DERİN VEN TROMBOZU TEDAVİSİDerin Ven Trombozu Tedavisi

Vücudunuzdaki ve özellikle de bacaklarda yer alan ven adı verilen bir yada daha fazla toplardamarda bir kan pıhtısının (trombüs) olduğunda derin ven trombozu adı verilen durum meydana gelir. derin ven trombozu bacak/bacaklarda ağrı, şişme hatta hiçbir belirti vermeden meydana gelebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Varise Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Kan pıhtısı oluşumunu tetikleyen herhangi bir sorun derin ven trombozunun meydana gelmesine zemin hazırlayabilir. Yanı sıra bir kaza yada cerrahi operasyon sonrası yada yatalak hastalar gibi hareketsizliğin hakim olduğu durumlarda da meydana gelebilir.

Derin ven trombozu, kan akışını engellediği için ve bu kan pıhtısının akciğerlere doğru seyAhat edip orada kan akışını sınırlaması münasebeti ile (pulmoner emboli) çok ciddi bir koşuldur.

NASIL BELİRTİ VERİR? NASIL ANLAŞILIR?

Derin ven trombozu hiçbir belirti vermeyebilir. Fakat belirti verdiğinde ise genellikle aşağıdaki gibidir;

 • Etkilenen bacakta şişme. Nadiren, her iki bacakta görülebilir.
 • Bacakta ağrı. Ağrı genellikle baldırdan başlar ve sancı veya kramp şeklinde hissedilir.

Bacak Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Derin ven trombozu hayatı tehdit eden bir durumdur ve tıbbi bakım gerektirir. Yukarıdaki gibi işaretler basite indirgenmeden değerlendirilmelidir. Eğer pulmoner emboli adı verilen akciğerlerdeki durum gelişirse aşağıdaki belirtiler ile karşılaşılabilir;

 • Açıklanamayan ani başlangıçlı nefes darlığı
 • Öksürüldüğünde yada derin nefes alındığında ortaya çıkan göğüs ağrısı
 • Baş dönmesi veya bayılma
 • Hızlı nabız
 • Kan tükürme

AŞAĞIDAKİ KİŞİLER RİSK ALTINDADIR!!!

 • Ailesel olarak kan pıhtılaşma bozukluğu sorunu olanlar,
 • Herhangi bir nedenden ötürü (felç, ameliyat, uzun süre hareketsiz kalma ) uzun yatak istirahati alanlar,
 • Yaralanma veya cerrahi müdahaleler (kan pıhtılaşması riskini artırabilir),
 • Pelvis ve bacak damarlarındaki basıncını artıran gebelik (doğumdan sonra kan pıhtılaşma riski altı hafta boyunca devam edebilir),Derin Ven Trombozu Nasıl Anlaşılır
 • Doğum kontrol hapları veya hormon replasman tedavisi,
 • Aşırı kilolu veya obez olma (pelvis ve bacak damarlarının basıncını artırır),
 • Dolaşım problemlerine neden olan sigara içilmesi,
 • Bazı kanser formları kan pıhtılaşmasına neden olabilir, Aynı zamanda bazı kanser tedavisi türleri,
 • Kalp yetmezliği,
 • Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıkları,
 • 60 yaş üstü olmak (herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilir),
 • Sürüş veya uçuşlar gibi uzun süre oturma ve hareketsizlik.

TEDAVİDE HANGİ TESTLER YAPILIR?

Yukarıdaki şikayetler (bacaklarda şişme, renk değişikliği, hassasiyet, ağrı…) ile doktorunuza göründüğünüzde, doktorunuz durumundan emin olmak için aşağıdaki testlerin yapılmasını isteyebilir.

 • Bölgeye ses dalgaları gönderilerek yapılan testte, ses dalgaları organ veya dokulara çarparak geri döner ve görüntülenir. Resimde pıhtı olup olmadığı tespit edilebilir.
 • Kan testi. Kan testi sayesinde, derin ven trombozu hastalığını ele veren “D Dimer” adı verilen pıhtı çözücü maddenin yüksekliğine bakılır.
 • Ayak veya ayak bileğindeki büyük Ven içine bir boya enjekte edilir. X-ışınları ile bu boya takip edilir ve pıhtı araştırması yapılır.
 • Bilgisayarlı Tomografi. Bu metot ile manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yapılarak damarlardaki görsel görüntüleri elde edilir. Bir pıhtı varlığı tespit edilir.

TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Derin ven trombozu tedavisinde amaç pıhtının büyümesini engellemek ve bulunduğu yerden ayrılıp akciğere geçerek daha ciddi sorunlara yol açmasını önlemektir.  Bundan sonraki amaç ise derin ven trombozunun tekrarlama olasılığını en aza indirgemektir. Bu iki hedefi yakalayabilmek için;

**** Kan incelticiler yada diğer adı ile antikoagülan ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar kanın pıhtılaşma olasılığını azaltır. Aynı zamanda mevcut kan pıhtının ayrılmasını, küçülmesini ve ilave pıhtı oluşumunu da engelleyebilir.

İlkin, bir kaç gün heparin enjeksiyonu yapılır. Heparin enjeksiyonları başlattıktan sonra ise enoksaparin (Lovenox), dalteparin (Fragmin) veya fondaparinuksla (Arixtra) gibi diğer kan incelticiler ile devam edilir. Alternatif olarak warfarin (kumadin, Jantoven) veya Rivaroksaban (Xarelto) gibi hap şeklinde diğer kan sulandırıcı ilaçlar kullandırılabilir.

Bacaklarda Ani ve Şiddetli Ağrı

Üç ay veya daha uzun süre kan sulandırıcı almak gerekebilir. Alınan ilaçlar doktorun talimatlarına uygun olarak düzenli olarak kullanılmalıdır. Az yada çok almanız durumunda ciddi yan etkilere neden olabilir. Hamile kadınlar bazı kan inceltici ilaçları almamaları gerekebilir.

**** Derin ven trombozu, pulmoner emboli yada ilaçların etki etmediği durumlarda doktorunuz size daha farklı ilaçlar verebilir. “Trombolitik” olarak bilinen ilaç grubu damar içine verilerek pıhtının bozulması yada pıhtı içine doğrudan yerleştirilen bir kateter aracılığıyla verilebilir. Bu ilaçlar ciddi kanamaya neden olabilir ve yalnızca yaşamı tehdit durumlarda kullanılmaktadır. Bu nedenlerden dolayı, trombolitik ilaçlar sadece hastanenin yoğun bakım servisinde verilmektedir.

**** Eğer kan inceltici ilaçlar alamazsanız karın içindeki büyük bir damara filtre (vena cava) yerleştirilebilir. Buradaki amaç pıhtının bacaktan ayrılması durumunda akciğerlere gitmesini önlemektir.

**** Kompresyon çorapları derin ven trombozu ile ilişkili olan şişmeyi engellemeye yardımcı olur. Bu çoraplar ayaklardan diz seviyesine kadar giyilmektedir. Bu çoraplar basınç oluşturacak ve pıhtı oluşma şansını azaltacaktır. Mümkünse gün boyunca en az 2-3 yıl bu çoraplar giymelidir.

NASIL BİR HAYATINIZ OLMALI?Derin Ven Trombozu Belirtisi

*** Derin ven trombozu tedavisine başladıktan sonra diyetinizi izlemeli ve aşırı kanama belirtilerine bakmalısınız.

*** Doktorunuza düzenli olarak gidiniz ve durumunuzla ilgili testleri yaptırınız. İlaçlarınızı ve dozajlarını kontrol ettiriniz.

*** Hastalığı yaşadıysanız en az 3-6 ay boyunca kan sulandırıcı alacaksınız (doktorunuza danışın).

*** Eğer warfarin alıyorsanız yiyorsanız ne kadar K vitamini almanız gerektiğini takip edin. K vitamini warfarin ilacının çalışmasını etkileyebilir. Yeşil yapraklı sebzeler, yüksek oranda K vitamini içermektedir. Bir diyetisyenle konuşmanız gerekebilir.

K Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

*** Kan inceltici ilaçların bir yan etkisi olan aşırı kanama ile ilgili olarak uyanık olmalısınız. Eğer kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız küçük bir yaralanma bile sizin için ciddi hale gelebilir. BU nedenle dikkatli olunmalıdır.

*** Kan pıhtısı oluşumunu en aza indirmek için hareketli olun, egzersiz yapın, dolaşın, yada spora gidin. Uzun süre oturmaktan kaçının, uzun süre oturmak kan akışını sınırlayabilir. Oturmak zorundaysanız oturduğunuz yerden bacak egzersizi yapınız, kan dolaşımını sağlayınız.

Fazla kilolarınızı verin ve sigarayı bırakın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kırışıklıklar İçin Ev İlaçları Ve Ucuz Yöntemler
Sürekli Başım Ağrıyor
Astım Bronşit Belirtileri
Barbunya Fasulye Neye İyi Gelir
Kolda Zayıflık ve Güçsüzlük Neden Olur
İyi Bir Kırışıklık Kremi Nasıl Seçilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.