DERİDE YUVARLAK KIZARIKLIKLARDeride Yuvarlak Kızarıklıklar

Bilimsel olarak Trikofitozis (trichophytosis) yada Ringworm olarak bilinen durum halka yada yuvarlak şekilde kırmızı döküntü ile karakterize çok bulaşıcı bir mantar hastalığıdır. Çocuklar arasında genellikle yaygın olsa da herhangi bir yaş ve cinsiyette ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ringworm hastalığına dermatofitler adı verilen mikroskobik mantarlar neden olmaktadır. Cilt, saç ve tırnaktaki ölü dokuda yaşar. Mantar deride gelişir ve oraya yerleştikten sonra bulunduğu bölgeden merkez alarak halkasal olarak genişlemeye başlar. Halka genişledikçe halkanın merkezi temizlenir yada iyileşmiş gibi görünür ve eski halkanın dışında yeni bir halka yada yuvarlak oluşmaya başlar.

Çocuklarda daha yaygın olan durum çocuktan çocuğa havlu, giyim, ya da spor malzemeleri yayılır. Kişisel hijyene dikkat ederek enfeksiyonun yayılmasını veya gelişmesini önlemek mümkündür. Bu mantar ile enfekteli olan kedi köpek gibi hayvanlar ile temastan kaçınmak hastalığın alınmaması için önemlidir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kafa derisinde;

  • Saçların kuru, kırılgan olması ve yamalar şeklinde saç dökülmesi
  • Şiddetli kaşıntı
  • Küçük kabarcıklı kırmızı halkalar veya pullu deri

Vücutta:

Sponsorlu Bağlantılar

  • Küçük kabarcıklı kırmızı halkalar veya pullu deri
  • Arasıra şiddetli kaşıntı

Deride Yuvarlak LekelerDeride Yuvarlak Döküntü

PROBLEM NASIL ÇÖZÜLÜR?

Doktorunuza görünüp doğru teşhis yapıldıktan sonra, doktorunuz size antifungal ilaçlar reçete edecektir. İlaçlar var olan mantarları önleyecek ve tekrarlamasını engelleyecektir. Bu ilaçlar toz, krem veya losyon yada ilaçlı şampuan şeklinde olabilir. Hatta vücudun diğer bölümlerine yayılmasını önlemek için tablet ilaçlar veya bunların bir kombinasyonu önerilebilir.

Sıklıkla klotrimazol ve mikonazol gibi reçetesiz satılan ve reçeteli olarak ise ketokonazol kullandırılabilir. Duruma göre kullanılan ilaçlar genellikle dört hafta içinde durumu düzeltebilir. Fakat ilaçlara yanıt vermeyen şiddetli dermatofitozis veya ringworm vakalarında doktorunuz size anti-mantar hapları reçete edebilir. Çoğu kişi tedaviye olumlu cevap verir. Bu ilaçlara ek olarak yaşam tarzı da değiştirilmeli ve tekrarlamaması için dikkat edilmelidir.

  • Enfekte alanı tahriş eden giysileri giymemek
  • Enfeksiyon süresinde her gün yatak örtüsü ve giysileri yıkamak
  • Düzenli olarak cildinizi temizlemek ve kurulamak

Eğer enfeksiyon nedeniyle cildinizi tahriş edip çizmişseniz cildinizde stafilokok veya streptokok bakteri enfeksiyonu gelişebilir. Yanı sıra doktorunuz bu faktörleri elimine etmek için de antibiyotik reçete edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dışkı Renkleri Ne Anlama Gelir
Adetim bitti fakat kanamam var.
Elektrokardiyogram (EKG)
Sol Tarafımda Ağrı Var
Kistik Fibrozis Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Hafıza Kaybına Ne İyi Gelir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.