DERİDeri

Deri, yüzey alanı ve ağırlık olarak vücudun en büyük organlarından biridir. Epidermis ve dermis olmak üzere iki katmandan oluşmaktadır. Dermisin altındaki hipodermis tabakasında deri altı yağ dokusu bulunmaktadır. Cildimizin koruma, düzenleme ve hissetme olmak üzere 3 ana fonksiyonu vardır. Ciltte meydana gelen herhangi bir yaralanma bu üç faktörü birden etkilemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cilt bir koruma organıdır ve vücutta birincil fonksiyon olarak bir bariyer görevi görmektedir. Vücudu basınç, sıcaklık değişimleri, mikroorganizmalar, radyasyon, kimyasallar gibi mekanik etkilere karşı koruma sağlar.

Düzenleme organı olarak ise, ter ve saç yoluyla vücut ısısını düzenler, periferik dolaşım değişikliklerini düzenler ve ayrıca yine terleme yoluyla vücudun sıvı dengesini sağlar. Yani genel olarak cildin fizyolojik yönlerinde düzenleme sağlar. Ayrıca D vitamini sentezi için de bir rezervuar görevi görür.

Cildin diğer temel görevlerinden birisi de hissetme organı olmasıdır. Çizdiğimiz vücut genelinde geniş bir sinir hücreleri ağına sahiptir. Isı, soğukluk, dokunma ve ağrı gibi birbirinden farklı reseptörleri sahiptir. Bu hücrelere gelen bir zarar “nöropati” olarak adlandırılır ve etkilenen alanlarda his kaybına sebep olur. Herhangi bir yaralanma sonucu nöropati olan hastalar ağrı hissetmedikleri için yaralanma riskleri de artabilir veya var olan yaraları daha da kötüleşebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

CİLT SORUNLARIderi- cilt sorunları

 • – Döküntü: Cildin görünümünde meydana gelen neredeyse herhangi bir değişiklik döküntü olarak nitelendirilebilir. Döküntüler basit cilt tahrişinden kaynaklanabildiği gibi bazıları ise farklı medikal koşullardan kaynaklanabilmektedir.
 • – Dermatit: Deri iltihabı için kullanılan genel bir terimdir. Atopik dermatit (egzama türü) en sık görülen şeklidir.
 • – Egzama: Kaşıntılı döküntüler yol açan cilt iltihabıdır (dermatit). Çoğu zaman nedeni aşırı aktif bağışıklık sistemidir.
 • – Sedef hastalığı: Çeşitli cilt döküntülerine neden olan otoimmün bir durumdur. En yaygın görülen formu cilt üzerinde pullu plaklar oluşturmasıdır.
 • – Kepeklenme: Seboreik dermatit, sedef ve egzama nedeniyle oluşabilen saç derisindeki pullu kabuklanmalardır.
 • – Akne: En sık görülen cilt hastalığıdır. İnsanların yaklaşık yüzde 85’i yaşamlarında en az bir kez akne ile karşılaşmıştır.
 • – Selülit: Genellikle bir enfeksiyon nedeniyle dermisin ve derialtı dokuların iltihaplanmasıdır. Genellikle kırmızı, sıcak ve ağrılı deri döküntüsü ile sonuçlanır.
 • – Cilt apsesi (çıban veya fronkül):  Lokal bir cilt enfeksiyonu cildin altında irin birikmesine neden olabilir. Bu şekilde oluşan bazı apseler için doktor tarafından açılması ve boşaltılması gerekebilir.
 • – Rosacea: Yüzde kırmızı döküntülere neden olan kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Sivilce ile benzerlik gösterdiği için  birbirinden ayrı mı tam yapılamayabilir.
 • – Siğiller: Siğillerden sorumlu virüs çeşidi cilde enfekte ederek ilgili bölgenin aşırı büyümesine ve cildin bozulmasına neden olur. Siğiller için evde uygulayabileceğiniz bazı tedaviler bulunmaktadır. Bunlar arasında siğil bantları, siğil kremleri ve donma tedavileri yer almaktadır.
 • – Melanom: Cilt kanserinin en tehlikeli türü olan melanom güneş hasarı ve diğer bazı etkenlerden kaynaklanmaktadır. Yapılacak bir cilt biyopsisi ile Melanoma teşhisi konabilir.
 • – Bazal hücreli karsinom: Cilt kanserinin en yaygın türüdür. Daha yavaş büyüdüğü ve yayıldığı için Melanoma’dan daha az tehlikeli görülmektedir.
 • – Seboreik keratoz: İyi huyludur ve kaşıntılı şekilde büyüyerek genelde siğil şeklini alır. Eğer rahatsız edici ise bir hekim tarafından genellikle tedavisi yapılır.
 • – Aktinik keratoz: Güneşe maruz kalan ciltte meydana gelen huysuz pullanmalardır. Bazen zamanla kansere dönüşebilmektedir.
 • – Skuamöz hücreli karsinom: Cilt kanserinin başka bir türüdür. Skuamöz hücreli karsinom, genellikle iyileşmeyen bir ülser gibi başlar ve anormal bir büyüme gösterir. Çoğunlukla güneşe maruz kalan cilt bölgelerinde gelişir.
 • – Herpes: Herpes virüsleri olan HSV-1 and HSV-2, periyodik kabarcıklar veya dudaklar ile genital bölge etrafında cilt tahrişine yol açar.
 • – Kurdeşen: Cilt üzerinde aniden ortaya çıkan hafif yüksek, kırmızı, kaşıntılı lekelerdir.  Çoğunlukla bir alerjik reaksiyon sonucu olarak ortaya çıkar.
 • – Tinea versicolor: Cilt üzerinde düşük pigmentasyon sonucu soluk alanlar oluşmasına neden olan iyi huylu bir cilt mantar enfeksiyonudur.
 • – Viral exantham: Birçok viral enfeksiyon ciltte geniş alanları etkileyen kırmızı döküntülere neden olabilir. Bu durum özellikle çocuklarda daha yaygın görülür.
 • – Zona (herpes zoster):  Su çiçeği virüsünün neden olduğu Zona rahatsızlığı, vücudun bir tarafında ağrılı döküntülere yol açar. Yeni aşılar ile yetişkinlerin çoğunda bu sorun önlenebilir.
 • – Uyuz: Ciltteki gözeneklere bulaşan minik akarlar uyuza neden olur. Parmaklar, bilekler dirsek ve kalça bölgelerinde yoğun kaşıntılı döküntüler meydana gelmesi uyuzun tipik belirtileridir.
 • – Saçkıran (diğer adıyla tinea): Saçkıran da bir cilt mantar enfeksiyonudur. Ortaya çıkarmış olduğu karakteristik halkalar kurtçuklar nedeniyle değildir.

CİLT TESTLERİderi- cilt testleri

– Deri biyopsisi: Bu işlemde cildin sorunlu bölgesinden bir parça alınarak mikroskop altında incelenir.

– Alerji testi: Polen gibi bazı belirli alerjik etkisi olan maddelerden cilde belli miktarlarda uygulanarak herhangi bir alerjik reaksiyon meydana gelip gelmediğini gözlenir.

– Tüberküloz cilt testi (saflaştırılmış protein türevi veya PPD): Tüberküloz bakterilerinden alınan proteinler deri altına enjekte edilir.  Tüberküloz bakterisi olan cilt daha sert bir hale gelir.

CİLT TEDAVİLERİ NELERDİR?

– Kortikosteroidler (steroidler): Bağışıklık sisteminin aktivitesini düşüren ilaçlar dermatitin düzelmesine yardımcı olabilir. Bu amaçla en sık topikal steroidler kullanılmaktadır.

– Antibiyotikler: Selülit ve diğer cilt enfeksiyonlarına yol açan bakterileri öldürebilen ilaçlardır.

– Antiviral ilaçlar: Bu ilaçlar Herpes virüsünün aktivitesini sınırlayarak ortaya çıkan belirtilerin azaltılmasını sağlar.deri- cilt tedavileri

– Anti-mantar ilaçlar: Topikal kremler çoğu cilt mantar enfeksiyonlarının giderilmesinde etkilidir. Bazen de ağızdan alınan ilaçların kullanılması gerekli görülebilir.

– Antihistaminikler: Ağızdan alınan ya da topikal olarak uygulanan bu gruptaki ilaçlar  kaşıntıya neden olan “histamin”in engellenmesine yardımcı olur.

– Cilt cerrahisi: Çoğu cilt kanserleri cerrahi müdahaleyle alınabilmektedir.

– Bağışıklık modülatörleri: Çeşitli ilaçlar bağışıklık sisteminin aktivitesini değiştirerek Sedef ya da dermatit gibi diğer cilt sorunlarının iyileşmesini ve düzelmesini sağlayabilir.

– Cilt nemlendiriciler (yumuşatıcılar): Kuru cildin tahriş ve kaşıntılı olma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle nemlendirici ürünler birçok cilt sorununun belirtilerini azaltmada etkilidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Sağlığını Koruyucu Besinler
Bronşit Nasıl Geçer Ne İyi Gelir
El Titremesi
Bulantıya Hangi Belirtiler Eşlik Edebilir?
Bakteriyel Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?
sinüzit cerrahi tedavi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.