DİFTERİDifteri

Difteri Hastalığı Nedir? Neden Oluşur?

Difteri hastalığı daha çok çocuklarda görülen tedavi edilmediği taktirde tehlikeli olabilen bulaşıcı bir durumdur. Temel nedeni vücuttaki difteri basillerinin zehir salgılamasıdır. Difteri meydana geldiği zaman beraberinde üç farklı hastalık ortaya çıkabilir, bu çıkabilecek hastalıklara göre difteri hastalığını üç farklı gruba ayırmak mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Difteri basilleri, sadece yerel doku deformasyonları gerçekleştirmekle yetinmeyip, ürettikleri zehirli maddeler sebebiyle az veya çok tehlikeli olabilecek genel sağlık zehirlenmelerine neden olabilirler. Yaşa göre ayıracak olursak hemen hemen herkeste görülebilecek bu durum çocuklarda daha sık karşılaşılmaktadır. Difteri hastalığından korunmak için koruyucu aşı oldukça etkili ve günümüzde yaygın olarak uygulanan bir yöntemdir.

Difteri Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Rahatsızlık, difteri meydana gelmiş veya rahatsızlığa karşı bağışık olan bir takım portörler sayesinde, damlacık şeklinde veya çok nadir olarak, basillerin bulaşmış olduğu bir takım eşyaların kişiden kişiye değiş tokuşu esnasında bulaşabilmektedir. Difterinin meydana gelip gelmemesi, çocuğun o esnada hastalığa karşı sağlayabildiği vücut direncine bağlı olarak değişmektedir. Hastalık eğer aktif hale gelecekse öncesinde iki gün ile bir hafta arasında değişen kuluçka süresi bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Difteri Hastalığı’nın Belirtileri Nelerdir?

Difteri hastalığının neden olduğu klasik belirtiler çoğunlukla boğaz bölgesinde, bademciklerin şişmesi ve yine o bölgede sarı renkte bir mikroplu tabakanın oluşması şeklinde görülmektedir. İçerisinde mikrop bulunan tabakanın bir şekilde temizlenmeye çalışılması durumunda hafif kanama meydana gelebilir. Difteri örtüsü için temel ayırıcı olan faktör, mikroplu dokunun boğazın her tarafını işgal etmesidir. Bademciklerin şişmesinin yanı sıra, lenf bezlerinde ağrı ve şişlik görülebilir. Gırtlak bölgesinde gelişen difteri durumunun kendisine özel, hafif tatlı bir kokusu bulunmaktadır. Bebeklik zamanında burunda görülebilecek difteri türüne ise burun difterisi ismi verilmektedir. Bu durumun belirtileri ise çoğunlukla kan ve iltihap içeren nezle oluşumudur. Göz, göbek veya yara difterisi ender görülebilecek difteri türleridir.

Difteri neden oluşurAğır geçirilen difteri durumlarında yerel bir takım belirtiler daha net kendisini göstermektedir. Bu durum çoğunlukla, iltihap içeren kahverengi ve pis kokulu bir dokunun oluşmasıyla başlar. Daha sonralarda ise boyun bölgesinde ya da lenf dokusunda şişme görülebilir. Oluşan ödem, kişinin boğaz yolunun daralmasına neden olabileceği için yutkunma zorluğu ve seste kısılma görülebilir.

Difteri hastalığının görülebilecek belirtileri hastalığın şiddetine göre değişmektedir. Çoğunlukla difteri meydana geldiği zaman kişinin vücut ısısı 38 derece civarında değişmektedir. Fakat bu ısının daha çok artması hastalığın daha çok şiddetli bir şekilde geçtiğinin en net göstergesidir. Zehirli olan ağır difteri durumlarında kişide mide bulantısı, kusma, renk solukluğu, yorgunluk ve bunlara ek olarak bazı deri kanamaları görülebilir.

Difteri Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Boğaz bölgesinde oluşan difteri zamanında fark edilip tedavisine başlanılmaz ise zamanla gırtlak bölgesine kadar yayılabilir. Bu durumda, nefes alma problemleri, ses kısıklığı oluşur ve boğulma ile meydana gelebilecek ölümler çok nadirde olsa görülebilir. Bunun dışında zehirli olan difteri basillerinin kana karışarak vücut içerisine yayılması neticesinde dolaşım sistemi bozuklukları görülebilir. Bu durum daha çok böbrekleri ve sinir sistemini etkilemektedir.

Difteri hastalığından şüphe edildiği taktirde kesinlikle bir uzman hekime başvurmak önemlidir. Yapılacak kontrollerin ardından tedaviye başlanılmalı ve bu tedavi süresi boyunca hasta sağlıklı olan kişilerden ayrı karantina ortamında tutulmalıdır. Aksi taktirde bulaşıcı olma riski ile karşılaşılabilir. Unutulmamalıdır ki, zamanında sağlıklı bir durumdayken yapılacak difteri aşısı sizi bu hastalıktan koruyacak en faydalı yöntemdir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalıcı Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?
Beyin Kanamasından Korunma
Dudak Uyuşması
Şişmanlık
Deri kaşıntısı
Böbrek Kisti
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.