Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)

Çocuğunuz sürekli hareket halinde mi? Sürekli konuşuyor mu? Veya odaklamada sorun yaşıyor ve sürekli hayal kurmayı mı tercih ediyor?

Cevabınız evet ise çocuğunuzda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ulusal Zihinsel Sağlık Enstitüsüne (NIMH) göre DEHB genellikle 3-6 yaşları arasında başlıyor ve DEHB sadece bir çocukluk hastalığı değil. DEHB, gençlik yıllarına kadar ve hatta erişkinliğe kadar devam edebilir.

Üç tip Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu DEHB vardır:

Dikkatsizlik (odaklanma sorunu, talimatları takip etme ve görevleri bitirme sorunu)

Dürtüsel- hiperaktif (aşırı konuşmak ve diğerlerinin sözünü kesmek)

Kombine (dikkatsizlik ve dürtüsel hiperaktivite belirtileri)

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) nasıl teşhis edilir?

Erkeklerin (% 13.2) kızlardan (% 5.6)  DEHB tanısı almış olma olasılığı daha yüksektir. Erkeklerde ayrıca hiperaktif-dürtücü tipe sahip olma ihtimali kızlara oranla daha yüksektir.

Çocuğunuzun DEHB olabileceğinden şüpheleniyorsanız, aile doktorunuza veya çocuk doktorunuza danışın.

Çocuğunuzun görme, işitme ve dikkatsizliğe katkıda bulunabilecek başka şeyler de kontrol edilmelidir. Doktor, DEHB’yi teşhis edebilir veya çocuğunuzu değerlendirme için bir zihinsel sağlık uzmanına yönlendirebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Teşhis için çocuğunuzun öğretmeninin ve okul rehber öğretmeninin tespitleri de önemlidir. Çocuğun sınıftaki davranışları konusunda öğretmen ile mutlaka irtibat hainde olunmalıdır.

DEHB için Tedavi yöntemleri Nelerdir?

DEHB için tedavi yöntemleri arasında terapiler ve ilaç tedavisi vardır. Ancak ilaçlar çeşitli yan etkileri nedeniyle ilk tercih sebebi olmamalıdır.

FDA, DEHB semptomlarını azaltmaya yardımcı olan ve 6 yaşındaki çocuklarda işleyişi iyileştirmeye yardımcı olmak için uyarıcı ve uyarıcı olmayan iki ilaç türünü onaylamıştır.

Metilfenidat ve amfetaminin çeşitli formlarını içeren ilaçlar Hiperaktif çocuklar üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Motivasyon, dikkat ve hareketle ilişkili olan nörotransmitterler beyinin dopamine seviyelerini artırdığı düşünülmektedir.

FDA, DEHB semptomlarını tedavi etmek için üç uyarıcıyı da onaylamıştır: Bunlar; Strattera (atomoksetin), Intuniv (guanfasin) ve Kapvay (klonidin). Hangi ilaçların çocuğunuz için en iyi olabileceği hakkında doktorunuzla mutlaka konuşun.

İlaçlamaya ek olarak, DEHB olan bazı çocuklar semptomların yönetilmesine yardımcı olmak ve etkileriyle baş etme becerileri kazandırmak için davranış terapisi görürler. Üstelik ilgili veliler, DEHB davranışlarıyla baş etmeye yönelik bilgi ve rehberlik için çocuklarının okullarına ve topluluk destek gruplarına katılabilirler.

DEHB olan çocuklarda ilaç tedavisinden önce terapi yöntemlerinin uygulanması ilk tercih olmalıdır.

Yetişkinlerde DEHB

Araştırmalar, yetişkinlerin yaklaşık% 4’ünde DEHB olabileceğini gösteriyor. Yetişkinler için, semptomlar çocuklardaki semptomlarla aynıdır, ancak biraz farklılık gösterebilir. DEHB olan yetişkinler  zayıf zaman yönetimi becerilerine sahiptirler ve çoklu görev becerileriyle ilgili sorunlar olabilir. Ayrıca sürekli konsantrasyon gerektiren faaliyetlerden kaçınırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gece Bacak Krampları
Anemi Nedenleri
Kısaca Down Sendromu
İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?
Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Oluşur?
Anemi Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.