DERİ ENFEKSİYONLARIDeri Enfeksiyonları

Deride meydana gelen enfeksiyonlar bakteri, mantar yada virüslere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Nedenine bağlı olarak ciltte ortak belirtiler çıkabildiği gibi hastalığa özgü belirtiler de ortaya çıkabilir.

BAKTERİYEL DERİ ENFEKSİYONLARI

Sponsorlu Bağlantılar

Cüzam: Mycobacterium leprae (M. leprae) adı verilen bakterinin yavaş gelişimi sonucu meydana gelir. Hansen hastalığı olarak da bilinen cüzam 1873’ te keşfedilerek bilim adamı hastalığa adını vermiştir.

Karbonkül: Bakterinin neden olduğu bu enfeksiyon deri altında birbiri ile bağlantılı kırmızı, şiş ve ağrılı kümeler olarak ortaya çıkar.

Staph Enfeksiyonu: Enfeksiyon, genellikle bakteri ile enfekte olan küçük bir kesik ile başlar. Staph enfeksiyonları ciddi yada basit şekilde ortaya çıkabilir.

Sellülit: Selülit deri ve deri altındaki yumuşak dokuların yaygın bir enfeksiyondur. Bakteri, deri içine bir çizik yada çatlaktan girip yayılması sonucu meydana gelir.

İltihaplı isilik: Asıl adı İmpetigo olup oldukça bulaşıcı bakteriyel bir deri enfeksiyonudur. Bu vücudun herhangi bir yerinde görünür ama genellikle maruz kalan bölgelerde daha saldırgandır.

Sponsorlu Bağlantılar

Çıban: Çıban, saç folikülü veya yağ bezinde başlayan bir cilt enfeksiyonudur. İlk başta, deri enfeksiyonu alanında kırmızılık oluşur ve yumru gelişir. 4-7 gün içerisinde cilt altında irin toplandığı için rengi beyaza dönmeye başlar.

Pilonidal Kist ve Apse: Pilonidal kist, kuyruk sokumu yada koksiksin alt kısmında oluşur.

MANTARIN OLUŞTURDUĞU DERİ ENFEKSİYONLARIDeri Enfeksiyonları Nelerdir

Derideki mantar enfeksiyonları çok yaygındır ve sporcu ayağı, sporcu kaşıntı, ringworm ve mantar enfeksiyonları en sık karşılaşılan mantar enfeksiyonlardır.

Saçkıran: Saçkıran yada ringworm hastalığı solucanların neden olduğu bir hastalık değildir. Daha ziyade, aynı zamanda yüzeysel olan bu deri enfeksiyonları tinea olarak bilinir ve dermatofitler adı verilen mantarlar neden olur.

Ayak mantarı: Atlet ayağı yaygın bir mantar enfeksiyonudur ve bunun oluşması için ille de atlet olak zorunda değilsiniz. Bu can sıkıcı rahatsızlık erkek yada kız her hangi bir yaştaki kadınlarda görülür.

Kandidiyazis (Maya Enfeksiyonu): Kandidiyazis, bir grup maya mantarının neden olduğu bir enfeksiyondur. En yaygın olanı Candida albicans adı verilen ve 20’den fazla türü bulunan mantardır. Bu mantarlar vücudumuzun tüm yüzeylerinde yaşayabilirler.

Sporotrichosis: Bu mantar bayat ekmek ya da bira mayası ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle enfeksiyon gül, yosun, ot ve toprak ile çalışan bahçıvanlar arasında daha yaygındır.

Tırnak Mantarı Enfeksiyonlar: Tırnak mantarı enfeksiyonu adından da anlaşılacağı üzere el yada ayak tırnağı ve tırnak altına bir mantarın neden olduğu bir enfeksiyondur.

deride enfeksiyonVİRAL DERİ ENFEKSİYONLARI

Molluscum Contagiosum: Molluskum kontagiozum cilt üzerinde tek veya birden fazla inci benzer yükseltiler gösteren viral deri enfeksiyonudur.

Zona hastalığı: Zona suçiçeği (herpes zoster) virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Bu hastalık bu virüsün tekrardan etkinlik kazanması ile meydana gelir.

Suçiçeği: Suçiçeği (Varicella) deride bir çok kaşıntılı kırmızı döküntüler ile karakterize viral bir hastalıktır. Çocukluk çağının en yaygın bulaşıcı hastalıklardan birisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  benim kollarımda kırmızı lekeler çıkıyor bana biraz yardımcı olurmusunuz
  acaba yedigim içeceklerdenmi oluyor

  Sağlık

  bu sitede gerekli bilgiler öğrendim emeği geçen herkeze teşekkurler

  cemal akdeniz

  merhaba benim bir rahatsızlıgım var vucudumda kafamın içinde yaralar cıkıyor sacımdaki kepekli oluyor kaldırınca kabuk kalkıyor sonra tekrar yenileniyor bakıyorumda bazende ortadan kayboluyor vucudumda ise kırmızı kırmızı büyüklü kücüklü yaralar çıkıyor bazen kabuklaşıyor bazen köreliyor bazende büyüyor 4-5 senedir bu devam ediyor ilaç olarakda dermotove krem ve saç losyonu kullanıyorum ne yapmam gerek bir yardımcı olursanız sevinirim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
SİVİLCE ÇUKURLARI NASIL GİDERİLİR?
BACAK UYUŞMASI NEDENLERİ NELERDİR
Boyun Artriti İçin Kanıtlanmış Çözümler
Böbrek İltihaplanması
Migren için tablet
TRİGEMİNAL NEVRALJİ NEDENLERİ NELERDİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.