DERİ SOYULMASI

Deri dökülmesi, cildin bazı nedenlerle zarar görmesi sonucu üst tabakasının (epidermis) soyulması ya da dökülmesidir. Cildin soyulması, güneş yanığı ya da enfeksiyon gibi cilde doğrudan etki eden nedenlerle oluşabilir. Deri dökülmesi ayrıca bir bağışıklık sistemi bozukluğu veya başka bir hastalığın belirtisi de olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Döküntü, kaşıntı, kuruluk ve diğer tahriş edici cilt sorunları cilt da deri dökülmesine eşlik edebilir. Nedenlerine ve koşullarına bağlı olarak farklı şiddette görülebilir.

CİLT NEDEN SOYULUR?

Cildimiz sürekli olarak güneşten gelen sıcaklık, rüzgâr, kuru hava veya aşırı nem gibi tahriş edici ve cilde zarar verici çevresel unsurlara maruz kalmaktadır. Tahrişin tekrarlanması deride dökülmelere yol açabilir.

Daha seyrek olarak, deri döküntüsüne kaşıntı da eşlik edebilir. Derinin kaşınması genelde durumu daha da kötüleştirmektedir. Bazen de kullanılan ilaçların yan etkileri de deri döküntülerine neden olmaktadır. Yaygın olarak deri dökülmesine neden olan şartlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Alerjik reaksiyonlar. Ciltte alerjiye neden olan bazı kumaşlar, lâteks içeren ürünler, deterjan veya kozmetik ürünleri ciltte kızarıklığa ve tahrişe yol açabilirler. Kızarıklık ve tahrişi de genellikle deride kabuklanma ve dökülme takip eder. Nadir olarak bazı gıdalara karşı gösterilen alerjiler de deride dökülmelere neden olur.
Enfeksiyonlar. Stafilokok ve diğer enfeksiyonlar ile “Jock kaşıntısı” ve “atlet ayağı” gibi mantar türleri de deri dökülmesine yol açabilir.
Bağışıklık sistemi bozuklukları. Nadir görülen “pemfigus” ve “toksik şok sendromu” gibi cilt bozuklukları da döküntü sebeplerindendir.
Bazı kanser türleri. Yetişkinlerde görülen “Non-Hodgkin lenfoma” gibi bazı kanser türleri ciltte soyulmalara ve döküntülere neden olabilir. Kanserleri için uygulanan tedavi yöntemlerinden bazıları da aynı şekilde deride dökülmelere yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

Deri dökülmesine yol açan yaygın hastalık ve durumlar şunlardır:

• Ayak mantarı
• Egzama (Atopik dermatit). Kronik şekilde devam eden rengi pembe ve pütürlü yüzeyi olan, kaşıntılı deri döküntülerdir. Döküntüler tüm vücutta olabildiği gibi sadece belli bir alanda da görülebilir. Ama genellikle pembe renkli, içi su dolu, kaşıntı yapan döküntüler şeklinde olmaktadır. Aşırı kaşınması durumunda enfeksiyon yaratabilirler. Lezyonların devamlı olarak yayıldığı veya iyileşmediği zamanlarda deride kalınlaşma, çizgilenme, soyulmalar ve renk koyulaşmaları görülebilir.
• Kontakt dermatit. Diğer bir ismi “temas dermatit” tir. Cildin bazı maddelerle temas etmesi sonucu ortaya çıkan bir reaksiyondur. Gerçekleşen reaksiyonların yüksek bir oranı tahrişe bağlı reaksiyonlardır. Bulaşık yıkama sonucunda ellerde oluşan tahriş örnek verilebilir. Kontakt dermatit’ in fazla olmayan bir kısmı da alerjik reaksiyonlardır. Reaksiyonlar temas işleminden hemen sonra oluşmaz. Tahriş edici temastan yaklaşık 1 ila 3 gün sonra oluşan belirtiler genellikle 1 hafta içinde veya daha sonra kaybolmaktadır. Cilt rengi kaşıntılı, iltihaplı, kırmızı ve kabarcıklı bir hal alır.
• Kutanöz T-hücreli lenfoma
• Kuru cilt
• Jock kaşıntısı. Diğer bir adı da “Sporcu kaşıntısı” dır. Zararlı bir mantar türü olan “Trichophyton rubrum”dur, kasık bölgesinde gelişip çoğalarak sporcu kaşıntısı enfeksiyonuna neden olur. Enfeksiyon en çok kasık bölgelerinde görülür ve kaşıntı yapar. Kaşıntı sonucu halkalar oluşur. Ayrıca bacak arası, uyluklar, kalça ve genital bölgeler de görülebilir. Bulaşıcı bir hastalıktır.
• Kawasaki hastalığı. Kawasaki, genellikle kalp atardamarlarını etkileyen anevrizmalara yol açan ve damar iç duvarlarının iltihaplanmasına neden olabilen akut sistemik bir damar hastalığıdır. Hastaların hepsinde anevrizma geliştirmeyebilir. Hastaların çoğunda komplikasyon olmaksızın akut belirtiler yaşanmaktadır.
• Pemfigus. Genellikle ciltte ve ağızda ortaya çıkan ancak bazen de boğazda, burun içerisinde, gözlerde ve cinsel organlarda da görülebilen yanık benzeri ve içi sıvı dolu olan kabarcıklardır. Lezyonların kısa sürede patlaması ve açılması sonucu üzeri kabuklanır ve yaralar şeklinde ilerler. Vücut bağışıklık sisteminin deri hücrelerini yabancı olarak algılayıp saldırması sonucu oluşur.
• Sedef hastalığı
• Gövdede mantar
• Kafa derisinde mantar
• Seboreik dermatit. Egzamalı cilt hastalıklarının bir türüdür. Her yaşta görülebilmesine rağmen bebekler, orta yaştakiler ve yaşlı kişilerde daha sık görülür. Cildi yağlı olan kişilerde görülme riski daha yüksek bir egzamadır. Çoğunlukla beyaz tenli kişilerde görülen ve cildin fazla yağ salgılaması nedeniyle ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır.
• İlaçların yan etkileri
• Staph enfeksiyonları
• Stevens-Johnson sendromu. Deri ve vücudun mukoza zarının ilaçlara veya enfeksiyonlara karşı ciddi şekilde tepki gösterdiği ve nadir olarak görülen ciddi bir rahatsızlıktır. Stevens-Johnson sendromu çoğunlukla grip belirtileri ile başlar ve derinin üst tabakasının ölerek dökülmesine neden olur. Cilde dağılan ve ağrıyan kırmızı veya morumsu kızarıklıklar ile su kabarcıkları oluşturan bir deri hastalığıdır.
• Güneş yanığı
• Toksik şok sendromu. “Stafilokokkus aureus” ismindeki bir bakterinin salgılamış olduğu toksinler tarafından ortaya çıkarılan ve yaşamı tehdit edebilecek ciddi boyutlara ulaşan enfeksiyon türüdür. Çok nadir karşılaşılır. Bir tür “kan zehirlenmesi” olarak da düşünülebilir. Söz konusu bakteri insanların deri, dirsek, burun ve vajina bölgelerinde normalde bulunan bir bakteridir.

Ne zaman doktora görünmelidir?

Kuru cilt ya da hafif güneş yanığı nedeniyle oluşan deri döküntüleri genellikle reçetesiz sunulan losyonlar ile düzelmekte ve tıbbi tedavi gerektirmemektedir. Ancak eğer deri döküntüleri şiddetli ise kendiniz reçetesiz ilaçları kullanmadan önce bir cildiye (dermatoloji) doktoruna görünüz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  serkan

  size kalırsa herşeyden deri dökülür diyorsunuz ulan okadar şey yazmışsınız ben şimdi hangisinden nasıl bilicem nefes alsak deri dökülmesine sebep olabilir yazmayı unutmuşsunuz..

  Sitemize yapmış olduğunuz değerli katkıdan dolayı teşekkür ederiz. Evet aldığınız nefes eğer sizde alerjik reaksiyonlar oluşturuyorsa deri dökülmesine neden olabilir. Deri dökülmesinin büyük bir bölümü alerjik reaksiyonlardan kaynaklıdır. Sabun, yiyecek, ilaç ve gün ışığı dahi bu tür döküntülerin sebebi olabilir.

  Berivan

  Benim karin bolgemde soyulma oluyo hemmde cok tam olarak sebebi ne olabilir ne onerisiniz?

  Bu soyulmanın gözle görülmesi gerekir. Bunun için bulunduğunuz ilde bir cildiye uzmanına görünmenizde fayda vardır.

  Ersin

  Sacimda yok ama faullerimde dokulme var kasintida yok hafif bi kizarma oluyo rahatsiz edici bisey degil ama gecer diye umuyorum ilerisi icin bi sikinti yaratirmi cevab icin simdiden .TEsekkurler

  Babadook

  Benim çenemde kızarıklık ve soyulma var bu sene olmaya başladı neyle geçirebilirim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bir Meme Estetiğinden Sonra …
Cilt Temizliği
İğneli Epilasyon Nedir? Fiyatları
Saç Bakımı
El ve Tırnak Bakımı
KALICI SAÇ DÜZLEŞTİRME NASIL YAPILIR
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.