dil-balığı-resmiDil Balığı
Yassı formda 20-35 cm kadar uzunluğa erişebilen genişliği ise 15 cm kadar olabilen balık türüdür. Gözlerinin vücudunun bir tarafında olmasıyla karakterizedir. Dil balığı tuzlu sularda yaşayan “pisi balığı” ailesinin bir üyesidir. Sert ve pütürlü derisi yassı görüntüsü ve derisinin üzerindeki kaygan salgısı onu ayıran en önemli özellikleridir. Avrupa da “sole fish” olarak adlandırılan balık denizlerin dip bölgelerinde yaygınca bulunur. Aslında söylemek istediğimiz “dil balığı” tam bir dip balığıdır. Denizlerin kayalık ya da kumlu tabanlarında saklanarak korunur, avlanır ve beslenir. Vücutlarının altındaki ağızları sayesinde dip kumunu tarayarak avlarını bulur.
Dil balığı sunduğu lezzet açısından oldukça cömerttir. Lezzetli olduğu kadar besleyici de olan balık özellikle içeriği jelâtin ve madensel tuzlar açısından çok değerlidir. Ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz’den elde edilen balık bazı özellikleri nedeniyle çocukların balığı sevmelerini sağlamaktadır.
• Gerçekten lezzetli bir balık olması
• Çiğ ya da pişmiş iken klasik balık gibi kokmaması
• Jelâtinli kıvamlı bir etinin olması
• Kılçığından kolayca ayrışması
Dil balığının sevilerek tüketilmesini sağlar.
Dil Balığının Besin Değerleri Nedir?
100 gram bir porsiyon olarak alınırsa 1 porsiyon balıkta
• 91 kalori,
• 1.2-1.4 gr yağ
• 45-50 mg Kolesterol
• 80-85 mg sodyum
• 18-19 g protein
Bulunur. Bu balığın Omega-3 değeri ise 0.1-0.3 g olarak ölçülür.
Dil Balığı Hangi Zamanlar Yenmelidir?
Özellikle kasım ila şubat aylarında en lezzetli zamanlarıdır. Bu zamanlarda balığın vücudundaki jelâtin doku artış gösterir.
Dilbalığının Derisi Nasıl Yüzülür?
Genellikle alış veriş yaptığınız balıkçı balığı temizleyecektir. Bazı balıkçılar ayrıca pişirme işini de yaparlar. Size de sadece yemesi kalır. Ancak evde temizler ve pişiririm derseniz balığın temizlenmesinde ve pişirilmesinde bazı incelikler vardır. Balığın öncelikle derisinin soyulması gerekir. Bunu yapmak için balığın baş kısmından kuyruk kısmına kadar hem sırtından hem de karnından derisi çizilerek ince bir kesi yapılır. Daha sonra balığın baş kısmı her iki yandan da enine çizilerek deri açılır. Derinin ucundan bıçak yardımıyla tutularak kuyruğa doğru çekilir. Bunu yaparken başparmağınızla bıçak arasına dil balığının derisini iyice sıkıştırmalısınız. Balığın iç organları gerçekten çok az yer kaplar bıçağın ucuyla rahatlıkla temizlenebilir. Balığın kuyruk ve yüzgeçlerinin kesilerek ayrılması oldukça kolaydır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu BağlantılarDilbalığı Nasıl Hazırlanır?
Balığı pişirmeye hazırlamanız gerekmez. Genellikle balık hazırdır. Öylece pişirilmesi lezzetinden hiçbir şey kaybettirmez. Ancak yağda dil balığı yapılacaksa tercihen mısır ya da buğday ununa bulanabilir. Bundan önce balık genellikle önceden tuzlanıp limonlanarak 1-2 saat bekletilebilir.
alttan-ve-ustten-dil-baligiDil Balığı Nasıl Pişirilir?
Balık yağda, mangalda ya da şiş şeklinde pişirilebilir. Buğulama ya da oturmasının yapılması pek tavsiye edilmemektedir. Özellikle yağda dil balığı gerçekten çok lezzetli bir menüdür.
Dil Balığı Ne Kadar Tüketilmelidir?
Dip balığı olması nedeniyle bu balık bünyesinde ciddi oranda ağır metal biriktire bilmektedir. Özellikle kabuklularla beslenmesi nedeniyle birçok metal türü balıkta hatırı sayılır oranda mevcuttur. Bu durumda dil balığının belirli oranlarda tüketilmesi büyük önem arz etmektedir. Besin zincirinin bir kuralı olarak bu balıkta biriken metaller doğrudan sizlere de geçecektir.

Yararlanılan Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/Sole_(fish)

http://www.fishchoice.com/buying-guide/dover-sole

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Trigliserit ölçümü öncesinde nelere dikkat edilmelidir?
Doğal afetlerin insanların ruh sağlığına etkileri
Göz Kanlanması
Jojoba Kırışıklık Solüsyonu Nasıl Hazırlanır
Gülmenin Faydaları
Mezotelyoma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.