DHEA NEDİR?
DHEA, Böbrek yakınlarındaki bir bez tarafından üretilen ebeveyn bir hormondur. Bu hormon vücut tarafından Androstenedion adındaki bir hormona dönüştürülür. Androstenedion daha sonra büyük erkek ve kadın hormonlarına dönüşür.
DHEA yabani tatlı patates ve soya içinde bulunan kimyasallar ile laboratuarda yapılabilir, ama insan vücudu bu kimyasallardan DHEA yapamaz. Yani sadece yabani tatlı patates ya da soya yemenin DHEA seviyelerini artıracağı anlamına gelmez.

Sponsorlu Bağlantılar

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
Dehydroepiandrosterone, Déhydroépiandrostérone, DHEA-S, GL701, Prasterone, Prastérone.

DHEA ETKİLİ MİDİR?
DHEA takviyesi, depresyonu olan bazı insanlara yardımcı olmak, yaşlı kimselerin cilt görünümünü iyileştirmek,  yaşlı kadınlarda vajinal kuruluğu azaltmak ve bazı erkeklerde ereksiyon elde etmek gibi konularda bazı bilimsel kanıtlar vardır. DHEA takviyesinin, lupus belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır. Yaşlı insanlar bazen düşünmeyi geliştirmek için DHEA denemelerine rağmen, bu kullanım için etkili olduğu görünmemektedir.
Ve Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığının tedavisinde, kalp hastalığı, meme kanseri, yaşlanmanın önlenmesi, diyabetin önlenmesi gibi konularda DHEA’nın, etkin olup olmadığını bilmek için yeterli bilgi yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

DHEA ETKİLERİ NELERDİR?

 • Şizofreni
 • Yaşlı insanların cilt görünümünü geliştirmek
 • Cinsel işlev bozukluğu olan erkeklerde ereksiyon elde etmeyete neğini geliştirme
 • Lupus semptomlarının iyileştirilmesi
 • Tiroid hastalığı olan kadınlarda erkeklik hormonu (androjen) eksikliği tedavisi
 • Osteoporoz.

Her ne kadar yeterli kanıt olmasa da kalp hastalığı, meme kanseri, diyabet, kilo kaybı, metabolik sendrom, depresyon, yaşlanma, HIV / AIDS, Parkinson hastalığı, Addison hastalığı, kronik yorgunluk sendromu (CFS), sıcak basması gibi menopoz belirtileri ve kızlarda büyüme ve olgunlaşma sırasında hormon eksikliğinde de faydalı olabilir.

MUHTEMELEN ETKİSİZ

 • Alzheimer hastalığı
 • Sağlıklı kadınlarda cinsel uyarılmanın iyileştirilmesi
 • Yaşlılarda kas gücünü geliştirmek

DHEA NASIL ETKİ EDER?
Vücut normalde DHEA yapar. DHEA düzeyleri insanlar yaşlandıkça aşağıya doğru gider. DHEA düzeyleri aynı zamanda, depresyon gibi bazı sıkıntıları olan kişilerde daha düşük olduğu görünüyor. Bazı araştırmacılar, DHEA takviyeleri ile bazı hastalıkların engellenebileceği düşünülmektedir.

GÜVENLİ Mİ?
DHEA, çoğu insan için sadece birkaç ay kullanıldığında güvenli olduğu görünüyor. Akne, saç dökülmesi, mide bulantısı ve yüksek tansiyon gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Bazı kadınlar menstrüel siklus değişiklikleri, yüzeysel kıl büyümesi ve DHEA aldıktan sonra seste derinlik meydana gelebilir.
Günde 50-100 mg daha yüksek dozda ya da uzun bir süre için DHEA kullanmayın. Yüksek dozlarda veya uzun süreli DHEA kullanımı, yan etkilerin görülme şansını artırabilir. Eğer;

 • Hamile veya emziren
 • Meme kanseri, prostat kanseri, rahim kanseri ya da yumurtalık kanseri gibi hormona duyarlı bir kanser
 • Polikistik over sendromu
 • Şeker hastası
 • Bir karaciğer hastalığı
 • Depresyon ya da bir duygudurum bozukluğu varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Bazı insanlar, DHEA alımından sonra kendilerini daha kötü hissetmektedirler.

HERHANGİ BİR İLAÇLA ETKİLEŞİMİ VAR MI?
Anastrozol (Arimidex)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyona sahiptir. Bu nedenle dikkatli olun ve doktorunuza danışınız.
Vücutta DHEA östrojene dönüşür. Anastrozol (Arimidex) vücudun düşük östrojen düzeylerine yardımcı olmak için kullanılır. Anastrozol(Arimidex)  ile birlikte DHEA (Arimidex) anastrozol etkinliğini düşürebilir. Anastrozol(Arimidex)  alacaksanız DHEA almayın.
Ekzemestan (Aromasin)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyona sahiptir. Bu nedenle dikkatli olun ve doktorunuza danışınız.
Vücutta DHEA östrojene dönüşür. Ekzemestan (Aromasin) vücutta östrojen azalmasına yardımcı olmak için kullanılır. DHEA’nın ekzemestan (Aromasin) ile birlikte alınması ekzemestan (Aromasin) etkinliğini düşürebilir. Bu ikisini beraber almayın.
Fulvestrant (Faslodex)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyona sahiptir. Bu nedenle dikkatli olun ve doktorunuza danışınız.
Bazı kanser türleri, vücuttaki hormonlar tarafından etkilenir. Östrojene duyarlı kanserler, vücudun östrojen düzeylerinden etkilenen kanseridir. Fulvestrant (Faslodex), bu kanser türleri için kullanılır. DHEA vücutta östrojen artışını sağlamakta ve kanser tedavisi için fulvestrant (Faslodex) etkinliğini azaltabilir. DHEA alıyorsanız fulvestrant (Faslodex) almayın.
İnsülin
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyona sahiptir. Bu nedenle dikkatli olun ve doktorunuza danışınız.
İnsülin kan şekerini düşürmek için kullanılır. İnsülin vücuttaki DHEA miktarını da düşürebilir. Vücutta DHEA düşmesi insülin etkinliğini düşürebilir.
Letrozol (Femara)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyona sahiptir. Bu nedenle dikkatli olun ve doktorunuza danışınız.
Bazı kanser türleri, vücuttaki hormonlar tarafından etkilenir. Östrojen-duyarlı kanserleri vücudun östrojen düzeylerinden etkilenen kanserlerdir. Letrozol (Femara) bu tip kanser türü için kullanılır. DHEA vücutta östrojen artışını sağlayarak kanser tedavisi için kullanılan letrozol (Femara) ilacının etkisini düşürebilir. Birlikte kullanmayın.

Karaciğer tarafından dönüştürülen ilaçlar (Sitokrom P450 3A4 (CYP3A4) yüzeylerde)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyona sahiptir. Bu nedenle dikkatli olun ve doktorunuza danışınız.
Bazı ilaçlar karaciğer tarafından parçalanır ve dönüştürülür. DHEA bazı ilaçların karaciğerde parçalanma hızını düşürebilir. Karaciğer tarafından parçalanan bazı ilaçlar ile birlikte DHEA alınması ilaçların etkileri ve yan etkileri artırabilir. Eğer karaciğer tarafından dönüştürülen herhangi bir ilaç alıyorsanız, DHEA almadan önce sağlık kuruluşu ile konuşunuz.
Bazı ilaçlar karaciğer tarafından dönüştürülür; lovastatin (Mevacor), ketokonazol (Nizoral), itrakonazol (Sporanox) Fexofenadine (Allegra), triazolam (Halcion’a) ve diğerleri sayılabilir.
Tamoksifen (Nolvadex)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyona sahiptir. Bu nedenle dikkatli olun ve doktorunuza danışınız.
Bazı kanser türleri, vücuttaki hormonlar tarafından etkilenir. Östrojen-duyarlı kanserleri vücudun östrojen düzeylerinden etkilenen kanseridir. Tamoksifen (Nolvadex), bu kanser türlerinin tedavisi ve önlenmesine yardımcı olmak için kullanılır. DHEA vücutta östrojen düzeylerini artırır. Vücutta östrojen artırarak, DHEA tamoksifen (Nolvadex) ilacının etkinliği düşebilir. DHEA alıyorsanız tamoksifen (Nolvadex) almayınız.

Triazolam (Halcion’a)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede kombinasyona sahiptir. Bu nedenle dikkatli olun ve doktorunuza danışınız.
DHEA vücudun triazolam parçalanmasını düşürebilir. Triazolam ile birlikte DHEA alımı ilacın etkileri ve yan etkileri artabilir.
Inflamasyonu için kullanılan ilaçlar (kortikosteroidler)
Etkileşim Değerlendirme: Küçük derecede kombinasyona sahiptir. Bu nedenle dikkatli olun ve doktorunuza danışınız.
Vücut doğal olarak DHEA yapar. Inflamasyon için alınan bazı ilaçlar, vücudun  DHEA yapımını düşürebilir. İltihap için bazı ilaçlar almak DHEA haplarının etkilerini azaltabilir.
İltihap için bazı ilaçlar deksametazon (Decadron), hidrokortizon (Cortef), MP (Medrol), prednizon (Deltasone) ve diğerleri sayılabilir.

DHEA İÇİN DOZ AYARLAMASI
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:
Ağızdan:
Postmenopozal kadınlarda ve yaşlı erkeklerde: Günde 25-50 mg dozlar yaygın olarak kullanılmaktadır.
Şizofreni tedavisi için: 2 hafta boyunca günde 25 mg doz, 2 hafta boyunca iki kez günde 25mg, 2 hafta boyunca günde iki kez 50 mg DHEA olarak artırılır.
Böbreküstü bezlerinin iyi çalışmadığı durumlarda hormonların yerine: 25-50 mg günde tek doz olarak verilir.
Sistemik lupus eritematozus (SLE) için: Her gün geleneksel tıbbi tedavi ile birlikte 200 mg, sadece DHEA ise günde 600 mg dozlar kullanılmıştır.
Kemik erimesi (osteoporoz) olan kişilerde kemik mineral yoğunluğu artırmak için: Günde 50-100 mg:
Erektil disfonksiyon için: Günde 50 mg.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Krill Yağı Nedir? Neye İyi Gelir?
BESİN TAKVİYESİ OLARAK KROM
SCHİZONEPETA
Likopen Nedir? Neye İyi Gelir?
ŞELATLI MİNERALLER
Bu Besinler Cildi Güzelleştiriyor
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.