Sponsorlu Bağlantılar

Deri kaşıntısı:
Deri kaşıntısı, derimizin seyrettiği hemen hemen her yerde olabilen bir rahats

Deri Kaşıntısına Neler Sebep olmaktadır?
Deri Döküntüleri: Birçok cilt hastalığı egzama, sedef hastalığı, uyuz, bit, pire, suçiçeği, ürtiker ve dermatolojik rahatsızlıklar deri kaşıntısına neden olmaktadır. Bu durumda kaşıntının etkilediği bölgeler genelde sınırlıdır.  Bu türden deri kaşıntılarına kızarıklık, morarma, noktalar halinde deri tahrişleri, deride sulanma ve deri döküntüleri eşlik eder.

 • İç Hastalıklar: Karaciğer hastalıklarının bazıları, çölyak hastalığı, böbrek yetmezliği, demir eksikliği, tiroide bağlı sorunlar, lösemi ve lenfoma gibi kanser çeşitleri deri kaşıntısına sebep olabilmektedirler. İç hastalıklar bağlı gelişen deri kaşıntısı genelde lokal bölgeleri etkiler.  Bu kaşıntılar dönem dönem görülebildiği gibi süreklilik de arz edebilmektedir.
 • Sinir Hastalıkları: Sinir sistemin etkileyen koşullar, multipl skleroz, diyabet, sinir sıkışması, zona(sinir iltihabı) gibi faktörler de kaşıntıya neden olabilmektedir.
 • Tahriş Ve alerjik reaksiyonlar: Yün, kimyasallar, sabun, kozmetik ürünler veya alerjiye neden olan bitkiler deride deri kaşıntısına neden olurlar.
 • İlaçlar: Çoğunlukla ilaçlar denenmiş ve yan etkileri en aza indirilmiş formüllerdir ancak bazı durumlarda özellikle antifungallar, anti bakteriyeller ve narkotik ağrıkesiciler deri kaşıntılarına neden olmaktadırlar.
 • Hamilelik: Hamilelik hormonal sistemin alt üst olduğu bir durumdur. Hızlı vücut gelişimleri dengesiz beslenme olguları ve vücudun savunma sistemindeki sorunlar kaşıntıya neden olurlar. Bu kaşıntılara karın, uyluk, meme ve kollarda daha sık rastlanır.

Not: Deride aniden oluşan ve genellikle iz bırakmadan gerçekleşen kaşıntılar çoğunlukla ruhsal sorunlardan dolayı meydana gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Testler ve teşhis:

Doktora gitmenizde fayda olduğunu anlamış olmalısınız. Peki, hangi doktora gideceksiniz veya hastanenin hangi bölümüne başvuracaksınız. Deri kaşıntılarıyla hastanelerin dermatoloji ya da cildiye bölümleri ilgilenmektedirler. Randevunuzu alırken buna göre randevu almanız gerekmektedir.

Doktora giderken:
Yaygın deri kaşıntılarında doktorunuza giderken bazı bilgilere sahip olmanız önemlidir. Bu bilgiler;

 • Kaşıntılar tam olarak ne zaman başladı?
 • Kaşıntılar başlamadan önce hangi ilaçları kullandınız?
 • Kaşıntılar başlamadan önce tükettiğiniz besinler nelerdir?
 • Kaşıntılar ruhsal olarak sarsıldığınız bir zamana mı denk geliyor?
 • Kaşıntıların karakteri nedir?(Ani başlayan sürekli kaşıntılar, zaman zaman belirli aralıklarla meydana gelen kaşıntılar, günün belirli bir kemsinde-gece- meydana gelen kaşıntılar)
 • Kaşıntılı bölgeler iz bırakıyor mu? Bu izler ne zamana kadar devam ediyor?

Gibi sorulara cevap verebiliyor olmalıdır.

Doktorunuz bu sorulardan ve gözle muayeneden sonra yüksek ihtimalle sorunu bulacaktır. Ancak yinede emin olmak gerekebilir bu durumda doktorunuz sizden,

 • Kan testi,
 • Kimyasal görünüş testi,
 • Tiroit fonksiyon testi,
 • Akciğer grafisi,
 • Hormonal anomali testi gibi testler isteyebilmektedir.

Deri Kaşıntısının Tedavisi:

 • İlaçlar: Deri kaşıntısında genellikle kortikosteroid kremler ve oral anti histaminler kullanılmaktadır. Ster lokalize olmuş olsun isterse de bütün vücutta yaygın halde kaşıntılar devam ediyor olsun mutlaka kaşıntının baskılanması gerekmektedir. Çünkü kaşıntı baskılanmadığı sürece hastada sinir, stres, ankisiyete ve kaşınan yerlerde aşırı tahriş durumları ve buna bağlı olarak da iltihaplanmalar baş gösterecektir.
 • Altta yatan hastalığın tespiti: Bu biraz zaman alabilir can sıkıcı olduğunun farkındayız. Ancak deri kaşıntısının altında yatan başka hastalıkların tespiti iyileşmeniz açısından oldukça önemlidir. Kaşıntının altında yatan sebeplerin tespiti sürecinde sizden istenen en önemli şey sabır ve doktorunuzla olan işbirliğinizi asla kesmemenizdir.
 • Işık Tedavisi: Fototerapi de denen ışık tedavisinde vücuda belirli dalga boylarında ışık verilir. Bu iş ve işlemler birkaç seans sürebilir. Işık tedavisinde birçok kaşıntı sorunu rahatlıkla tedavi edilebilmektedir.
 • Kısa süreli rahatlatma: Lidokain ve benzocaine gibi tropikal anestetikler;  mentol, kafur ya da kalamin gibi merhemler ani oluşan kaşıntı ataklarını baskılamada oldukça etkilidirler. Ancak bu noktada bir uyarıyı yapmakta fayda vardır. 2 yaşından küçük çocuklarda benzocaine kullanılmaz. Eğer yetişkinseniz benzocaine doktorun tavsiyensin üzerinde kullanılmamalıdır.

Son Olarak: Yaygın deri kaşıntısı 3 gün veya daha uzun zamana yayılmışsa önemsenmelidir. Genelde bu tür kaşıntılar birkaç gün içersinde sönme ve yok olma eğilimindedirler. Acele etmenize telaşa kapılmanıza gerek yoktur. Dayanamayacağınız kadar şiddetli kaşınıyorsanız. Kükürtlü sabunla banyo veya tuzlu suyla vücudunuzu ovarak kaşıntının hafifletilmesini sağlayabilirsiniz.  Kaşıntı Hakkında Daha geniş Bilgi Almak İçin Tıklayınız. Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Sağlık
2 Ekim 2011

mrb uzun süredir kaşıntı ve kabarma problemin var aniden vücudumün hemen hemen her yerinde beliriyo başlarda daha büyük kabarmalar oluyordu şimdi biraz daha küçüldü daha sonra bir saat sonra sönüyo ve iz falan kalmıyo her gün nerdeyse bu sorunu yaşıyorum bir aydır da saç diplerim kaşınmaya başladı sebebi ne olabilir

hayrettin
11 Kasım 2012

makatın yan taraflarında mercimek büyüklügünde kabarcık oluşuyor gece bir uykudan sonra kaşınma delirtiyor neyapabilirim tedavisi nedir saygılarımla

erkan
23 Aralık 2012

sa vücüdumda zaman zaman gun ıcersınde 2 yada 3 kez kasınma oluyor bel ustunden yuzume kadar ama oyle bır kasınıyorkı dayanamıyorum ama herhangı bı ız bırakmıyor neden olabılır tedavısı nedır ne yapa bılırım bılgı verırsenız cok sevınırım ınsallah gerıdonus yapılır

selin
5 Ocak 2013

annem 68 yaşında sırtında ve belinde aşırı kaşıntı var ve bazen sırtında bazende memesinde aşırı acı hissediyor sanki iğne acısı olarak tarif ediyor öne eğilirken daha çok hissediyormuş acıyı ve sırtındaki acı yer değiştiriyor memesinde varsa sırtında olmuyor sağ taraftan sola değişiyormuş yeri ne olur yardımcı olun şimdiden çok teşekürler.

Sevgili selin Kaşıntıya acı eşlik ediyorsa ve bu kaşıntı vücudun bir yarısını ilgilendiriyorsa zona dan şüphelenebiliriz. null makalemizi okumanı tavsiye ederim.

süleyman
7 Eylül 2013

mrb hocam benimde kaşlıntım var yaklaşık3 yıldır her tarafım kaşınıyor bir biopsi yaptırdım mantar çıktı mantar haplarını kullandım gene geçmedi hitrizin diye bir ilaç kesti 8 ay gibi şimdi ne yağpacağımı bilmiyorum tüm ilaçları kullandım geçmedi bana yardımcı olursanız çok mutlu olacağım

AHMET
19 Kasım 2013

hocam benim sağ göğsümün altında tatlı tatlı kaşınmalar oluyor belirgin kızarıklık oluyor doktora gitmedim ne yapmalıyım 2 hafta oldu

hasan
20 Kasım 2013

Merhabalar benim her kis baslayan bi kasinti sorunum var vucudum hafif isinmaya basladigi zaman ortaya cikiyo ve derime igneler batiyormus hissi veriyor birden fazla kez doktora gittim ancak yardimci olamadilar uzun zamandir devam eden bi durum ne yapmam gerekiyo nasil kurtulabilirim bu dertten.

Ürtiker kaşıntılı durumlara verilen isimdir. Ürtiker basınç ani ısı degisimleri asitlik bazik durumlarda bas gösterebilir. Durumunuz ısı degisimine bağlı Ürtiker gibi görülüyor. Geçmis olsun.

Burak
22 Kasım 2013

Merhaba gün içerisinde herhangı bir sebep yokken kaşınmaya baslıyorum vücüdumun ön kısmı göğüs çevrem ve bazende bacaklarım kaşınıyor ayrıca kaşınma başlayınca tüylerim diken diken oluyor.Herhangi bi kızarıklık veya kabarma olmuyor.Sebebi ve çözümü hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Tesşekürler

Hoşgör
11 Ocak 2014

Merhaba 43 yaşında erkeğim bir aydan fazladır kaşıntı ve kabarma problemin var aniden vücudumün hemen hemen her yerinde beliriyo öncelikle bacaklarımda başladı sonra tüm vücuduma yayıldı başlarda daha büyük kabarmalar oluyordu şimdi biraz daha küçüldü daha sonra bir saat sonra sönüyo ve iz falan kalmıyo her gün nerdeyse bu sorunu yaşıyorum bir haftadır da saç diplerim kaşınmaya başladı sebebi ne olabilir

ayten
25 Ocak 2014

merhaba.yuzum cok pis kasiniyordu doktora gitdim ve bana yuzumde kene oldugunu dediler ve bir kac derman tavsiye etdiler onlari kullandim amma bir netice elde etmedim su an cok kotu kasiniyor.ne yapmaliyim bunun tedavisi nedir?lutfen bana cevap yazin.

keneyi çıkarırsanız kasintilariniz son bulacaktir.

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayak Üşümesinin Nedenleri
Sivilce
Göbek Düşmesi Belirtileri Ve Tedavisi
Malnütrisyon
Kemik erimesi riski
Rahimde Kanser
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.