DİFTERİ NEDİR?
Difteri bademcikler, burun veya boğaz (solunum difterisi) ve/veya deride (deri veya kutanöz difteri) görülebilen bulaşıcı akut bakteriyel bir hastalıktır. 1930’larda yaygın bir çocukluk hastalığı olan difteri karşı aşı geliştirilmesine müteakip difteri vakaları çok nadir hale gelmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

DİFTERİ NASIL BULAŞIR?
Solunum difterisi ağız veya burun yolu ile solunum sistemine girebilir. Öksürme yada hapşırma kaynaklı havaya geçen solunum salgıları ve bu hava damlalarının solunması ile kişiden kişiye bulaşabilir. Derideki bir açıklıktan giren mikrop ise kutanöz difteriye yol açabilir. Kişi bakteri ile tanışmasını müteakip genellikle 2-4 gün arasında belirtiler gelişir.

DİFTERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Aşağıdakiler difterinin en yaygın belirtileridir. Ancak, her bireyde belirtiler farklı olabilir. Belirtiler şunlardır:

Solunum Difterisinin Belirtileri: Bir kişi difteri ile enfekte olduğunda, bakteri genellikle difteri mikrobu solunum yollarından ve ilk olarak boğaza girer. Boğazda ve bademcikler üzerinde ağrıya yol açar. Solunum difterisinin diğer yaygın belirtileri arasında şunlar sayılabilir:

 • Solunum zorluğu
 • Boğuk ses
 • Büyümüş lenf bezleri
 • Kalp hızında artış
 • Nazal drenaj (burun akıntısı)
 • Damak şişmesi (Ağız çatısı)
 • Boğaz ağrısı
 • Düşük dereceli ateş
 • Keyifsizlik

Solunum difterisinin diğer komplikasyonları arasında kalp yetmezliğine yol açan kandaki serbest difteri toksininin salınmasına neden olur.
Cilt (deri) Difterisinin Belirtileri: Difterinin bu tipi genellikle hafiftir ve deride sarı lekeler veya yaralar (impetigo benzer) içerebilir. Difteri semptomları diğer tıbbi koşulları benzeyebilir. Her zaman doğru bir tanı için doktorunuza danışın.

Sponsorlu Bağlantılar

DİFTERİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Difteri için spesifik tedavi doktorunuz tarafından belirlenecektir. Tedavi için uygun koşullar;

 • Sizin genel sağlığınız ve tıbbi öykünüz
 • Belirli ilaçlar, prosedürler veya tedavilere olan toleransınız
 • Tedaviden beklentileriniz
 • Fikriniz veya tercihinize bağlı olarak değişebilir.

Penisilin genellikle kandaki toksinlerden öncesinde solunum difteri tedavisinde etkilidir. Difteriden şüphe edildiğinde bir antitoksin penisilin ile kombinasyon halinde verilebilir. Hastada şiddetli solunum güçlüğü varsa bazen bir trakeostomi (nefes borusuna cerrahi yöntem ile takılı bir nefes borusu) gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İsilik Nedir ve Neden Oluşur
ARTRİT NEDİR?
Karın Ağrısı Çekiyorum
Ayak Mantarı
Aşırı Terleme İçin Botoks Tedavisi
EKLEM AĞRISININ NEDENLERİ VE SONUÇLARI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.