce doktorunuza danışın.

5- HİDROKSİTRİPTOFAN

5-hydroxytryptophan (5- HTP ) beyindeki serotonin (mutluluk hormonu) miktarını arttırarak işlevsellik sağlar. Bilindiği gibi serotonin ruh hali, uyku, iştah ve diğer fonksiyonları etkileyen bir kimyasaldır. Her ne kadar bazı çalışmalar onun depresyon tedavisinde etkili olabileceğini ispatlasa da yüksek dozlarda veya uzun süre boyunca 5 -HTP almanın tehlikeli olabileceği bildirilmektedir. Saflığı test edilmemiştir. Kullanmadan önce doktorunuza danışınız.Depresyonu Yenmenin Doğal Metotları

KAVA

Bilimsel adı “Piper methysticum” olan bitki sedatif ve anestezik özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bitkinin tedavi edici özelliği için kök kısmı kullanılmaktadır.

İçinde bulunan rahatlatıcı etkili madde sayesinde bu çay Hawaii dahil olmak üzere Güney Pasifik bölgelerinde stres, ruh durumunun iyileştirilmesi ve diğer yatıştırıcı etkileri için kullanılmaktadır. Onun rahatlatıcı etkileri benzodiazepin’e benzetilmiştir.

Yapılan çalışmalarda kava’ nın depresyon belirtilerini hafifleterek gerginlik ve anksiyete tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. Kava ile yapılan çalışmamaların sınırlı olması nedeni ile bu bitkinin uzun vadeli etkileri ve diğer yan etkileri bilinmemektedir. Yine de kullanmadan önce doktorunuza danışmakta yarar var.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Anksiyete
Depresyonu Yenmenin Doğal Yolları
Çarpıntı ve Diğer Belirtileri
Depresyon Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıldır?
Kış Depresyonu Nasıl Önlenir?
Akik Taşı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.