DERMATİT HERPETİFORMİS

Dermatit herpetiformis, yoğun bir şekilde meydana gelen kaşıntılı (kaşıntılı) bir deri hastalığıdır. Hastalık deri üzerinde küçük kümeler biçiminde döküntüler yada içi sıvı dolu olabilen kabarcıklar şeklinde belirti verir. Bu küçük kesecik en ufak bir darbe yada çarpma ile dahi patlama eğilimindedir. Dermatit herpetiformis genellikle genç erişkinlerde oluşur. Kadınlardan daha fazla erkekleri etkiler.

Sponsorlu Bağlantılar

HASTALIĞI TETİKLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Dermatit herpetiformis, cilt altında IgA birikintisinin varlığı ile ilgilidir. Beslenme kaynaklarında gluten adı verilen protein tüketimine paralel olarak verilen bir tepki sonucu meydana gelir. Gluten proteini çoğu tahılda bulunmakla birlikte en fazla buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunmaktadır. Ancak, IgA birikmesi bir kez meydana geldiğinde, yavaş yavaş vücut tarafından temizlenir. Hastalık Afrikalı-Amerikalılar veya Asyalılar arasında yaygın değildir. Dermatit herpetiformis olan kişilerde genellikle otoimmün hastalıklar ve tiroid hastalığı yüksek oranda bulunmaktadır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Aşağıda sıralananlar dermatit herpetiformis’ in en sık görülen belirtilerdir.

  • Çoğunlukla dirsek, bel, kalça, diz ve baş arkasında kaşıntılı, küçük kabarcıklar
  • Şiddetli kaşıntı ve yanma
  • Çoğu bireyde yukarıdakilere ek olarak bazı bağırsak hasarları oluşacaktır.

Dermatit herpetiformis belirtileri diğer cilt hastalıklarının belirtilerine benzeyebilir. Her zaman doğru bir tanı için doktorunuza danışın.

Sponsorlu Bağlantılar

HASTALIK NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Tıbbi geçmişiniz ve fiziki muayeneye ek olarak Bir tıbbi öykü ve fizik muayene ek olarak, dermatit herpetiformis genellikle immunofloresanlı cilt biyopsisi ile teyit edilir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Belirtiler, hayatınızdan tamamen gluten içeren madde yada gıdalar uzaklaştırıldığı zaman genellikle düzelir. Ve iyileşme genellikle birkaç hafta ile bir ay arasında değişebilir. Tedavi ayrıca ilaç tedavisi içerebilir. Dapson adı verilen ilaç deride meydana gelen tepkileri bastırmak için reçete edilebilir. Fakat bu ilaç anemi adı verilen yan etkiye sahip olabilir. Şayet bu ilaç reçete edilmişse ve kullanıyorsanız doktorunuz belirli aralıklar ile kanınızı alarak, kan sayımı yapacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İç Hastalıkları
Sıtma (malarya) Belirtileri ve Nedenleri
Göğüs Ağrısı Kalp Krizi Habercisi
Güneş Hasarını Nasıl Geri Çevirebilirsiniz
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin
Menenjit Nedir? Nedenleri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.